Lasīšanas laiks: 3 min
Pēc divarpus mēnešu piespiedu klusuma šodien, 30.maijā, Valmieras muzejs piesaka sevi ar saturā un krāsās bagātu izstādi. Pētera Postaža gleznas nomaina abos muzeja stāvos izvietotā Jura Dimitera plakātu un gleznu izstāde „Mana laika zīmes”.
Tā kā visi pandēmijas ierobežojumi vēl nav atcelti, izstādes atklāšanā piektdienas pēcpusdienā piedalījās ierobežots cilvēku skaits – pats mākslinieks, muzeja darbinieki un aicinātie viesi. Vizuālo mākslu papildināja mūzika – Zanes Sniķeres kokles spēle.
Atklājot pasākumu, pārdomās par laiku dalījās muzeja izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne:
LAIKS – ļoti bieži lietots vārds. Vieniem nekad nav laika, citi nezina, kā piepildīt savu laiku. Gadalaiki. Darba un atpūtas laiks. Rīts, pusdienlaiks, vakars, nakts. Laimes brīži un sāpju laiks. Mēs esam laikā un laiks ir mūsos.
Ziedošajā maija nogalē sākas Jura Dimitera LAIKS Valmieras Izstāžu namā, un jau tagad Guna Medne priecājas par tiem cilvēkiem, kas atradīs laiku, lai iepazītos ar mākslinieka redzējumiem un pasaules sajūtu. Šo pāris mēnešu laikā cilvēki jau ir noilgojušies pēc mākslas, un Jura Dimitera izstāde ir patīkams restarts.
Dāvinot lietussargu, Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma māksliniekam novēlēja labu laiku. Viņa klātesošajiem atgādināja, ka Juris Dimiters savos darbos laiku un telpu tver jau vairāk 50 gadus. Juris Dimiters savos darbos ir pedantisks, reizēm dzēlīgs, ironisks, ne ar ko nesalīdzināms un neatkārtojams. Viņa rokraksts ir atpazīstams starp citiem māksliniekiem, bet līdz šim valmierieši Jura Dimitera darbus varēja skatīt tikai Rīgas izstāžu zālēs. Izrādās, Valmierā mākslinieks nav bijis 50 gadus! Juris Dimiters atcerējās, ka toreiz apmeties viesnīcā „Gauja” (tagad Valmieras pilsētas pašvaldības ēka), bet alu dzēris restorānā, kas atradies universālveikala augšējā stāvā (tagad „Valleta”). Runājot par šī brīža laiku, mākslinieks ir patīkami pārsteigts par Valmieras Izstāžu zāli un saviem darbiem, kas te tik labi iederas.
Valmieras domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums gan atgādināja, ka Juris Dimiters Valmierā netieši bijis arī 2017.gadā. Mākslas dienu ietvaros pie Valmieras Mūzikas skolas tika atklāts Jura Dimitera apgleznotais soliņš ar diviem degošiem sērkociņiem. Jāteic, ka sērkociņi kā simbols izmantots arī plakātā „Romeo & Julie” un citos darbos.
Lai arī Jura Dimitera vārds izskan arī saistībā ar grafiku, fotogrāfiju, glezniecību, scenogrāfiju, tomēr visbiežāk viņu pazīst kā plakātu meistaru. Kāpēc plakāts? Juris Dimiters uzskata, ka tas saistīts ar viņa rakstura īpašībām, arī mantojums no tēva – melnais humors.
Plakāts ir kā blieziens pa galvu, sava veida metafora, aforisms. Reizēm speciāli provocēju. Gleznas ir intīmākas, bet ar plakātu cenšos reaģēt uz dažādiem notikumiem, ātrāk uzrunāt cilvēkus un ātrāk saņemt atbildi, īpaši šajā sociālo tīklu laikmetā. Ir interesanti balansēt uz robežas drīkst-nedrīkst…
Juris Dimiters atzīst, ka viņa darbi daudziem bijuši nevēlami ne tikai padomju laikos, arī mūsdienās viņš ticis izmests no Facebook…
Izstādē apskatāmi gan pagājušā gadsimta 70-80 gados tapušie darbi, gan pavisam svaigi – 2020.gads un interpretācijas ar gumijas cimdiem, kas šajā pandēmijas laikā satvērušas visu zemeslodi. Plakātos un gleznās lieliski atklājas LAIKS un mūsu vēsture, domāšana, uzskati – Latvija un PSRS, Latvija un Eiropas Savienība, Mākslas dienas, Saeimas vēlēšanas… Muzejā apmeklētāji var ne tikai apskatīt, bet arī ierobežotā daudzumā iegādāties Jura Dimitera mazāka formāta darbus.
Lai klātienē apskatītu Jura Dimitera mākslas darbus, interesentiem dots diezgan ilgs laiks – izstāde būs apskatāma līdz 18.jūlijam.