Lasīšanas laiks: 2 min
No visām grūtniecēm 2015.gadā 0,8% neapmeklēja ārstu grūtniecības laikā, bet no mātes mirstības grupā esošajām izmeklējumus nesaņēma 40% sieviešu, preses konferencē piektdien stāstīja Mātes mirstības konfidenciālās analīzes grupas priekšsēdētāja Dace Rezerberga.
2015.gadā Latvijā nomira 12 mātes, no kurām astoņām nāve bijusi tieši saistīta ar grūtniecību, bet pārējiem netieši, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Tas ir augstākais rādītājs pēdējo gadu laikā. Šogad mirušas divas mātes.
Trīs gadu periodā mirušas 20 mātes, četri gadījumi notikuši mājas apstākļos. Rozenberga informēja, ka galvenais iemesls mātes mirstībai ir asiņošana saistībā ar grūtniecību.
“Trīs gadu laikā no grūtniecības un dzemdību komplikācijām ir nomirušas 20 sievietes. Mēs skatāmies trijos virzienos – viens ir veselības aprūpes sistēma, gan organizācija Latvijā kopumā, gan arī slimnīcās, otrs ir profesionāļu zināšanas, kompetences un spējas atrisināt dažādas medicīniskas situācijas, trešais ir sabiedrības loma, jo ļoti daudzām šīm sievietēm jeb pusei ir aiz muguras dažādi sociālie faktori,” stāstīja Rozenberga.
Veselības ministrs Gints Belēvičs komentēja, ka lielais mātes mirstības skaits pagājušā gadā ir dažādu apstākļu sakritība. Šogad ir notikuši divi mātes mirstības gadījumi, bet nav vēl neesot izdevies realizēt kādu jaunu politiku. “Nav labi, ka ir divi, bet tomēr skaits ir daudz mazāks,” viņš piebilda.
Rezeberga informēja, ka Latvijā ir ļoti mazs dzemdību skaits, tāpēc viena gada rezultāti neparāda kopējo situāciju. Eiropā visās valstīs, kur ir mazāk kā 100 tūkstoši dzimušo gadā analizē vairāku gadu situāciju kopā.
2014.gadā nomira trīs mātes, vēl gadu iepriekš četras. 2009.gadā tika reģistrēti 10 māšu mirstības gadījumi.
Latvijā darbojas mātes mirstības audita sistēma, kuru pārrauga īpaša darba grupa, kas analizē katru grūtnieces nāves gadījumu, meklējot cēloņus traģēdijai un iespējas novērst līdzīgus gadījumus nākotnē. Gadījumi tiek analizēti anonīmi, tos neattiecinot uz konkrētu vietu. Uzdevums ir noteikt, kādi apstākļi noteikuši sievietes nāvi un kā to varētu mainīt.
Pērn Latvijā notika 21 496 dzemdības, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.