Lasīšanas laiks: 4 min
Trešdien, 1.jūlijā, Vidzemes Augstskolā rit pēdējā 17.Baltijas Starptautiskās vasaras skolas (BISS) diena. Piedaloties lekcijās, veicot grupu darbus, dodoties mācību ekskursijās un iepazīstot latviešu tradīcijas, Valmierā no 22.jūnija pulcējās jaunieši no 11 valstīm, lai gūtu zināšanas tūrisma pasākumu organizēšanā un iepazītu Latvijas kultūru.
Noslēguma dienā jaunieši prezentē pētījumu, kas klātienē tika veikts VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku pasākumā Siguldā. Jaunieši analizēja ietekmi uz ekonomiku, sabiedrību un vidi, sniedzot gan izvērtējumu, gan ierosinājumus.
“Pētījums ir vasaras skolas darbības pamatā. Lekcijās nostiprinājām un uzlabojām teorētisko bāzi, kopīgi izstrādājām metodoloģiju. Vasaras skolas spēks ir tajā, ka katrs darīja savu darbu, izveidojot visaptverošu skatījumu, kā ekonomiskie, sociālie, vides un citi aspekti ietekmē liela mēroga pasākuma organizēšanu un realizēšanu. Tas ir labs materiāls arī citām pašvaldībām un organizācijām. Liels uzsvars likts arī uz tehnoloģisko jauninājumu ieviešanu pētījuma laikā,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Andris Klepers, BISS saturiskais vadītājs. Šis ir jau trešais gads, kad vasaras skolā veikts pētījums, piedzīvojot notikumu klātienē. Svarīgi, ka iegūtās zināšanas jaunieši varēs izmantot arī savā profesionālajā darbībā.
“Domāju, ka ar savu pieeju un mācību metodēm pozitīvā ziņā esam spējuši pārsteigt studentus gan no Meksikas, gan Azerbaidžānas, gan tuvāk esošām valstīm.”
Vasaras skola katru gadu ir citādāka, jo to nosaka jauniešu komanda, kuri, izejot atlasi, tiekas Valmierā.
“Šis laiks ir nenovērtējama pieredzes apmaiņa, jo no katras valsts nav vairāk par diviem dalībniekiem, katram ir kādas stiprās puses, stāsts par to, kā konkrētas lietas risinātas viņa valstī.”
Jaunieši papildu pasākuma menedžmenta un tūrisma veicināšanas lekcijām iepazina arī latviešu kultūru. Pirmajā vasaras skolas dienā spilgti iespaidi gūti, piedaloties Jāņu dienas svinībās Mazsalacā.
“Kaut arī esam kaimiņi, uzzināju par Latviju daudz jauna. Piemēram, Jāņu dienas svinībās Igaunijā nav tik daudz tradīciju. Jums ir rituāli pie ugunskura, meitenes staigā ziedu vainagos, cilvēki dzied un dejo – tas viss šeit izskatās tik dabiski un ierasti,”
iespaidos dalījās Madis Must no Igaunijas. Puisis Tartu Universitātē studē bibliotēkzinātni, daļu mācību laika kā apmaiņas students pavadījis Latvijas Universitātē, apguvis latviešu valodu.
Arī jauniete no Azerbaidžānas Sabina Panajeva (Sabina Panayeva), kura pašlaik studē tūrisma studiju virzienā Austrijā, uzsvēra pozitīvos iespaidus, iepazīstot šeit esošās tradīcijas. Sabinai Latvija liekas zaļa, bagāta ar tradīcijām un daudz iespējām skaistās dabas dēļ.
“Man ir daži draugi latvieši, kuri ir daudz stāstījuši par šeit notiekošajiem pasākumiem, rituāliem. Priecājos, ka beidzot tos varēju iepazīt arī klātienē.”
Savukārt Džūlija Baronsini (Giulia Baroncini) no Itālijas norādīja, ka tur par Latviju zina maz. Pērn BISS piedalījusies viņas labākā draudzene, kura bijusi sajūsmā par pieredzēto, tāpēc ierosinājusi pieteikties.
“Par Latviju zināju tikai to, ko stāstīja draudzene. Bija bažas par laikapstākļiem, ēdienu un cilvēku attieksmi, bet tās neapstiprinājās. Sākumā šeit bija vēsi, bet saulainā dienā laikapstākļi ir ļoti patīkami. Tā kā esmu uzturējusies arī Lielbritānijā un Vācijā, kur nebiju sajūsmā par ēdieniem, domāju, ka Latvijā varētu būt līdzīgi. Tomēr maltītes šeit ir ļoti gardas – dažādas zivis, dārzeņi, tiek domāts par veselīgas pārtikas audzēšanu un lietošanu. Cilvēki šeit ir jauki, bet klusi un rezervēti, turklāt baidās runāt angliski.”
Dienas lielākā daļa jauniešiem pagāja lekcijās, bet vakara daļā notika sadraudzības, kultūras un brīvā laika pasākumi, bijuši arī mācību braucieni uz dažādām Vidzemes reģiona pilsētām.
“Neuzskatu šeit pavadītās dienas kā grūtu mācību laiku, drīzāk tā ir kultūras iepazīšana. Lai gan lekcijas bija līdz vakaram, laiks pagāja ātri, bija interesanti. Turklāt man Latvija un Valmiera ļoti patīk, tāpēc bija prieks piedalīties,”
stāsta Madis.
Meitenes uzsver, ka šeit gūtās zināšanas noderēs profesionālajā darbībā.
“Man ir darba pieredze pasākumu menedžmentā, arī tūrisma zinātne apgūta vairāk no praktiskās puses. Šeit bija iespēja to papildināt ar teorētiskajām zināšanām. Priecājos, ka varējām iepazīt arī profesionāļu pieredzi gan mācību ekskursijās, gan lekcijās, jo arī pasniedzēji bija no dažādām augstskolām un valstīm. Nostiprināju pārliecību, ka tūrisms un pasākumu menedžments ir jomas, kur gribētu darboties profesionāli,”
atzina Sabina. Arī Džūlija norādīja, ka ieguvums ir zināšanas pasākumu menedžmentā, kas līdz šim studiju ietvaros nebija apgūts. Meitenei jau ir padomā dažas idejas, ko, atgriežoties mājās, realizēt.
Kopš 1999. gada BISS ir tradicionāla vasaras izglītības programma, kas katru gadu norisinās Vidzemes Augstskolā, Valmierā. Lielai daļai dalībnieku šī pieredze radījusi interesi par Latviju un Baltijas valstīm.
Šogad BISS piedalījās 12 studenti no 11 valstīm: Horvātijas, Meksikas, Itālijas, Uzbekistānas, Gruzijas, Kipras, Igaunijas, Ungārijas, Azerbaidžānas, Moldovas un Beļģijas.