Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdien, 5.maijā, Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā ar interesentiem tikās grāmatu sērijas “Mākslas detektīvi” autores – rakstniece Luīze Pastore un māksliniece Elīna Brasliņa.
“Poga un Teo iepazīstas gadsimta ballē, kurā Poga pamana, ka gleznā attēlotais pērtiķītis atdzīvojas un pazūd aiz tās rāmja. Nākamajā mirklī Poga un Teo ir ne vien gleznā, bet nokļūst arī 1913.gada Rīgā,” par “Mākslas detektīvi” pirmo grāmatu “Pazudušais pērtiķis” klātesošajiem pastāstīja Luīze. Mazie lasītāji Luīzes un Elīnas veikumu iepazinuši arī citās grāmatās, savukārt šī sērija aicina uzzināt, kā ir nokļūt gleznā un kā ir uz ielas satikt kādu no gleznās atainotajiem varoņiem. “Stāstu galvenie varoņi iekļūst gleznā un var apskatīties, kas ir otrā pusē. Mēs neredzam, kas ir aiz rāmja, bet tur stāsts turpinās, savukārt Pogai un Teo ir iespēja iepazīties ar autoru, gleznā attēlotajiem varoņiem un laiku,” pastāstīja Luīze.
Arī Valmieras bibliotēkas mazie apmeklētāji šodien varēja kļūt par mākslas detektīviem, atbildot uz interesantiem jautājumiem, piemēram, kā 1913.gada Rīgā atrast pazudušu pērtiķīti, ja tie bija tik ierasti mīluļi, kādi tagad ir sunīši, kā atrast neredzamo cilvēku zābakos un padarīt viņu redzamu. Pēc šādas “iesildīšanās” bērni saņēma detektīvu karti, kāda kopš vakardienas pieejama jaunatvērtā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mazajiem apmeklētājiem, pildīja uzdevumus un mēģināja atminēt, kāds vārds slēpjas parolē.
Luīze un Elīna pastāstīja, ka attiecīgi rakstīt un zīmēt sākušas jau bērnībā, apmēram tādā pašā vecumā, kāds pašlaik ir klausītāju rindās sēdošajiem bērniem.
“Rakstu kopš deviņu gadu vecuma. Tā nenotiek, ka sāc rakstīt un uzreiz tavus stāstus publicē nopietnās grāmatās. Parasti ir kādu laiku jāpaaug. Pirmos stāstus rakstīju parastās rūtiņu burtnīcās, devu klasesbiedriem lasīt, viņi teica, ka ir forši, arī sāka rakstīt. Tad bija laiks, kad uz bibliotēku negājām, jo paši viens otram rakstījām stāstus.”
Arī Elīnai zīmēšana ir aizraušanās jau daudzus gadus.
“Zīmēju tajās priekšmetu kladēs, kas nebija jānodod skolotājiem. Sanāca, ka stundās gan klausos skolotāju, veicu pierakstus, gan arī zīmēju. Tā tas turpinājās arī studējot. “Mākslas detektīvi” man ir pirmais nopietnais grāmatu piedzīvojums, jo tās ir grāmatas sērijā.”
To, ka Elīna un Luīze mācījušās vienā skolā, autores uzzināja tikai pēc tās absolvēšanas, “skola bija liela, vēl nezinājām, ka Elīna zīmē kladēs, bet Luīze raksta burtnīciņās, vēl nebija pienācis laiks satikties”.
Detektīvstāstu sērija bērniem “Mākslas detektīvi” aicina doties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē, kas atrodas “otrpus” gleznām – mākslas pasaulē. Šajā sērijā izdevniecībā “Neputns” ir izdotas trīs grāmatas: “Pazudušais pērtiķis”, “Neredzamais cilvēks” un “Svešinieka atnākšana”.