Lasīšanas laiks: 2 min
Valmieras vēsturiskajā centrā šobrīd turpinās būvniecības un pārbūves darbi. Līdz jumta pārsegumam ir pabeigta Valmieras pils kultūrvides centra jaunbūve, kā arī turpinās 18. gadsimtā celtās Vecās aptiekas restaurācija, kam ir saņemts Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes būvprojekta saskaņojums un darbu atļauja, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša.
Vecā aptieka ir pašlaik senākā zināmā Latvijas pilsētu koka dzīvojamā ēka, kas celta guļbūvē krusta pakšos ar guļbaļķu zelmiņiem un zem spārenīcas izvirzītiem profilētiem dziedru galiem. Kā Latvijas pilsētu koka dzīvojamā ēka, tā ir vērtīga baroka laikmeta koka mākslas liecība ar tā laika būvamatniecībai raksturīgajiem elementiem.
Pārbūvējot Vecās aptiekas koka korpusu un austrumu piebūvi, konstatēja, ka ārsienas nebija viendabīgas un sastāvēja gan no gāzbetona, gan pārsvarā trupes bojāta, daļēji protezēta kokmateriāla. Tai pat laikā daļēja demontāža atsedza līdz šim nezināmas arhitektoniski vēsturiskas liecības ar nozīmīgu vēstures, zinātnes un kultūrvēsturisko vērtību. Darbi ēkā tika apturēti. Saskaņā ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes speciālistu atzinumu tika veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte un ēkai noteica jaunatklāta valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu.
Objektu apsekoja un sniedza konsultācijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes eksperti, kā saglabāt vēl esošās vēsturiskās ēkas daļas un atbilstoši veiktajai arhitektoniski mākslinieciskajai izpētei izstrādāt būvprojektā jaunus ēkas atjaunošanas un pārbūves risinājumus. Šobrīd pārvalde apstiprinājusi no jauna izstrādāto projektu un darbi atsākušies pilnā apjomā. Vecās aptiekas kompleksa Austrumu piebūvei jau izbūvētas nesošās konstrukcijas. Kompleksa centrālajai, vecākajai ēkas daļai, kas celta no 1735. līdz 1736. gadam, uzsākta apakšējo vainagu protezēšana un aizvietošana.
Valmieras Vecās aptiekas kompleksa un ar to saistītās infrastruktūras pārbūve, atjaunošana un restaurācija tiek īstenota Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” projekta “Valmieras Vēsturiskā centra attīstība” ietvaros. Projektā vēl ietverta virtuālās ekspozīcijas izveide, kā arī Ziloņu ielas pārbūve. Projekta īstenošanai piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums līdz 2 000 000,00 EUR un valsts budžeta dotācija līdz 70 588,24 EUR.
Darbus ir plānots pabeigt 2022. gada novembrī.