Lasīšanas laiks: 2 min
Bēgļu uzņemšana ir mūsu, kā cilvēku pienākums, kā arī sakrīt ar tām vērtībām, kas ir ierakstītas Satversmes preambulā, uzskata Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags.
Vanags žurnālistiem pēc darba grupas, kas izskata jautājumus, kuri saistīti ar bēgļu uzņemšanu, sanāksmes paskaidroja, ka LELB jau ir bijusi neliela pieredze ar patvēruma meklētājiem. Atsevišķi bēgļi iesaistījušies draudžu darbā, labdarības aktivitātēs un apmeklējuši dievkalpojumus. “Mēs nesaskatījām un nesaskārāmies ar kādām briesmām vai lieliem izaicinājumiem,” uzsvēra arhibīskaps, norādot, ka pieredze līdz šim bijusi pozitīva un atrastos daudzas draudzes, kuras vēlētos palīdzēt šiem cilvēkiem.
Runājot par iespējamu kristiešu uzņemšanu no Tuvajiem Austrumiem, Vanags atzina, ka šādā veidā sabiedrībai būtu vieglāk risināt bēgļu problēmu un LELB draudzes varētu patvēruma meklētājiem palīdzēt ar valodas apgūšana, kā arī ar draugu, darba un pajumtes meklēšanu. “Pieņemt bēgļus ir mūsu kā cilvēku pienākums un [saistītās ar] mūsu vērtībām, kas Satversmes preambulā ierakstītas. Taču to var darīt vieglā veidā un grūtā veidā. Vieglākais veids ir pieņemt vajātos kristiešus, kuri ir visvajātākie no visiem. Viņi šeit daudz vieglāk integrētos. Ja būtu kaut kādi citi, būtu ar viņiem jāstrādā, bet tas būtu jau daudz sarežģītāk,” skaidroja arhibīskaps.
Ceturtdien darba grupa uzklausīja reliģisko organizāciju un austrumu kultūras organizāciju viedokli par patvēruma meklētāju uzņemšanu, kā arī šo organizāciju iespējamo iesaisti starptautisko aizsardzību saņēmušo personu atbalstam.
Vanags žurnālistiem pastāstīja, ka Iekšlietu ministrija iepazīstinājusi reliģisko draudžu pārstāvjus ar esošo situāciju, kā arī informējusi par tiem priekšstatiem, kas, saistībā ar bēgļu uzņemšanu, ir izveidojušies sabiedrībā. “Mēs saņēmām izskaidrojumu, ka patvēruma meklētāju uzņemšana un atlase, ja tā var teikt, Latvijā notiek atbildīgi un apdomīgi,” norādīja arhibīskaps.
Gala ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā tiks izstrādāts līdz 30.novembrim, savukārt ar starpziņojumu darba grupa iepazīstinās 30.septembrī. Darba grupas uzdevums ir izveidot Latvijas apstākļiem piemērotāko sistēmu 250 bēgļu integrācijai sabiedrībā, pagaidu mītnes vietai, nodarbinātībai, veselības aizsardzībai un citiem jautājumiem.
Nākamā darba grupas sanāksme plānota 17.septembrī.