Lasīšanas laiks: 3 min
Cik bieži Jūs ikdienā mēdzat vienkārši bez jebkādām ilgām pārdomām un bailēm no dažādiem rāpojošiem radījumiem iebrist pļavā? Ja ir aizmirsts dabas vilinājums, ir vērts to atkal izjust, jo Jāņi jau ir pavisam tuvu.
Pie Valmieras muzeja garšaugu dārza 16.jūnijā notika augu izzināšanas pasākums, pirms kura daži apmeklētāji bija atnesuši augus no savām dobītēm, lai padalītos, kā arī lai gūtu vērtīgus padomus no augu ekspertes Zeltītes Kavieres.
Pasākuma gaitā katrs dalībnieks tika aicināts iebrist ziedošā, neskartā pļavā, kurā augu pārzinātāja aicināja nostāties ar muguru pret ziemeļaustrumiem un iet 14 divsoļus dienvidrietumu virzienā, saplūcot viena veida zāles. Turpinājumā bija jāmaina iešanas virziens, atbilstoši augu speciālistes teiktajam kopā savācot sešu veidu zālītes.
Svarīgi bija atcerēties secību, kādā augi vākti, jo pēc tā iespējams zīlēt.
Pēc pļavas dāsno dāvanu savākšanas bija jāpagriežas pret ziemeļaustrumiem, jo tur mīt Dieviņš, un jāpateicas par ievāktajām veltēm.
Norādījumi virzībai pa pļavu un augu plūkšanai tika doti ar nolūku, lai novirzītu domas tikai uz augiem. Tas bija simbolisks attēlojums principam – lai ietu uz mērķi, jākoncentrējas tikai uz to, aizmirstot par blakus lietām. Kā stāsta Zeltīte Kaviere, pats svarīgākais ir domāt labas domas – tas, ko domājam un darām, nesīs atbilstošus augļus.
Pēc pļavas apmeklējuma dalībnieki varēja uzzināt atbildes uz domās uzdotu jautājumu, uz kuru atbildi izzīlēja augu pazinēja. Atbilde tika izzīlēta pēc ziedu vākšanas kārtības. To noteica pēc ziedu stublāju stipruma, ziediem, kā arī citām augu pazinējai zināmām pazīmēm. Sarkanie āboliņi, rasaspodiņi, vīgriezes un citi krāšņu ziedu nesēji ir pozitīvi rādītāji, kā arī augi ar stingru stiebru, lielām lapām un dziļām saknēm. Katram augam šajā gadījumā ir sava nozīme, bet zīlēšana nav objektīva, ja cilvēks jau ir pazīstams ar rituālu, jo zālītes tad tiek ievāktas apzināti.
Ievāktos pušķus iespējams izmantot kā talismanus, izkaltējot tos un piekarot mājās. Var arī gatavot tēju, sasmalcinot sakaltēto pušķi, ko varētu raksturot kā individuālu tēju, jo tā ir paša vākta.
Zeltīte Kaviere piebilst, ka šogad vislabākais periods augu vākšanai ir no 27.jūnija līdz 2.jūlijam. Arī darāmos darbus jāpadara līdz 27.jūnijam.
Speciāliste uzsver, ka cilvēki bieži kļūdās, uzskatot, ka augus jāvāc Jāņos. Piemēram, pagājušajā gadā Jāņu dienā bija tukšs mēnesis, kad augus vākt nav ieteicams. Augus var ievākt skatoties pēc mēness kalendāra, vislabākais ir jauns mēness, bet ne pašas pirmās mēness augšanas dienas.
Augu pazinēja piebilst, ka augu receptes jāizvērtē uzmanīgi un nav nepieciešamības pie tām pieturēties, ja tās nav pārbaudītas. Piemēram, daudzi bezjēdzīgi ēd alvejas un kalanhojas lapas. Tās labāk lietot ārīgi uz brūcēm, sasitumiem un citu ādas problēmu novēršanai. Iekšķīgi šie augi domāti kuņģa problēmām, bet tie sāpes remdē tikai uz laiku.