Lasīšanas laiks: 3 min
Sestdien valmieriešiem un pilsētas viesiem bija grūti noteikt prioritātes un izvēli, kur doties, jo Valmierā notika vairāki pasākumi: tika atklāts atpūtas parks „Mežs”, sezonas oficiālo startu skaļi pieteica motociklisti un ar daudzveidīgiem pasākumiem bērnus un pieaugušos aicināja ikgadējā Muzeju nakts. Tas ir starptautisks pasākums, kas kopš 2005.gada notiek daudzās Eiropas valstīs. Ieeja muzejos šajā laikā ir bez maksas.
Jau plkst. 15.00 muzeja Garšaugu dārzā interesentus uz veselīgu sarunu aicināja zāļu sieva Zeltīte Kaviere. No plkst. 17.00 līdz 19.00 pie Maršnera nama bērni ar plastilīnu varēja salipināt un tādā veidā izkrāsot Ārijas Pakeres zīmēto Valmieras pili, keramiķe Līga Mergina pie sevis aicināja tos, kam patīk veidošana no māla, bet aktīvākie saņēma spēles lapu, kurā vajadzēja ierakstīt burtus no astoņās Valmieras vietās izvietotajiem stendiem. Meklējot burtus, spēles dalībnieki arī ieguva informāciju par pilsētas atslēgu, Hanzas savienību un iepazinās ar citiem Valmieras stāstiem. Neatkarīgi no muzeja pasākumiem, bet iederīgi kopējā kultūras ainavā Dzirnavu ezeriņa promenādē garāmgājējus iepriecināja divi dziedoši vīri no Smiltenes.
No plkst. 19.00 līdz 20.00 Valmieras muzeja iekšpagalmā pie lielā ozola notika bērnu un jauniešu koncerts “Mūsu muzejs”. To atklājot, Agnese Geduševa atzinās:
Divus gadus mums pietrūka šo pasākumu, jo muzejs ir vieta tradīcijām, mūzikai, mīlestībai, dažādām kultūrām un cilvēkiem. Tu veido Valmieru, un Valmiera veido tevi, tāpēc aicinām piedzīvot Valmieru – šeit, tagad, rīt un parīt.
Koncertā uzstājās saksofonu ansamblis “Valmieras meitenes”, vokālā studija “Smaidiņi” un “Notiņas”, popgrupa “Dīvas”, Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” vokāli instrumentālais ansamblis, bet koncerta kulminācija bija Valmieras “Yamaha” mūzikas skolas ansamblis “Epic Wolf Orchestra” un tā vadītājs Jānis Ozoliņš. Tautas valodā runājot, viņi riktīgi nodeva pa bundžām! Precīzāk sakot, pa bungām, ģitārām un… trubām! Tāds mūzikas instruments daudziem bija kas neredzēts. Ir aukstais ievziedu laiks, šis pavasaris un arī sestdienas vakars nelutināja ar siltumu, tāpēc īsti vietā bija Jāņa aicinājums bērniem izvingroties, izlēkāties un sasildīties.
Iestājoties krēslai, koncertu noslēdza duets „Mediante” – kā parasti, emocionāls un sirsnīgs. Zanes dziedātā šūpuļdziesma, „Pašā ielas galā” un citas dziesmas bija tik saskanīgas ar apkārtni, ka lika pieklust pat vējiem, vien dziesmā pieminētie bērzi būtu jānomaina ar Rātsupītes krastos augošajām ievām vai liepām:
Bērzos putnu mammas un tēti sēž pazarēs
Māca svilpot gammas, jo dzīvē tas noderēs…
Koncerts beidzās, bet muzejs turpināja darbu. Tie, kas nebija paspējuši to izdarīt iepriekš, varēja iepazīties ar grafikas un keramikas darbu izstādi „Pēteris Martinsons. Sajūtu arhitektūra”, kā arī apskatīt izcilā ainavista Pētera Purvīša darbu „Pavasaris”. Šogad 3.martā atzīmēja mākslinieka 150 gadu jubileju, un tā ir iekļauta 2022.gada UNESCO svinamo dienu sarakstā.
Man patīk pilsētas vakaros, īpaši tur, kur spīd gaisma, – tā atzina Zane. Muzejā gaisma dega līdz vieniem naktī, tāpat izgaismotajā stikla būvē muzeja un „Vīnkalnu” apmeklētāji garāmejot varēja skatīt arī vēsturisko tērpu kolekciju.