Lasīšanas laiks: 2 min
Noslēdzies 15.starptautiskais skolēnu radošo un pētniecisko darbu konkurss “Vēsture ap mums”, ko rīkoja Vēstures skolotāju biedrība sadarbībā ar starptautisko organizāciju tīklu “Eustory”, informē Inese Birzkope, Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzeja vadītāja.
Konkursa mērķis bija skolēnu kritiskās domāšanas, avotu analīzes prasmju un radošo spēju attīstīšana, ieinteresējot viņus pētīt Latvijas vēsturi.
Katru gadu konkursā tiek noteikta jauna konkursa tēma un šogad tā bija “Cilvēks vēstures krustcelēs”. Konkursa dalībnieku uzdevums bija atrast un izpētīt liecības par vēsturisko notikumu ietekmi uz vienas vai vairāku personu dzīvēm.
Šogad, iesniedzot 128 darbus, konkursā piedalījās 146 skolēni no 5. līdz 12.klasei un viņus visus pētīt un izzināt vēsturi rosināja 66 skolotāji. Visus konkursam iesniegtos skolēnu pētnieciskos darbus vērtēja neatkarīga žūrija, ko veidoja pārstāvji no Vēstures skolotāju biedrības un konkursa atbalstītājām organizācijām. Labāko 22 darbu autori tika uzaicināti piedalīties valsts konkursa fināla atlasē, kur jaunie pētnieki, sacenšoties savā starpā, cīnījās par augstākajām godalgām.
Ar lielu prieku jāatzīst, ka konkursa finālā iekļuva arī jaunie pētnieki no Burtnieku novada. Proti, Valmieras Valsts ģimnāzijas skolniece un burtnieciete Una Zvejniece finālā prezentēja savu darbu “Kārlis Bukums – personība no stipras latviešu dzimtas”, kas tapis ar skolotājas Inetas Amoliņas atbalstu. Savukārt Rencēnu pamatskolu pārstāvēja Elīna Bombaka ar Zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) “Nozīmīgais Intas Pētersones vēstures pētījumos” un Liene Štokroze ar ZPD “Andreja Upmača dzīve vēstures krustcelēs”. Abus šos pētījumus meitenēm palīdzēja sagatavot skolotāja Inese Birzkope.
Visi labāko pētījumu autori, tostarp arī Burtnieku novada meitenes, kopā ar skolotājiem un vecākiem 21.maijā tika uzaicināti uz Rīgas Latviešu biedrības namu, kur svinīgajā apbalvošanas ceremonijā tika pasniegtas balvas. Visus klātesošos un konkursa laureātus sveica arī konkursa patrons – valsts prezidents Raimonds Vējonis. Prezidents izcili novērtēja skolēnu, pedagogu un vecāku kopdarba ieguldījumu prasmē veidot jaunos novadpētniekus, uzsverot, ka pētniecība nekad nebeigsies, jo bez pagātnes nevaram veidot nākotni. Uzvarētājiem un konkursa “Vēsture ap mums” fināla dalībniekiem tika dota arī iespēja kopīgi nofotografēties ar valsts prezidentu.