Lasīšanas laiks: 3 min
Salīdzinot ar citu reģionu iedzīvotājiem, latviešu tautasdziesmas vislabāk pārzina Vidzemes iedzīvotāji. Turklāt vidzemnieki biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji apgalvo, ka uzauguši ģimenē ar dziedāšanas tradīcijām. Tāpēc ikviens vidzemnieks aicināts aizstāvēt dziedošākā reģiona titulu – lai, kļūstot par daļu no virtuālā svētku kopkora, vēl šogad nonāktu uz XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku skatuves. Lai piedalītos Latvijā iespaidīgākā virtuālā kora tapšanā, līdz 29. jūnijam jāpievieno savs tautasdziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” dziedājums, izmantojot balss spēli “DzieDot”.
Vidzeme var lepoties ar dziedošākā reģiona titulu – teju 40% aptaujāto Vidzemes iedzīvotāju norādījuši, ka ļoti labi pārzina vai var nodziedāt pāris populārāko tautasdziesmu pantus, dziedātprasmē apsteidzot Latgales (25%), Kurzemes (29%) un Zemgales (33%) iedzīvotājus. Zīmīgi, ka Vidzeme ir arī reģions, kurā dziedāšanas tradīcijas ģimenē sakņojas visstiprāk – vairāk nekā 65% aptaujāto vidzemnieku apgalvo, ka uzauguši ģimenē ar dziedāšanas tradīcijām.
Lai neļautu tradīcijām izplēnēt un ikviens dziedātprasmi varētu apgūt mūsdienīgi un ar prieku, radīts unikāls tehnoloģiju risinājums – balss spēle “DzieDot”. Pateicoties jaunajai spēlei, ikvienam ir iespēja piedalīties Latvijā lielākā virtuālā kopkora tapšanā, ar savu dziedājumu virtuāli nokļūstot XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos. Sadziedāšanās naktī dziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” atskaņošanas laikā uz vietas esošajiem dalībniekiem Mežaparka lielajā estrādē uz ekrāniem ierakstā pievienosies vēl vairāki simti latviski dziedošo no visas pasaules, kas līdz 29. jūnijam balss spēlē “DzieDot” būs iedziedājuši šo vienu no latviešu mīlētākajām tautasdziesmām.
Virtuālā kora uznāciens būs moderno tehnoloģiju pielietojums sen gaidītā, vērtīgā veidā – atspoguļojot latviski dziedošos un viņu mīlestību pret dziesmu neatkarīgi no mītnes valsts, nodarbošanās vai citiem kritērijiem. Lai video nofilmētos, savā viedtālrunī nepieciešams lejupielādēt balss spēli “DzieDot”. Kad dziesma apgūta, jānofilmē sevi kā parādīts spēles paraugā. Dziesmas beigās parādīsies iespēja video materiālu nosūtīt iekļaušanai virtuālā kora sastāvā. Jāatceras, ka katrā video fragmentā jābūt redzamam tikai vienam dziedātājam.
Par godu XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem pēc LNKC iniciatīvas Svētku lieldrauga Swedbank vadībā izstrādāta viedtālruņu lietotne jeb balss spēle “DzieDot”. Tā jebkuram spēlētājam palīdz attīstīt dziedātprasmi un pārliecību par sevi kā dziedātāju, mācoties latviešu tautasdziesmas. Prasmēm nostiprinoties, var ne tikai apgūt mīlētākās latviešu tautasdziesmas, bet nokļūt pat uz lielās Mežaparka estrādes Latvijā lielākā virtuālā kora sastāvā.
Paralēli, par godu Simtgades Dziesmu svētkiem, līdzīgā rokrakstā tapis mākslinieces Katrīnas Neiburgas veidotais videoklips tautasdziesmai “Pūt, vējiņi. To iespējams noskatīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=i6iRlfHCTTk
Plašāka informācija par spēli un tās lejupielādes iespējām savos viedtālruņos atrodama spēles mājaslapā www.dziedot.lv.
*Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS Latvijas iedzīvotāju aptauja par iedzīvotāju paradumiem un tradīcijām, kas saistītas ar dziedāšanu. 2018. gada martā aptaujāti 1005 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.