Lasīšanas laiks: 3 min
Pārim, uzzinot par ģimenes pieaugumu, strauji mainās dažādas emocijas, no prieka līdz šaubām. Mammai, gaidot mazuli, pieaug mātišķums, taču tētim – atbildības sajūta. Tas reizēm tētiem var būt liels pārbaudījums.
Jau izsenis vīrietis tiek audzināts tā, ka viņam ir jārūpējas par ģimeni. Šajā gadījumā ģimene ir sieva un bērns vai vairāki bērni. Tas vīrietim var būt liels pārbaudījums, ja viņa rakstura īpašības un temperaments ir brīvības alkas. Piesakoties mazulim, tas var likties kā sasaiste un atteikšanās no sava ego. Tā tiešām var būt, taču
mums, sievām un draudzenēm, kopā ar tēti ir jāatrod kompromiss, lai arī tētis varētu vieglāk šīs neizbēgamās pārmaiņas pieņemt.
Folklorā tētis gaidību un dzemdību procesā neiesaistījās, taču pēcdzemdību laikā, tāpat kā tagad, sniedz atbalstu jaunajai mammai. Mūsdienās no tēta tiek gaidīta aktīva iesaistīšanās grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību procesos. Tas, protams, sniedz lielu atbalstu topošajai mammai, un ir vieglāk izdzīvot šo laiku. Taču sievietēm ir jādod saviem vīriem arī mirkli sev.
Vīrietim nav tik viegli pieņemt tēva lomu, viņu ir pamazām un lēnām jāpieradina pie tā, ka būs viens kopīgs cilvēks, par kuru būs jārūpējas.
Dzemdībās tētiem ir pienākums pārgriezt nabas saiti. Kāpēc? Vīrieši ir vērsti uz darbību, emocionāla un atbalstoša darbība – būt klāt – nav viņu dabā, tāpēc ir iedotas šķēres, lai viņi jūtas tā, ka bijuši klāt dzemdībās. Patiesībā bērna zemapziņā šis process var veidot neapzinātu agresivitāti. Ja to dara mamma pati vai ārsts, tas ir citādi.
Kāda loma tētim ir bērna audzināšanā? Tētis un mamma ir divi cilvēki, kuri ir radījuši mazo cilvēku. To mazais jūt, un ir tikai dabiski, ka redz – abas puses ir kopā un rūpējas par viņu.
Vērojot savus vecākus, mazajam rodas priekšstats, kādas ir pāra attiecības, kāds ir ģimenes modelis, kā sadzīvot, kā risināt konfliktus, kā izrādīt emocijas.
Ļoti svarīgs periods mazuļa dzīvē ar tēti ir no viena gada vecuma, tad tētis gandrīz ieņem mammas lomu un mazais daudzas lietas vēlas darīt kopā ar tēti. Ja tēta nav, mammai ir jābūt ļoti stiprai, un tas no viņas var prasīt milzum daudz spēka un enerģijas.
Meitene iepazīst vīrieti caur tēti – viņa vēro, spēlējas, kopē tās lietas, ko dara tētis. Tā viņa iegūst priekšstatu par vīriešiem.
Puikam tētis ir kā skolotājs, kas sniedz atbalstu un iemaņas vīriešu dzīvē.
Puikam vairāk ar tēti patīk darboties kopā agrīnā vecumā, kad aktīvi tiek kopētas kustības, rīcības modeļi. Ja tētis zāģē malku ar zāģi, tad noteikti dēlam arī vajadzēs zāģi, un viņš vēlēsies zāģēt malku kopā ar tēti.
Arvien mazāk paliek tādu tētu, kas raujas divos, trīs darbos un bērnu neredz. Vairāk vērojams, ka tēti izmanto valsts apmaksātās brīvdienas, lai būtu kopā ar sievu un bērnu, vairāk ir arī tādu tētu, kuri izmanto pēcdzemdību atvaļinājumu uz gadu. Tas izskaidrojams ar paaudžu maiņu jauno vecāku vidū un sabiedrības attieksmi pret ģimeni.
Mūsdienās tēti vēl joprojām satrauc materiālais stāvoklis ģimenē, it īpaši, kad bērns ir mazs. Tas sniedz tētim papildu spriedzi.
Bieži tēti ar zemiem ienākumiem savu spriedzi mazina ar stipro dzērienu palīdzību, taču tas nepalīdz mammai un mazulim ne tik.
Tēva diena kā atzīmējama diena ir visnotaļ atbalstāma lieta, taču tam arī ir nepieciešams laiks, kamēr ikviens sapratīs, cik svarīgi ir tēti ģimenē. Šo dienu arvien vairāk ģimeņu izvēlas svinēt mājās un pieticīgāk nekā Māmiņu dienu. Tas tāpēc, ka mammas ir emocionālas, bet tētiem emocijas nav uz āru vērstas.
Protams, tētim ir patīkami saņemt uzmanību apliecinājumus no sievas un bērniem, taču publiskai daudzināšanai mūsu Latvijas vīrieši vēl nav gatavi.
Lai jauka un sirsnīga Tēva diena!