Lasīšanas laiks: 4 min
Ceturtdien, 30.jūlijā, Valmieras uzņēmēju kluba biedri viesojās Rūjienā, lai izzinātu situāciju pilsētā un novadā pirms gaidāmās administratīvi teritoriālās reformas.
Uzņēmēji tikās ar Rūjienas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Gunti Gladkinu, kurš pastāstīja par situāciju novadā, īpašu uzmanību pievēršot uzņēmējdarbības videi un gaidāmajai administratīvi teritoriālās reformai.
Pēc tikšanās pašvaldībā uzņēmēju organizācijas pārstāvji devās ekskursijā pa pilsētu, apmeklējot speciālo pirmsskolas izglītības iestādi “Vārpiņa”, kur viņiem bija iespēja redzēt bērnudārza pagalmā izveidoto sajūtu taku un citus elementus, kas nodrošina bērnu vispusīgu attīstību. Tāpat viesiem bija iespēja aplūkot Rūjienas vidusskolas sporta infrastruktūru – sporta halli, stadionu un uzzināt par turpmākajiem plāniem skolas teritorijas labiekārtošanā.
Guntis Gladkins ekskursijas laikā pastāstīja arī par citiem projektiem, ko pašvaldība mērķtiecīgi īstenojusi pilsētas un novada attīstības veicināšanai.
Tālāk uzņēmēji devās uz zināmāko novada uzņēmumu – “Rūjienas saldējums”, kur tikās ar tā īpašnieku Igoru Miezi. Viņš pastāstīja par uzņēmuma vēsturi un turpmākajiem attīstības plāniem. Uzņēmēji pārrunāja kopīgās problēmas – Covid-19 izraisīto krīzi, darbaspēka trūkumu, reģionālo reformu, birokrātisko slogu un citus jautājumus.
Kluba pārstāvji plāno apmeklēt citus novadus, kas tiks iekļauti jaunajā Valmieras novadā, lai izzinātu situāciju un palīdzētu pašvaldībām veiksmīgāk attīstīt uzņēmējdarbības vidi.
Biedrība “Valmieras uzņēmēju klubs” apvieno darba devējus, kuri vēlas aktīvi līdzdarboties uzņēmējdarbības vides attīstības veicināšanā Valmieras novadā un valstī kopumā. Klubs ir dibināts 1999.gadā. Pašlaik klubā ir aktīvi 19 biedri un divi biedru kandidāti. Kopumā kluba biedru uzņēmumi nodrošina 1700 darbavietas. 2019.gadā kluba biedru uzņēmumu kopējais apgrozījums bija vairāk nekā 200 miljoni eiro.
Biedrība “Valmieras Uzņēmēju klubs” uz abpusējas vienošanās pamata pārstāv arī savu darbību apturējušās biedrības “Vidzemes Tirgotāju savienība”, “Klubs 13 plus”, “Valmieras Direktoru padome”, to statūtos paredzēto pienākumu un darbības mērķu realizēšanai, uzņēmējdarbības vides attīstības veicināšanai Valmieras novadā un valstī. Šo organizāciju aktīvajiem biedriem organizācijā ir goda biedru statuss, un viņi pēc savas izvēles iesaistās dažādās biedrības aktivitātēs.
Biedrības “Valmieras uzņēmēju klubs” valdes loceklis un kluba prezidents ir Saeimas deputāts Romāns Naudiņš, pārējie divi valdes locekļi – Artis Jansons, SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” valdes priekšsēdētājs un Andris Kabraks, SIA “Delve 2” komercdirektors.
Kluba prezidents Romāns Naudiņš:
“Biedrības mērķis ir apvienot uzņēmējus, kur neatkarīgi no uzņēmuma darbinieku skaita un apgrozījuma vēlas aktīvi darboties pilsētas un novada izaugsmē, palīdzēt pašvaldībām risināt dažādus uzdevumus, kas saistīti ar uzņēmējdarbības vides attīstību”.
Kluba valdes loceklis Artis Jansons: “Valmieras uzņēmēju kluba darbības aktivizēšanu veicināja fakts, ka vairāku līdzšinējo uzņēmēju organizāciju darbība pilsētā bija apsīkusi. Šāda klubu darbības apvienošana bija nepieciešams kā restarts, jo pilsētas un novada attīstības vārdā ir svarīgi uzturēt ciešu kontaktu starp uzņēmējiem un pašvaldībām. Kā liecina citu valstu pieredze, dažādas sabiedrības grupas savas intereses visefektīvāk var īstenot caur viņus pārstāvošām organizācijām”.
Starp organizācijas izvirzītajiem mērķiem viņš minēja arī profesionālās izglītības attīstību. Lai gan Valmieras tehnikumu ik gadu absolvē daudzi jaunie speciālisti, uzņēmēji norāda, ka jauniešu iegūtā izglītība un pieredze bieži neatbilst uzņēmumu vajadzībām. Tāpat Valmieras uzņēmēju klubs ir rosinās pilsētas pašvaldībai ieviest skolu jaunākajās klasēs uzņēmējdarbības apmācību, lai bērniem veidotos pareizs priekšstats par ekonomiku un uzņēmējdarbību.
Romāns Naudiņš: “Nav daudz piemēru Latvijā, ka tik aktīvi darbojas uzņēmēju organizācijas, kuras iesaistās pilsētvides un uzņēmējdarbības vides uzlabošanā. Gribu uzsvērt, ka mūsu klubā darbojas ne tikai uzņēmēji, bet arī ļaudis, kas bijuši iepriekš saistīti ar uzņēmējdarbību un labi pārzina šo jomu.
Jāatzīst, ka tiešā veidā uzņēmējdarbības vidi pašvaldībām uzlabot ir grūti, jo to lielā mērā nosaka valsts politika. Taču ne mazāk svarīga ir pilsētvides kvalitāte.
Tas, cik droša un sakopta ir pilsēta un novads, ir ļoti būtiski, vai tur izvēlēsies ienākt uzņēmumi un par savu dzīvesvietu izvēlēsies cilvēki, kuri strādā šajos uzņēmumos. Tāpat ļoti svarīgs ir pilsētas un novada tēls tūristu piesaistē.
Tāpēc, tiekoties ar Valmieras vadību, mūsu organizācijas biedri kā būtisku jautājumus minēja infrastruktūras uzlabošanu, pilsētvides pievilcību un Valmieras tēla popularizēšanu. Aktīvi sekosim arī uzņēmējdarbības vides uzlabošanas projektiem pilsētā, tostarp bijušā gaļas kombināta teritorijas pārbūvei. Starp mūsu organizācijas biedriem ir tādi, kuri uzskata, ka Valmierai ir jāveidojas par spēcīgu tekstilapstrādes centru. Jau pašlaik ap AS “Valmieras stikla šķiedra” ir izveidojušies vairāki uzņēmumi, kas darbojas šajā virzienā. Tāpat viens no perspektīviem virzieniem ir kokapstrāde, kas jaunu uzrāvienu iegūs, attīstoties Vidzemes industriālajam parkam.
Vēlos akcentēt to, ka mūsu organizācija apvieno esošos un bijušos uzņēmējus no visa topošā Valmieras novada.
Esam izvirzījuši par mērķi, lai mūsu novads kļūtu par turīgāko Latvijā.
Domājot par topošā Valmieras novada līdzsvarotu attīstību, esam uzsākuši braucienus uz visām nākamā novada pašvaldībām, lai izzinātu situāciju un varētu piedāvāt savus ieteikumus un palīdzību infrastruktūras un uzņēmējdarbības vides attīstībai. Valmieras novads ir bagāts ar dabas un tūrisma resursiem. Gauja, Burtnieka ezers, Skaņākalna dabas parks un citi objekti padara mūs pievilcīgus dažādu valstu tūristiem, kuri vēlas izbaudīt nesteidzīgu un drošu atpūtu dabā, ir sevišķi šajā Covid-19 laikā. Kā uzrunāt un piesaistīt interesentus Valmierai un novadam – šis būs viens no jautājumiem, kas būs kopīgi jārisina uzņēmējiem un pašvaldībai.”