Lasīšanas laiks: 5 min
Mājas daudziem ir vieta, kur justies droši, taču ir vairāki elementi mūsu namos, kas var izraisīt traumas vai pat lielākas nelaimes. Visbiežāk traumas mājās gūst krītot, saindējoties, namam aizdegoties, smokot un slīkstot. Portāls “Mother nature network” iezīmē astoņas bīstamākās vietas mājās un sniedz padomus, kā mazināt to radīto risku.
Vannas istaba
Nav pārsteigums, ka vannasistaba ir viena no acīmredzami bīstamākajām vietām mājās. Slidenas virsmas noteikti noved pie kritiena. Paklājiņi dušā un pie tās, kā arī izturīgi rokturi noteikti būs risinājums šim riskam. Ventilācijas darbināšana mazgāšanās laikā arī samazina ūdens kondensēšanos uz grīdas un virsmām.
Savukārt verdošs ūdens ir mazāk pamanāmas briesmas. Ieteicamā siltā ūdens temperatūra mājsaimniecībās ir 49 grādi pēc Celsija. Tomēr ne vienmēr tā ir. Lai būtu pārliecināts, ka droši vari iet vannā, paturi roku zem vannā sagatavotā ūdens vismaz 30 sekundes.
Veļas mazgātava
Veļas žāvētāji ir viens no biežākajiem ugunsgrēku izraisītājiem. Veic žāvētāja apkopi pirms katras žāvēšanas reizes. Tas uzlabos ierīces darbību, pasargās no pārkaršanas.
Kāpnes
Visbiežāk dažādas traumas gūstam uz kāpnēm. Koka kāpnes ir visbīstamākās, ja uz tām izlijis ūdens vai ja pastaigājamies pa māju zeķēs. Apsver iespēju uzlikt kāpnēm protektorus vai paklāju. Neļauj bērniem spēlēties uz kāpnēm, kur tie var nokrist vai atstāt rotaļlietas, kurām tu pats vari uzkāpt un nokrist. Kāpjot pa kāpnēm, turies pie roktura, lai kritiena gadījumā būtu, kur pieturēties.
Peldbaseins
Visi zina, ka peldbaseini var būt bīstami, bet zināmi drošības pasākumi šo risku var mazināt. Lai pasargātu bērnus un mājdzīvniekus, peldbaseinam jābūt norobežotam ar sētu. Kad peldbaseins netiek izmantots, neatstāj tā tuvumā rotaļlietas, kas piesaistītu bērna uzmanību un liktu tam doties tām pakaļ. Bērnu baseini arī var būt bīstami. Neatstāj baseina tuvumā bērnus vienus pašus bez uzraudzības.
Grils
Atklāta liesma, karsts metāls un svētku noskaņojums var būt slikta kombinācija. Grilē gaļu pēc iespējas tālāk no ballītes vietas, lai izvairītos no traumām. Pēc grilēšanas nekad neizmet karstās ogles kaut kur pagalmā. Katru vasaru slimnīcu uzņemšanas nodaļās nonāk bērni, kuri spēlējušies ar vienkārši atstātām karstām oglēm.
Pagarinātājs
Pagarinātāji ir paredzēts īslaicīgai lietošanai, bet cilvēki nereti tos izmanto visu laiku, lai darbinātu dažādas ikdienā lietojamās ierīces. Cilvēki dažreiz pielīmē vai pienaglo vadus pie durvju ailēm, izraisot ugunsgrēku vai īssavienojumu. Ugunsgrēku var izraisīt arī tad, ja vadi atrodas zem paklāja. Drošāk ir lūgt elektriķi uzstādīt jaunas kontaktligzdas nepieciešamajās vietās telpā.
Degoša svece
Likums ir vienkārši, bet bieži netiek ievērots – neatstāj degošu sveci bez uzraudzības. Pat ja tev nav ne bērnu, ne mājdzīvnieku, kas varētu izraisīt negadījumu, degoša svece atstāta viena pati var radīt problēmas. Mūsdienās var iegādāties LED sveces, kuras tikpat kā nevar atšķirt no īstajām svecēm – tās var darbināt visu laiku un atstāt telpā bez uzraudzības.
Virtuve
Visbiežāk ugunsgrēks rodas tieši virtuvē. Ikviens, kurš ir mācījies mājturību, zina noteikumus, tomēr ir vērts tos sev atgādināt. Turi bērnus drošā attālumā no karstām virsmām. Pannu rokturus aizgriez prom no sevis, lai nejauši neaizķertu tos vai lai tos nepaķertu bērni. Ugunsdzēšamo aparātu vai ūdeni turi pa rokai, bet nelieto to, ja deg tauki – tas var izraisīt plašāku uguns izplatīšanos. Tā vietā izslēdz plīti un ar vāku savaldi liesmas. Nemēģini pārvietot degošu pannu – uguns var izplatīties uz citām telpas virsmām.