Lasīšanas laiks: 3 min
Pēdējos gados aizvien biežāk dzirdēts par bebru veiktajiem posta darbiem. Daudzviet tie ir savairojušies lielā skaitā un veido dambjus, kas appludina lielas meža platības. Bebri pat nekautrējas pārcelties uz dzīvi pilsētā, kur bojā ūdenstilpņu tuvumā esošos kokus. Kā cilvēkam sadzīvot ar šiem dzīvniekiem, intervijā portālam “Valmieras Ziņas” stāsta zoologs Ingmārs Līdaka.
Vai Latvijā bebru ir pārāk daudz?
Patiesībā jau ir tā, ka bebru izplatība nav vienmērīga. Piekrītu, ka ir vietas, kur bebri patiešām ir par daudz, bet ir arī tādas vietas, kur tie ir normas robežās. Bebru izplatība tiešā mērā ir saistīta ar zemes apkopšanas kvalitāti. Pieņemsim, Zemgalē lauki ir apstrādāti līdz pašiem meliorācijas grāvjiem, un visas šīs sistēmas zemnieki ir kārtīgi izkopuši, līdz ar to tur bebru nav, jo tiem nav ne ko ēst, ne no kā taisīt dambi. Tāpat arī mežos, kas tiek apsaimniekoti kārtīgi, bebru nav, jo tie ir izmedīti. Kārtīgs meža saimnieks negaida, kamēr viss mežs ir četru gadus zem ūdens, bet tajā brīdi, kad sāk parādīties bebri, atļautajā medību laikā, tos nomedī. Galvenā problēma ir tāda, ka bebriem atļauj iesakņoties un izveidot kārtīgas ģimenes, un dambjus.
Tātad viena izeja būtu aktīvākas medības, bet otra – upju krastu kopšana?
Protams! Tur kur bebru ir par daudz un tie sāk traucēt, ir jāmedī. Taču es nekad neatbalstīšu to, ka pavasarī, kad bebriem ir jaunie mazuļi un māte zīda ar pienu, tos medī. Bebri tomēr nav pelnījuši šādu nāvi. Medību sezona ir pietiekoši gara, lai tos varētu nomedīt. Kā jau teicu, jāpievērš uzmanība arī apsaimniekošanai, jo tur, kur viss ir sakopts, bebru nav.
Vai, jūsuprāt, bebri un to veidotie dambji ir kaut kas slikts?
Droši vien – kā kurā vietā. Esmu par to diskutējis ar mežiniekiem. Liela daļa saka, ka tā ir milzīga problēma, bet tad, kad par to parunā kārtīgā, tad nemaz tik slikti tas nav. Piemēram, kur apstājās meža ugunsgrēks? Pie bebru dambja! Kur ūdeni dzer brieži, aļņi? Kur viņi atrod ūdeni sausajās vasarās? Ne jau izžuvušās upju urgās, bet pie bebru dambjiem! Dabā viss ir gudri iekārtots.
Un kā ir ar bebru dambju jaukšanu? Vai to vajag darīt?
Manuprāt, jaukt bebru dambi pavasarī, tad kad bebriem ir bērni, ir ļoti nepareizi. Uzskatu, ka izjaukt bebru dambi medību lieguma laikā, tās pašas medības vien ir. Teorētiski likums nav pārkāpts, bet tas vairāk ir morāles jautājums. Bija reizi gadījums, kad man cilvēki atnesa divus nesen piedzimušus bebra mazuļus. Dambi bija izjaukuši, bet mazos bebrus atstājuši dzīvus. Mēģinājām aizvest uz zooloģisko dārzu, bet izdzīvoja tikai viens, tagad arī viņš pie mums tur dzīvo. Katram pašam būtu jāizspriež vai tas ir ētiski.
Redzot ko bebri dara ar mazajām upēm es uzskatu, ka bebrus vajadzētu atļaut medīt arī bez mednieka atļaujas ar lamatām un kaut vai visu cauru gadu, kamēr viņu vairs nav,