Lasīšanas laiks: 2 min
Šī gada maijā, salīdzinot ar aprīli, patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,6%. Precēm tas palielinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem – par 0,8 %, informē Ieva Šnīdere, Ekonomikas ministrijas Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vecākā referente.
Caurmērā pēckrīzes periodā maijam bija raksturīgs cenu samazinājums vai ļoti neliels cenu pieaugums. Otro gadu pēc kārtas maijā cenu pieaugums ir straujākais kopš 2008.gada.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu maijā bija pārtikai. Cenas pārtikai pieauga par 0,7%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Sezonālu faktoru dēļ lielākā ietekme bija cenu kāpumam augļiem. Cenas pieauga arī gaļai, bet samazinājās dārzeņiem. Pasaules pārtikas cenas maijā turpināja pieaugt ceturto mēnesi pēc kārtas. Maijā, salīdzinot ar aprīli, tās palielinājās par 2,1%, ko ietekmēja cenu kāpums visās produktu grupās, izņemot augu eļļas. Visstraujāk cenas pieauga cukuram saistībā ar bažām par ražas pasliktināšanos Indijā, kas ir otra lielākā cukura ražotāja pasaulē.
Cenas degvielai maijā palielinājās par 1,8% un kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Maijā turpinājās pasaules naftas cenu kāpums. Mēneša sākumā pasaules naftas cenas samazinājās, kam sekoja straujš kāpums, mēneša beigās sasniedzot šogad augstāko līmeni – 50 USD par barelu. Pasaules naftas cenu kāpums saistīts ar pazīmēm par pārmērīgu enerģijas piegāžu mazināšanos, ņemot vērā plašos ugunsgrēkus naftas ieguves reģionā Kanādā, kura ir ASV lielākā jēlnaftas piegādātāja, nemierus Nigērijā un Venecuēlā. Pasaules naftas cenas vidēji mēneša laikā pieauga par 12 %.
Maijā cenas pieauga arī pakalpojumiem – par 0,8%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Straujākais kāpums bija vērojams fiksētā tālruņa pakalpojumiem un atpūtas pakalpojumiem. Maijā cenu pieaugumu noteica arī sezonai raksturīgais cenu pieaugums apģērbiem un apaviem par 1,4%. Cenas pieauga arī alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai par 0,7 %.
Lielākā pazeminošā ietekme maijā bija cenu kritumam siltumenerģijai. Dabasgāzes cenas krituma dēļ siltumenerģijai cena samazinājās par 2,4%, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu.
Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.
2016.gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, patēriņa cenas samazinājās par 0,8%. Gada vidējā inflācija bija negatīva -0,2 %.
2016.gadā inflāciju turpinās ietekmēt pasaules naftas un pārtikas cenu dinamika. Pēc būtiskā cenu krituma 2015.gadā un šī gada sākumā, kopš februāra pasaules cenām vērojams pieaugums, tomēr to ietekmēja dažādi īslaicīgi faktori un turpmāk straujš to kāpums netiek prognozēts. Kopējās izmaksas saglabāsies zemas pateicoties iepriekšējo periodu cenu kritumam, kas cenas vairumā patēriņa preču grupu noturēs zemā līmenī, tādēļ kopumā šogad gada vidējā inflācija varētu būt tuvu nullei.