Lasīšanas laiks: 2 min
26. februārī Rīgā notika sagatavošanās sanāksme starptautiskajai Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) simulācijas spēlei “Stipri jaunieši mierpilnai pasaulei” (Strong Youth – Peaceful Tomorrow). To sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju rīkoja UNESCO Latvijas Nacionālās komisija, informē Ārlietu ministrijas Preses centrā.
Pasākumā piedalījās 40 vidusskolēni vecumā no 15 līdz 18 gadiem no dažādām Latvijas skolām – Ādažu Brīvās Valdorfa skolas, Rīgas Klasiskās ģimnāzijas, Valmieras Valsts ģimnāzijas, Pļaviņu novada ģimnāzijas, Rīgas 74.vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas, Riebiņu vidusskolas, Cēsu Pilsētas vidusskolas, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma un Brocēnu vidusskolas – kuri interesējas par starptautiskām attiecībām, diplomātiju un globāli nozīmīgiem politiskiem procesiem un bija izturējuši nopietnu atlasi, lai piedalītos šajā spēlē.
Projekts tiek īstenots, lai ieinteresētu un iesaistītu jauniešus debatēs un diskusijās par cilvēces attīstībai nozīmīgiem jautājumiem, tādējādi veicinot līderības, sadarbības un problēmu risināšanas prasmes, kā arī prasmi panākt vienošanos, kas nākotnē palīdzēs darboties komandā.
Ministrijas pārstāvji – vēstniece, Starptautisko organizāciju un humanitāro jautājumu departamenta direktore Aiga Liepiņa, kā arī eksperti Pēteris Podvinskis, Dace Patmalniece, Madara Siliņa – skolēniem stāstīja par aktuālajām tēmām ANO dienaskārtībā, kas varētu būt interesantas jauniešiem. Ministrijas pārstāvji iepazīstināja vidusskolēnus ar ANO sistēmu un sarunu vešanas mākslu, kā arī iesaistīja viņus debatēs par ilgtspējīgas attīstības mērķiem un civiliedzīvotāju aizsardzību. Jauniešus visvairāk interesēja jautājumi par to, kas traucē ANO Drošības padomei aktīvi rīkoties gadījumos, kad tiek apdraudēta civiliedzīvotāju drošība; kāpēc Latvijai ir jāsniedz atbalsts attīstības sadarbībai un vai ANO nosaka, kurām valstīm Latvija to sniedz. Tāpat skolēni gribēja uzzināt par ANO rezolūciju izstrādes procesu, veidu un formātu, kādā ANO dalībvalstis lobē un panāk sev svarīgu nacionālo un starptautisko jautājumu pieņemšanu ANO. Ārlietu ministrijas darbinieki informēja jauniešus par internetā pieejamām vietnēm, kurās iespējams atrast paraugus rezolūciju projektu sagatavošanai un tiešraidē sekot līdzi ANO notiekošajām debatēm.
Sanāksmē uzstājās arī Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Universitātes profesori, lektori un NVO pārstāvji.
Debates noritēja angļu valodā, lai labāk sagatavotos galvenajai ANO simulācijas spēlei, kas notiks no 2. līdz 4.aprīlim Valmierā un Rīgā. ANO simulācijas spēlē piedalīsies jaunieši arī no Igaunijas, Lietuvas, Ukrainas un Zviedrijas.
Projektu organizē UNESCO Latvijas Nacionālās komisiju sadarbībā Ārlietu ministriju, ka arī UNESCO Igaunijas Nacionālo komisiju un Ukrainas jauniešu organizāciju “Society Initiatives Institute”.
Līdzīgas simulācijas spēles notiek daudzās ANO dalībvalstīs, un to mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par ANO darbību un nozīmi miera kultūras un ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Arī Latvijas vēstnieki ANO, Ņujorkā, vienmēr aktīvi piedalījušies citu valstu rīkotās simulāciju spēlēs jauniešiem, informējot par Latviju un tai aktuāliem jautājumiem ANO.