Lasīšanas laiks: 6 min
Nav šaubu, ka tēvam ir nozīmīga loma savas meitas dzīvē. Tēvs ne tikai sniedz drošības un stabilitātes sajūtu, bet arī ved cauri svarīgiem dzīves izaicinājumiem, būdams vīrieša paraugs. “Tēvs saviem bērniem visvairāk iemāca caur savu uzvedību,” norāda Fordhemas Universitātes socioloģijas profesors Metjū Vainšenkers (Matthew Weinshenker). Portāls WomansDay.com piedāvā iepazīties ar astoņiem principiem, kuri jāiemāca savai meitai, lai parādītu, ka tētis tiešām zina labāk.
1. Pieņem savu pašpārliecinātību
Lai izkliedētu stereotipu, ka sievietēm jāizvairās no konfliktiem, ir svarīgi, lai meitene var izpaust savas dusmas, pašpārliecinātību. Tas gan nenozīmē ļaut vaļu temperamentam. Konflikta situācijās tēvam ir jāiesaistās nevis jāļauj mammai visu nokārtot. “Meitenei jājūtas brīvi ļaut vaļu emocijām, dusmām. Ja viņa to nevarēs darīt ar tēvu, viņa to nespēs arī nākotnē ar savu priekšnieku vai vīru,” norāda Linda Nīlsena (Linda Nielsen), Veikforestas Universitātes psiholoģe. Viņa uzsver: “Tēvam ir jāuzņem meitas dusmas un pašpārliecinātības izpausmes nevis jāsoda viņu par tām. Tēvs var izteikt meitai komplimentu par to, ka viņa varējusi brīvi izpausties.”
2. Meklē veselīgas attiecības
“Pētījumi rāda, ka vecais teiciens ir patiess: Viena no labākajām lietām, ko vīrietis savu bērnu labā var izdarīt, ir mīlēt viņu mammu,” atzīmē M.Vainšenkers. “Veidojot labas, cieņpilnas un mīlošas attiecības, mēs atstājam šo iespaidu saviem bērniem.”
Vēl viens veids, kā tēvs var palīdzēt savai meitai veidot noturīgas attiecības, ir iemācot viņai būt dabiskai. L.Nīlsena apgalvo, ka “sievietei nevajag mainīties, lai pielāgotos vīrietim, ar kuru viņa ir kopā. Esi tāda, kāda esi.”
Visbeidzot, tēvam ar meitu jārunā pēc iespējas tiešākā valodā. “Tev viņai jāiemāca komunicēt tieši, jo tā viņa būs iemācīsies komunicēt ar visiem pārējiem vīriešiem savā dzīvē,” piebilst L.Nīlsena.
3. Cīnies par panākumiem
Viens no lielākajiem izaicinājumiem dzīvē ir izlemt, ko vēlies, un tad censties to sasniegt. Tēvs meitai var palīdzēt, sniedzot visus nepieciešamos rīkus, lai tiktu galā ar šo izaicinājumu. “Vispirms Tev jāpalīdz viņai saprast, par ko viņa sapņo, un tad sniegt pamatu šos sapņus īstenot,” stāsta skolotājs Bernards Persijs (Bernard Percy). Tas nozīmē – sniegt iespēju gūt panākumus, lai viņa saprot, ka patiešām to var. Viņš uzsver: “Ir svarīgi veidot piemērotus izaicinājumus savai meitai. Tas palīdzēs viņai attīstīt pārliecību par sevi un spēju atrisināt problēmas.” Piemēram, ja Tava meita vēlas iegādāties savu pirmo mašīnu, palīdzi viņai šo mērķi sasniegt, iedodot naudu par katru eiro, ko viņa sakrājusi.
4. Esi pašpietiekama
Protams, vecākiem ir grūti uz bērna gaitām raudzīties no malas un neskriet palīgā ikreiz, kad bērns pakritis. Ne vienmēr bērns ir jāglābj no katras likstas, sevišķi, ja runa ir par finansēm. “Tev jāiemāca savai meitai būt finansiāli neatkarīgai. Viņai nav vajadzīga vīrieša nauda. Viņai to nevajag, lai apliecinātu savu statusu un viņai nav jāizvēlas vīrietis, kuram ir biezāks maks tā vietā, lai izvēlētos vīrieti, kurš viņai patiešām patīk,” norāda L.Nīlsena. Tāpēc beidz būt viņas bankomāts, tā Tu viņai nepalīdzēsi.
5. Rūpes par auto nav tikai vīru lieta
Tēvs bieži vien ir arī meitas pirmais braukšanas instruktors, tomēr autoapmācībai ar to nevajadzētu aprobežoties. Zināšanas par auto apkopi ir vienlīdz svarīgas kā zināšanas par tā vadīšanu. Autoservisa īpašnieks Bačs Barklejs (Butch Barclay) iesaka aizvest meitu uz benzīntanku un iemācīt viņai elementāras lietas saistībā ar auto apkopi, piemēram, pārbaudīt gaisa spiedienu riepās. Tāpat svarīgi iemācīt, kur un kā papildināt eļļu, dzesēšanas šķidrumu un logu mazgāšanas šķidrumu, kā arī izskaidrot brīdinājuma signāllampiņu nozīmi uz auto paneļa. Tas ne tikai sniegs pārliecību, ka viņa spēj to pašu, ko puiši, bet arī iemācīs uzņemties atbildību par viņai piederošu lietu.
6. Uzņemies atbildību par savām kļūdām
Šo izdarīt ir grūti pat pieaugušajiem, jo tas nozīmē ne vien atzīt, ka Tev nav bijusi taisnība, bet arī izlabot nepareizi izdarītās lietas. Tā vietā, lai iedotu gatavu risinājumu, palīdzi savai meitai saprast, kur viņa kļūdījusies un atrisinājums radīsies pats. Ļaujot uzņemties atbildību par savām kļūdām un izlabot tās pašas spēkiem, tēvs palīdz saprast, kā kontrolēt sliktās un labās lietas, kas dzīvē notiek.
7. Neviens nav ideāls
Apkārtējās sabiedrības spiediens liek uztraukties par to, vai mums ir perfekts augums, karjera un perfekta ģimene. Nav brīnums, ka sievietes ir arvien vairāk pārņemtas ar sevi un savu izskatu. Kad meitene vēl ir jauna, tēvam vajadzētu stāstīt viņai to, ka neviens nav ideāls, kā piemēru minot paša trūkumus, kļūdas un nepatīkamus atgadījumus. L.Nīlsena uzsver, ka tieša un atklāta saruna ar meitu par apkārtējo spiedienu uz sievietēm un vīriešiem palīdzēs viņai to saprast.
8. Īstai mīlestībai nav nosacījumu
Bērna lutināšana ar dažādām dāvanām var likties laba doma, bet ir labāki veidi, kā izrādīt savu mīlestību. M.Vainšenkers uzsver: “Iedrošini savus bērnus būt labākajiem, bet tajā pašā laikā liec viņiem saprast, ka tu vienmēr būsi gatavs palīdzēt, neatkarīgi no tā, ko viņi izlems darīt.” Velti bērniem savu laiku un uzmanību – ieklausies viņu teiktajā, esi klāt svarīgos notikumos. L.Nīlsena iesaka, neraugoties uz to, ko teiks vai padomās citi, vienmēr apskaut savus bērnus. Tas ir veids, kā tēvs var meitai parādīt, ka viņš nejūtas neērti, jo viņa kļūst pieaugusi, sievišķīgāka.