Lasīšanas laiks: 3 min
Domājot par skaistām un ceļošanai piemērotām vietām Latvijā, prātā nāk dažādas pilsētas, pilis, jūra, retāk iedomājamies, ka caur neskartajiem mežu biezokņiem tekošās upes var kļūt par atspirdzinošas un skaistas atpūtas sastāvdaļu. Atklājot udenstūrismu kā interesantu un aktīvu brīvdienu pavadīšanas veidu, Vidzemes plānošanas reģions projekta “Riverways” ietvaros rīkoja laivošanu Latvijas žurnālistiem.
Dalībnieki, pulcējoties Valmierā, Rīgā un Cēsīs, pilnā sastāvā piedzīvojumu ar sātīgām brokastīm sāka atpūtas parkā “Lācītes,” kas atrodas Rankā, Gulbenes novadā. Tur pieejamas telšu vietas, naktsmītnes labiekārtotās mājiņās, ēdināšanas pakalpojumi, plaša teritorija sporta un citām aktivitātēm, minifutbola, volejbola un ielu basketbola laukumi, kuros iespējams pulcēt pat 2000 sportistu, turklāt netālu plūst Gauja.
Ilze Liepa, Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma koordinatore, pasākuma dalībniekus informēja, ka ūdensprieku baudīšanai laivojot Gaujas posms pie atpūtas kompleksa ir veiksmīgs, tomēr vairāk piemērots cilvēkiem, kuriem ir pieredze laivošanā un kuri vēlas jaunus izaicinājumus.
Pulksten 10:45, kā paredzēts plānā, bijām jau Litenē. Mūs sagaidīja Litenes pagasta pārvaldnieks Vilnis Lapiņš, izrādot pagasta skaistākās vietas.
Ievērības cienīgs ir Litenes velosipēdu parks. Daži no 13 divriteņiem ir pašu veidoti, bet lielākā daļa – viesu dāvanas. Pirmais velosipēds tika uzstādīts 2013.gadā. Ar 3,80 metrus augsto divriteni sākās “kustība” – iedzīvotāji pie mājām sāka izvietot velosipēdus. Gadu vēlāk, 2014.gada 5.jūnijā, te norisinājās Gulbenes novada svētki, kuros visi novada pagasti Litenei uzdāvināja vides objektu – velosipēdus.
“Velosipēds jau sen dēvēts par Litenes simbolu. Arī dziesmā skan “uz Liteni, uz Liteni ar veco koka riteni”,”
pastāstīja V.Lapiņš. Mūsu uzmanību piesaistīja Stāmerienas pagasta dāvinātais velosipēds, kura riteņi veidoti no baltiem metāla ziediem, bet pārējā konstrukcija ir zilā krāsā.
Tiem, kuri vēl nav atraduši otro pusīti, ir vērts pastaigāties pa Liepceliņu – tas atrodas blakus velosipēdu parkam, pa ceļam uz Litenes muižu, muižas parku un Pededzes promenādi.
“Leģenda vēsta, ka tiem cilvēkiem, kuri iziet Liepceliņu, sāk veikties mīlestībā,”
stāstīja vietējie iedzīvotāji. Bet tie, kuri jau ir atraduši otru pusīti, var baudīt liepu ieskautās neaizmirstulītes un skatu uz muižas parku.
Kad izstaigāts muižas komplekss, laiks doties uz “Parkalīci”, lai baudītu putnu čalas un virmojošos saules starus koku zaros pie Pededzes zaļās promenādes. Tur ved ērts celiņš ar margām, bet bez pakāpieniem. To ieskauj mežrozītes, kuras pēc pāris gadiem uzplauks, piešķirot vietai vēl lielāku šarmu. Celiņš piemērots arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Pie upes nokaltušie koki saglabāti, domājot par piemērotu vietu, kur putniem ierīkot mājvietu, tāpēc parkā dzirdamas putnu dziesmas.
“Kokus vajadzētu nozāģēt, bet katrā ir tik daudz putnu māju, gandrīz viena otrai blakus, nevēlamies tās izpostīt,”
uzsvēra V.Lapiņš.
Viesu mājā “Pededze” varējām aplūkot prasmīgi koptu dārzu ar rūpīgi veidotām koku galotnēm – ābelītēm, ozoliem, priedēm, bērziem un daudzveidīgu garšaugu stādījumiem.
Viesu namā mūs sagaidīja ar gardu maltīti, kuru bija sagatavojusi zemnieku saimniecības “Madara” īpašniece.
Piedzīvojuma plāna sastādīšanā sadarbojās trīs uzņēmumi: z/s “Madara”, viesu māja “Pededze” un “Laivot.lv”, norādot, ka nav konkurenti, bet sadarbības partneri, nodrošinot ciemiņiem gardu maltīti, jaukas naktsmājas un iespēju laivot.
Pēc pusdienām mūs sagaidīja brauciens ar kajaku jeb smailīti, kas pēc izskata atgādina kanoe laivu, bet ir vieglāka, tādējādi ar to vieglāk tikt pāri sanesumiem.
Mums sākums nebija daudzsološs, pirmajā pusstundā ar smailīti piecas reizes paspējām iebraukt upes krastā. Vieglākam braucienam iesakām komandā iekļaut pieredzējušu laivotāju. Brauciens ilga aptuveni četras stundas, kurās pieveikti 17 kilometri. Šajā laikā paspējām kārtīgi izsmieties, izrunāties un baudīt skaisto Latvijas dabu.
Žurnālistu laivu braucienu pa Pededzes upi organizēja Vidzemes plānošanas reģions Latvijas un Igaunijas sadarbības projekta “Riverways” ietvaros. Projekta mērķis ir uzlabot apstākļus ilgtspējīga ūdenstūrisma attīstībai un paaugstināt ūdenstūrisma konkurētspēju Latvijā un Igaunijā.