Lasīšanas laiks: 3 min
Ministru kabinets otrdien, 1.jūnijā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu atjaunot lielo tirdzniecības centru darbību, ieviešot drošas tirdzniecības modeli. Valdība arī atbalstīja Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus, kas paredz paplašināt pulcēšanās iespējas privātos pasākumos.
Valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” paredz, ka turpmāk tiks atcelti tirdzniecības vietu darbības ierobežojumi tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetru.
EM lēmumu atcelt ierobežojumus lielajiem tirdzniecības centriem pamatoja ne tikai epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, bet ministrija atsaucās arī uz Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās izpētes laikā secināto par augsto gaisa kvalitāti lielajos tirdzniecības centros, kā arī ierobežojumu atcelšanas pozitīvo ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi un vienlīdzīgas konkurences situācijas nodrošināšanu tirdzniecībā.
“Ir pamats uzskatīt, ka darbības ierobežojumu atcelšana tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetru, ne tikai nodrošinās pilnīgu droša tirdzniecības modeļa ieviešanu tirdzniecības nozarē, bet kopumā novērsīs iepriekš minētos uzņēmējdarbības un godīgas konkurences ierobežojumus, kā arī mazinās Covid-19 infekcijas izplatības riskus tirdzniecība vietās,” pauda EM.
Tāpat no noteikumiem svītrota prasība par tirdzniecības dalībnieku skaita ierobežojumu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā. Turpmāk pašvaldības domei būs tiesības ielu tirdzniecības jomā noteikt maksimāli pieļaujamo tirdzniecības dalībnieku skaitu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā pašvaldības administratīvajā teritorijā.
EM uzsvēra, ka tādējādi konceptuāli tiek atcelti tirdzniecības dalībnieku skaita ierobežojumi ielu tirdzniecības organizēšanas vietās, saglabājot prasību nodrošināt epidemioloģiski drošu iepirkšanās vidi iepriekš minētajās vietās.
Vienlaikus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības riskiem attiecībā uz tādām ielu tirdzniecības organizēšanas vietām, kur tiek izveidotas noslēgta tipa tirdzniecības vietas jeb teltis, kurās pulcējas būtisks skaits apmeklētāju un tiek radīts drūzmēšanās risks un nepietiekama svaiga gaisa plūsma, tirdzniecības dalībnieki aicināti šādās noslēgta tipa tirdzniecības vietās nodrošināt, ka slēgtas sienas laukums veido ne vairāk kā 50-75% no kopējā tirdzniecības vietas sānu sienu slēgtā laukuma, lai tādējādi nodrošinātu atbilstošu vēdināšanu.
Izmaiņas stāsies spēkā pēc noteikumu grozījumu publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
Pakāpeniski uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai un palielinoties vakcinācijas aptverei, valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus, kas paredz paplašināt pulcēšanās iespējas privātos pasākumos.
Saskaņā ar grozījumiem turpmāk privātos pasākumos, joprojām ievērojot divu mājsaimniecību principu, iekštelpās varēs pulcēties līdz desmit cilvēkiem un brīvā dabā līdz 20 cilvēkiem. Savukārt bēru un kristību ceremoniju norisē turpmāk varēs piedalīties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot noteiktu dalībnieku skaitu – līdz desmit cilvēkiem iekštelpās un līdz 20 cilvēkiem brīvā dabā.
Valdībai šodien apstiprinot Izglītības un zinātnes ministrijas virzītos grozījumus par klātienes praktiskām mācībām, ko nevar veikt attālināti, paredzēts, ka pirmās palīdzības praktisko apmācību varēs veikt klātienē desmit cilvēku grupā, ievērojot noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības – apmācību laikā pasniedzējs un apmācāmā persona lieto respiratoru bez vārsta, nodrošināta divu metru distance, apmācību dalībniekiem ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs.
Savukārt tie cilvēki, kuri izgājuši pilnu vakcinācijas kursu un kopš vakcinācijas pagājušas 14 dienas, klātienē pirmās palīdzības apmācībās varēs piedalīties līdz 20 cilvēkiem grupā, neveicot Covid-19 testu, nelietojot mutes un deguna aizsegu, kā arī neievērojot divu metru distanci.
Veselības ministrija norāda, ka spēkā esošie epidemioloģiskās drošības ierobežojumi pakāpeniski tiks mazināti, izvērtējot gan saslimstības rādītājus, gan vakcinācijas aptveri sabiedrībā.