Lasīšanas laiks: 4 min
No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijas teritorijā norisinās Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības ’’Namejs 2024”. Tas nozīmē, ka šajā laikā pilsētās, ciemos un citās apdzīvotās vietās vairāk redzami bruņoto spēku pārstāvji, kuri pilda savus mācību uzdevumus. Valmieras novadā mācību aktīvās fāzes norise plānota no 6. līdz 8. septembrim, taču iedzīvotāji aicināti neuztraukties un izturēties ar sapratni redzot karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos līdz pat 8. oktobrim.
Nosaukums ’’Namejs ’’ šīm mācībām piešķirts 2014. gadā, tomēr šādas lielākas mācības rudens sezonā notikušas visā Nacionālo bruņoto spēku pastāvēšanas laikā. Šajā laikā zemessargi un arī profesionālā dienesta karavīri var pārbaudīt un pilnveidot savas zināšanas – tā stiprinot Latvijas valsts aizsardzību.
Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljons atrodas Kaugurmuižā, Valmierā, un tā atbildības teritorijā ir Valmieras, Valkas un Smiltenes novadi, kā arī Limbažu novada Salacgrīvas, Staiceles, Alojas un Ainažu pagasts.
Sākoties ’’Namejs 2024” mācībām, aprunājāmies ar 22. kaujas nodrošinājuma bataljona komandieri pulkvežleitnantu Zigmāru Krilovu.
’’Šogad mācībās, kā ierasts, darbosimies maksimāli pietuvināti reālām kaujas situācijām. Mūsu prioritāte vienmēr ir valsts aizsardzība, tāpēc vēlamies arvien pilnveidot savas zināšanas. No piektdienas, 6. septembrapēcpusdienas sākas mācību aktīvā fāze 22. kaujas nodrošinājuma bataljonā un mācības ilgs visu nedēļas nogali. Darbosimies gan savā bāzē, gan Valmieras un citos atbildības teritorijas novados. Vēlamies rādīt savu klātbūtni ikvienam iedzīvotājam, tāpēc mācību uzdevumi pēc iespējas tiek pildīti pilsētvidē, jo, trenējoties realitātei pietuvinātos apstākļos, mēs nostiprinām prasmes aizsargāt savu ciemu, pilsētu, novadu Mūsu klātbūtne būs gan redzama, gan dzirdama, jo iepriekš saskaņotās vietās izmantosim arī mācību munīciju, kas rada tikai troksni, bet nerada draudus veselībai un dzīvībai.’’
’’Iedzīvotājus aicinātu šīs mācības uztvert pozitīvi. Mūsu darbība ne tikai poligonos, bet arī apdzīvotās vietās rada mums plašākas iespējas pilnveidot savas zināšanas un spējas. Viena lieta ir trenēties mūsu bāzēs, kur pārzinām katru sīkāko stūrīti, bet pavisam cita – ir to darīt pilsētvidē, kur visam pa vidu ir civiliedzīvotāji. Tas ir izaicinājums mums -parādīt, kā mēs spējam savas iegūtās zināšanas pielietot, pilnveidot un attīstīt – aizsargāt mūsu valsti un tās iedzīvotājus. Uzskatu, ka tieši šī mācību daļa pilsētvidē ir arī visinteresantākā, jo nekad nevaram paredzēt, kā mūsu mācības var ietekmēt dažādi ārējie faktori.’’
Mācībās karavīriem un zemessargiem ir lieliska iespēja papildināt gan savas individuālās zināšanas, gan mācīties kopā savā rotā un bataljonā. Šādu mācību norise, protams, nav iedomājama arī bez citu valsts institūciju – Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī pašvaldību iesaistes.
’’Sadarbība ar civilo sektoru ir panākumu atslēga ne tikai šajā nogalē notiekošajam, bet visā ’’Namejs 2024’’ mācību laikā. Es vēlētos panākt to, ka iedzīvotāji saprot, kāpēc mēs mācāmies, kāpēc šādas mācības ir nepieciešamas. Ja ir sapratne un izpratne no sabiedrības puses, tad varam saņemt arī lielāku atbalstu. Visaptveroša valsts aizsardzība nav tikai Nacionālo bruņoto spēku, bet visas mūsu sabiedrības kopējais uzdevums. Sākot no pašiem mazākajiem Latvijas iedzīvotājiem, piemēram, saprast, kā uzvesties izdzirdot trauksmes sirēnas un redzot karavīrus. Sabiedrības izpratne ir liels atbalsts mūsu darbā, jo, ja iedzīvotāji zinās, kā rīkoties dažādās krīzes situācijās, tad mums būs mazāk darba viņus instruējot un vairāk laika varēsim veltīt saviem primārajiem uzdevumiem.’’
’’Vēlos pateikties tiem uzņēmumiem, kuri dod iespēju saviem darbiniekiem – zemessargiem piedalīties mācībās. Jūtos lepns par saviem zemessargiem, kuri regulāri apmeklē dažādas mācības mūsu 22. kaujas nodrošinājuma bataljonā. Šis zemessargu skaits nav mazs un par to savā ziņā jāpateicas tieši uzņēmumiem, kuros mūsu zemessargi strādā ikdienā.
Tāpat aicinātu arī tos uzņēmumus, kuri vēl nav iesaistījušies un kuru darbinieki ir zemessargi būt aktīviem. Darbinieks, kurš ārpus darba laika ir zemessargs var nest lielu pienesumu arī pašam uzņēmumam – tā drošībai. Piemēram, zināt pulcēšanas vietas darba iestādē, zināt, kā saglabāt dažādu ražošanas iekārtu darbību krīzes situācijās.
Ārpus mācībām un arī mācību laikā aktīvi stāstām civiliedzīvotājiem par to, kas mēs esam, ko darām un kādu pienesumu ar savām darbībām dodam valsts drošībai.’’
Mācību uzdevumu izpildes laikā plānoti arī militāro lidaparātu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā.
Iedzīvotāji aicināti sekot līdzi aktuālajai informācijai par mācību norisi Nacionālo bruņoto spēku sociālo tīklu kontos, kā arī Nacionālo bruņoto spēku tīmekļa vietnē un pašvaldību tīmekļa vietnēs.