Lasīšanas laiks: 2 min
Pēdējo gadu laikā īpaša uzmanība tiek pievērsta duālai jeb darba vidē balstītai izglītībai, kas piedāvā jaunos speciālistus apmācīt tandēmā ar reālu uzņēmēju un iespējamo tālāko darba devēju. Jau uzsākot mācības, tiek noslēgts līgums starp mācību iestādi, uzņēmumu un jaunieti, tātad ir skaidri zināms, kur būs nākamā prakses vieta un nākotnē iespējamais darba devējs, informē Dace Vite, “McCann Consulting” konsultante.
Latvijā šo sistēmu veidoja pēc Vācijas profesionālās izglītības sistēmas parauga. Šobrīd pie mums jau ir vairākas mācību iestādes, kas veiksmīgi pārņēmušas šo pieredzi. Piemēram, Valmieras Profesionālai vidusskolai sadarbojoties ar a/s “Valmieras stikla šķiedra”, tika sagatavoti un apmācīti speciālisti konkrētā uzņēmuma vajadzībām.
Doloresa Volkopa, a/s “Valmieras stikla šķiedra” valdes locekle: “Jau vairāk kā pusgadsimtu darba vidē balstīts izglītības process ir veiksmīgi sevi pierādījis tādās valstīs kā Vācija, Šveice un Austrija, tāpēc šo valstu pieredze tika ņemta par paraugu, lai izveidotu Latvijas darba vides un izglītības sistēmas prasībām atbilstošu mācību programmu.
A/s “Valmieras stikla šķiedra” sadarbībā ar Valmieras tehnikumu vieni no pirmajiem iesaistījās šajā izglītības pilotprojektā, kura ietvaros studējošajiem bija iespēja apgūt “tekstiliju ražošanas speciālista” amatu un saņemt 3.līmeņa kvalifikācijas diplomu, kas ir atzīts arī citos Latvijas tekstiluzņēmumos. Mācības darba vidē balstītā izglītības programmā notiek pēc sekojoša principa: 40% skolā (profesionālo mācību priekšmetu apgūšana) un 60% darba vietā (profesionālo prasmju un iemaņu apgūšana).
Apgūstamās specialitātes prasības ir izstrādātas kopā ar citiem Latvijas tekstila nozares uzņēmumiem, tāpēc programma ir universāli attiecināma uz jebkuru ražotni, kur pārstrādā dažāda materiāla tekstilijas. Pusotra gada laikā audzēkņi iegūst gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanas, sākot no šķiedru sagatavošanas līdz tekstiliju apstrādes procesu operatoru iemaņām, turklāt mācību laikā audzēkņi saņem divas stipendijas: Eiropas Sociālo fonda (ESF) stipendiju un a/s “Valmieras stikla šķiedra” stipendiju.
Pagājušā gada rudenī izlaidumu svinēja 11 pirmie a/s “Valmieras stikla šķiedra” un Valmieras Profesionālās vidusskolas uzsāktā un īstenotā duālās izglītības pilotprojekta dalībnieki. Daudzi no šiem jauniešiem šobrīd strādā a/s “Valmieras stikla šķiedra”, bet šī gada janvārī Valmieras Profesionālajā vidusskolā mācības uzsāka vēl 19 jaunieši, kuri jau nākamgad varēs uzsākt darbu savos izvēlētajos uzņēmumos kā augstu kvalificēti tekstiliju ražošanas speciālisti.”