Lasīšanas laiks: 2 min
Lai gan sveces cilvēkiem mūsdienās vairs nav nepieciešamas kā gaismas avots, tās visā pasaulē kļūst arvien populārākas un iecienītākas modernās sabiedrības stresa pilnajā ikdienā, kad ikviens meklē atelpu, mieru un iespēju gremdēties jauka aromāta valdzinājumā. Turklāt, ja vētras laikā pazūd elektrība, sveces joprojām lieti noder telpas izgaismošanai.
Lūk, vairāki aizraujoši fakti par svecēm, to vēsturi un nozīmi mūsu dzīvē, kurus apkopojusi sveču studijas LARUA saimniece Kristīne Tīlika.
Senākās sveces
Saskaņā ar vēstures liecībām vissenākās sveces, kas izgatavotas no vaļu taukiem, ir tapušas Ķīnā, Cjiņu dinastijas laikā, kas valdīja no 221. līdz 206. gadam pirms mūsu ēras. Savukārt senākās aromātiskās sveces radušās Indijā – tās saturēja kanēli un tika plaši izmantotas tempļos. Mūsdienu sveces visvairāk līdzinās Romas impērijas laika svecēm, kuras izgatavoja no kausētiem taukiem ar kaņepju, lina vai kokvilnas dakti.
Parafīna izgudrošana
1830.gadā destilēja parafīnu, un tā bija revolūcija sveču izgatavošanā, jo parafīns bija lēts materiāls, no kura varēja saražot diezgan augstas kvalitātes nearomatizētas sveces.
Tiesa, ņemot vērā parafīna sveču negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību un vidi, mūsdienās arvien vairāk sveču mīļu izvēlas dabīgās sveces, kas izgatavotas no bišu vai sojas vaska – tās attīra gaisu, labvēlīgi ietekmē organismu un uzlabo veselību.
Sveces mājīgumam
Deviņi no desmit sveču lietotājiem atzīst, ka sveci iededz, lai istabā justos ērti un mājīgi. Tīlika iesaka sveces dedzināt trīs stundas un pēc tam ļaut svecei “atpūsties”, tādējādi pagarinot degšanas ilgumu.
Sveces pērk galvenokārt sievietes
ASV veikta aptauja rāda, ka 96% no svecēm iegādājās sievietes. Turklāt izrādās, ka gados jauni cilvēki sveču gaismu mīl baudīt biežāk nekā citu vecumu grupu cilvēki.
Sveces izmanto 70% mājsaimniecību
Pēc ASV Nacionālās Sveču asociācijas datiem, sveces izmanto septiņās no desmit mājsaimniecībām. Vairākums ģimeņu aizdedz sveci reizi līdz trīs reizes nedēļā, bet puse cilvēku mīl iedegt vairākas svecītes vienlaikus.
Svarīgākais faktors – smarža
Pētījumi rāda, ka galvenais faktors, pēc kura cilvēki izvēlas sveces, ir to aromāts, bet otrajā vietā ir krāsa un forma.
Visvairāk sveces dedzina ēdamistabā
Lielākā daļa jeb 42% cilvēku sveces visbiežāk aizdedz dzīvojamā istabā, 18% – virtuvē, bet 13% – guļamistabā, liecina aptaujas dati.
Vairums uzskata sveci par lielisku dāvanu
76% aptaujas dalībnieku uzskata, ka svece ir piemērota dāvana svētkos, bet 58% minēja, ka svece ir lieliski noder kā velte dzimšanas dienā.