Lasīšanas laiks: 3 min
Divu dienu seminārā Turaidā, kuru organizēja Emmijas Pikleres biedrība Latvijā, vadīja fizioterapeite Klaudija Hēla un pasniedzēja no Vācijas Monika Aly, PEP mamma Sanita Galvanovska guva daudz atziņu par to, cik svarīgi ir rotaļāties un kā veiksmīgāk iekārtot rotaļu vidi mazulim attiecīgā vecuma posmā.
Ne vienmēr rotaļlietas, ar kurām bērns patiešām spēlēsies, būs tās, kuras vecāki nopirkuši veikalā.
Bērns pats parāda, ko viņam vajag, svarīgi ir sekot viņa vajadzībām un piedāvāt priekšmetus, kas viņam varētu interesēt.
Nereti ir tāda situācija, ka bērnam ir ļoti daudz dažādu, krāsainu un šķietami interesantu rotaļlietu, bet viņš ar tām nespēlējas. Tas tādēļ, ka viņam nav ideju, ko ar tām rotaļlietām viņš varētu darīt. Tā vietā viņu vairāk interesē, piemēram, trauki virtuvē, dažādi pārtikas produkti uz galda vai uz mammas spoguļgaldiņa atrodamās lietas. Tieši tās ir vietas, kur bērns var atrast priekšmetus, lai sev piedāvātu kādu interesantu rotaļu un ne vienmēr tā uzrunā vecākus.
Bērna smadzenes attīstās ļoti īsā laika posmā, vecumā līdz trim gadiem. Viņš meklē ideju, ko ar katru mantu ir iespējams darīt.
Tāpēc, piemēram, grabulis nav īsti piemērota kā pirmā rotaļlieta, jo bērns neredz un pats nevar apskatīties, kas tad tur grab, nereti viņš to aizsviež, vai palaiž vaļā, tā viņam nav interesanta. Pirmajos mēnešos bērnam kā pirmā rotaļlieta der auduma lakatiņš vai vienkārša auduma lellīte – bērns var viņu tvert, palaist vaļā, spēlēties un jau attīstīties.
Pediatres Emmijas Pikleres svarīgākā atziņa: “Būtiski, lai bērns pats atklātu pēc iespējas vairāk lietu.
Palīdzot viņam atrisināt visus uzdevumus, mēs laupām to, kas ir svarīgākais bērna garīgajā attīstībā.
Bērns, kurš lietas atklāj, patstāvīgi eksperimentējot, iegūst pavisam citādākas zināšanas nekā bērns, kuram piedāvā gatavus uzdevumu atrisinājumus.”, kas atspoguļota grāmatā “Brīvas spēlēšanās sākums”.
Tāpat ir svarīgi katram bērna vecuma posmam piedāvāt attiecīgu rotaļlietu. Ne vienmēr ražotāja noteiktais vecuma ierobežojums sevi attaisno. Nereti ar piecus gadus veciem bērniem paredzētu rotaļlietu trīsgadnieks jau ir izspēlējies. Bieži vien mammas pašas parāda bērnam kā ar konkrētu rotaļlietu jāspēlējas, bet ir svarīgi, lai bērns pats to atklāj.
Klasiska rotaļlieta ir bumba, kura bērniem vienmēr patiks. Labi der Pikleres bumba, kura ir vienkārša, tā ir parocīga, ērti tverama, ir labi redzama tās iekšpuse. Tajā var ielikt citas rotaļlietas un darboties, tā ir ideja jaunai spēlei.
Ir svarīgi atcerēties, ka
bērns nedzīvo pēc tāda paša dienas ritma kā vecāki. Katram bērnam ir savs rotaļāšanās ilgums.
Būtiski vecākiem ir būt klāt un atbalstīt, kad bērns rotaļājas, nevis iegrimt savos darbos, atstājot bērnu vienu pašu, tādā situācijā viņš ilgi nerotaļāsies.
Pašreiz Valmierā, Beātes ielā 23 top Ideju māja, kas būs plašs centrs vecākiem ar mazuļiem un turpat arī darbosies “Mīļvietiņa”. Jau šobrīd vecāki ar mazuļiem vecumā no 4 mēnešiem līdz 2 gadiem var pieteikties uz nodarbībām – brīvā rotaļāšanās rotaļu stacijās, kurās būs iespējams apgūt gan idejas rotaļām mājās, gan arī idejas, kā iekārtot rotaļu vidi bērnam attiecīgā vecuma posmā, vērot savu mazuli rotaļās un uz talantu izpausmes skoliņu 2-3 gadus veci bērniņi, kuriem būs iespēja izpausties un atklāt savus dzīves talantus jau tagad.
Sīkāka informācija pa tālruni 26551263 vai e-pastu mihejeva.s@inbox.lv. Iepazīšanās ar “Mīļvietiņu” iespējama mājas lapā: mobilabebisuskolina.mozello.lv