Lasīšanas laiks: 2 min
Ziņa papildināta ar galīgajiem rezultātiem
Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) atbalstījuši 51,9% referenduma dalībnieku, liecina piektdien, 24.jūnijā, paziņotie galīgie rezultāti.
Savukārt 48,1% balsotāju iestājušies par valsts palikšanu blokā, informēja Apvienotās Karalistes Vēlēšanu komisija.
Par izstāšanos nobalsojuši 17,4 miljoni referenduma dalībnieku, bet par palikšanu ES – 16,1 miljons. Līdz ar to izstāšanās piekritēju balsu pārsvars ir nepilni 1,3 miljoni.
Pēc iepriekš paziņotajiem oficiālajiem datiem, vēlētāju aktivitāte referendumā bijusi 72,2%.
Lai gan referendums bija konsultatīvs, Lielbritānijas valdībai būs politiski neiespējami neņemt vērā tā rezultātus.
Saistībā ar ziņām par izstāšanās piekritēju uzvaru Lielbritānijas mārciņas kurss sasniedza zemāko līmeni kopš 1985.gada. Pēc pirmajām ziņām par ES atbalstītāju pārsvaru referendumā mārciņas kurss Āzijas tirgos strauji kāpa, bet, gūstot pārsvaru izstāšanās atbalstītājiem, kurss strauji samazinājās, un īsā laikā piektdien mārciņa zaudēja 10% vērtības.
Reaģējot uz referenduma rezultātiem, strauji krīt arī naftas un akciju cenas pasaules biržās.
Skotija savu nākotni redz Eiropas Savienībā (ES), piektdien paziņoja Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena, komentējot izstāšanās piekritēju uzvaru referendumā Lielbritānijā.
“Skotija nākotnē sevi redz kā daļu no ES,” Stērdžena sacīja raidsabiedrībai BBC.
“Skotija ir nepārprotami un izlēmīgi nobalsojusi par palikšanu Eiropas Savienībā – 62% pret 38%,” viņa norādīja.
2014.gadā referendumā Skotijā 55% dalībnieku nobalsoja pret neatkarību no Lielbritānijas. Taču gaidāms, ka balsojums par Lielbritānijas izstāšanos no ES aktivizēs Skotijas neatkarības piekritējus.
Jau ziņots, ka Lielbritānijā ceturtdien notika referendums, kurā balsotājiem bija jāizšķiras, vai valstij palikt ES vai arī izstāties no bloka.
Balsošanas iecirkņi sāka darbu pulksten 7 (9 pēc Latvijas laika) un tika slēgti pulksten 22 (pusnaktī pēc Latvijas laika).
Referenduma dalībniekiem bija jāatbild uz jautājumu “Vai Apvienotajai Karalistei būtu jāpaliek Eiropas Savienības dalībvalstij vai arī jāatstāj Eiropas Savienība?” Atbilžu varianti bija “Jāpaliek Eiropas Savienības dalībvalstij” vai “Jāatstāj Eiropas Savieniba”.
Lai gan referendums bija konsultatīvs, Lielbritānijas valdībai būs politiski neiespējami neņemt vērā tā rezultātus.
Nobalsošanai bija reģistrējies rekordliels skaits cilvēku – 46,5 miljoni, paziņojusi Vēlēšanu komisija.
Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons 2013.gada janvārī apsolīja, ka laikā no 2015. līdz 2017.gadam tiks sarīkots referendums par valsts dalību ES ar uzlabotiem nosacījumiem, ja viņa vadītā Konservatīvo partija uzvarēs parlamenta vēlēšanās 2015.gadā. Pēc uzvaras vēlēšanās Kamerons sarunās panāca Lielbritānijas dalības ES nosacījumu maiņu.
Līdz šim neviena valsts vēl nav izstājusies no ES.