Lasīšanas laiks: 2 min
Šobrīd Latvijā darba aizsardzībā lielākais riska faktors ir pārstrādāšanās, ceturtdien, 16.aprīlī, Starptautiskajai darba aizsardzības dienai veltītā konferencē sacīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) darba aizsardzības eksperts Ziedonis Antapsons.
Viņš norādīja, ka pamatproblēma darba aizsardzības sistēmā ir spējas un zināšanas par riska faktoriem darba vietās, uzsverot, ka šodien tie nav tradicionāli zināmie faktori.
“Šodien tie nav tie tradicionālie riska faktori pie kuriem esam pieraduši – smagumu celšana, velšana, ķīmiskās vielas un tā tālāk – šodien tas riska faktors ir nenormāls darba laiks,”
teica Antapsons, uzsverot, ka cilvēks nav mašīna un sagrauts cilvēka bioloģiskais ritms saīsina dzīves ilgumu.
Tāpat viņš atzīmēja, ka Nacionālās attīstības plānā līdz 2020.gada nav iekļauta darba aizsardzība. “Jāsecina, ka diemžēl darba aizsardzības nav prioritāte,” teica Antapsons, piebilstot, ka tāpat kopš 2013.gada valstī nav darba aizsardzības jomas attīstības pamatnostādnes.
Vienlaikus viņš norādīja uz neobjektīvajiem statistikas datiem par nelaimes gadījumiem darba vietās, skaidrojot, ka pēc statistikas datiem kopējais nelaimes gadījumu skaits gadā ir aptuveni divi tūkstoši, kas ir salīdzinājumā ar vidējo Eiropas Savienības statistiku ir 20 reizes labāks rādītājs. “Zinātnieki darba aizsardzības jomā atbalsta arodbiedrību, ka šie dati nav objektīvi. Pēc salīdzinošām metodēm, Latvijā vidēji reāli notiek vairāk nekā 30 tūkstoši nelaimes gadījumu gadā,” norādīja Antapsons.
LBAS ir lielākā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas dibināta 1990.gadā un radīta, lai pārstāvētu un aizstāvētu strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses. LBAS koordinē sadarbību starp 20 neatkarīgām arodbiedrībām, pārstāv un aizstāv savu biedru intereses valsts un starptautiskajās institūcijās.