Lasīšanas laiks: 3 min
Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) ceturtdien, 22.oktobrī, atklāja kampaņu “Esi gaismas vest-nesis!”, aģentūru BNS informēja CSDD.
Tās mērķis ir aicināt iedzīvotājus rūpēties par sevi un līdzcilvēkiem, diennakts tumšajā laikā lietojot gaismu atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem.
“Esam domājuši, kā šogad aizsniegt vistālākos Latvijas nostūrus un vesti iedot tieši tiem cilvēkiem, kuriem tā ir visvairāk nepieciešama un kuri to nevar iegādāties. Ne visiem mēs varēsim vestes iedot bez maksas. Tādēļ šogad būs gandrīz 800 “vest-niecības” punkti, kuros cilvēki varēs sev un tuvajiem par īpašām kampaņas cenām iegādāties gaismu atstarojošas vestes. Tāpat mēs aicinām arī uzņēmējus, pašvaldības, mācību iestādes, vecākus – rūpēties par saviem tuvajiem un līdzcilvēkiem, ieģērbjot viņus gaismu nesošā un drošā apģērbā,”
sacīja CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
Arī šogad vestes tiks dalītas sadarbībā ar Latvijas Samariešu apvienību, kas palīdzēs atstarojošo vestu dalīšanā visā Latvijā, 24 vestu izdales vietās, kā arī uz neapgaismotiem ceļiem ārpus apdzīvotām vietām. Kampaņas ietvaros plānots bezmaksas izdalīt vismaz 20 tūkstošus vestu visā Latvijā.
CSDD apkopotie dati liecina, ka oktobrī, novembrī un decembrī bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik gada pirmajos deviņos “gaišajos” mēnešos. Šajā oktobrī jau ir septiņi bojā gājušie gājēji, kas nozīmē, ka katru trešo dienu uz Latvijas ceļiem iet bojā gājējs un katru dienu tiek savainoti pāris gājēji vai velosipēdisti.
“Par savu redzamību gājējiem jārūpējas arī pilsētās – visvairāk negadījumu ar cietušiem gājējiem notiek Rīgā un Pierīgas rajonā, kur satiksmes intensitāte un gājēju plūsma ir lielāka. Līdzšinējā statistika parāda, ka visbiežāk ceļu satiksmes negadījumos iekļūst tieši “tumšie” gājēji un pārsvarā tas notiek diennakts tumšajā laikā. Būtiski saprast, ka autovadītājam ir grūti saskatīt “tumšos” gājējus, tādēļ, lai pasargātu sevi, svarīgi būt uzmanīgiem un labi pamanāmiem, izvēloties atstarojošās vestes, gan apdzīvotās, gan neapdzīvotās vietās,”
skaidroja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.
Šā gada pirmajos deviņos mēnešos visā Latvijā notikuši 752 ceļi satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji, tostarp 621 gājējs ticis ievainots, bet 32 gājuši bojā. Salīdzinoši pērn šajā pat laikā bojā gājuši 43 gājēji. Visvairāk traģēdiju – 16, šogad notikušas Rīgas reģionā.
CSDD informē, ka autovadītājs gājēju, bez gaismu atstarojošas vestes, uz ceļa pamana tikai 25 līdz 40 metru attālumā. Ja vadītājs brauc ar ātrumu 90 kilometri stundā, šo ceļa posmu viņš paveic vienā līdz divās sekundēs, kas ir pārāk mazs laika sprīdis, lai reaģētu un apbrauktu gājēju. Atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs pamana 140 metru attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem, bet 400 metru attālumā – ja iedegti tālās gaismas lukturi. Atstarojošās vestes cilvēku padara piecas līdz desmit reizes pamanāmāku, kas ļauj autovadītājam gājēju pamanīt un nepieciešamības gadījumā nobremzēt un apbraukt.