Lasīšanas laiks: 3 min
Aicinot cilvēkus rūpēties par savu drošību diennakts tumšajās stundās, AAS “Gjensidige Baltic” jau otro gadu organizēja sociālo kampaņu, lai informētu iedzīvotājus un atgādinātu par atstarotāju lietošanas nozīmi. Akcijas laikā tika apciemotas 10 Latvijas pilsētas – Jelgava, Ventspils, Liepāja, Saldus, Cēsis, Valmiera, Talsi, Gulbene, Madona un Jēkabpils – un to iedzīvotājiem uzdāvināti vairāk nekā 13 000 atstarotāji, informēja AAS “Gjensidige Baltic” mārketinga nodaļas vadītāja Jana Norvele.
Lai atgādinātu par ceļu satiksmes drošības noteikumiem jaunākajai paaudzei, AAS “Gjensidige Baltic” šogad bija sarūpējusi īpašas drošības lekcijas skolās, kuras vadīja atraktīvās TV personības Gustavs Terzens un Marta Selecka. Ikviens skolēns tika iesaistīts radošajos darbos, lai izprastu drošības noteikumu būtību un spētu pastāstīt saviem vienaudžiem, kādi noteikumi jāievēro un kā pareizi jāizturas uz ceļa. Tāpat visi skolēni, kuri piedalījās lekcijā, saņēma atstarotājus, lai viņi būtu pamanāmi uz ceļa un justos droši diennakts tumšajā laikā.
Kopumā atstarotāju lietošanas tendence bērnu un jauniešu vidū nav iepriecinoša. Lielāka daļa skolēnu, kuri ceļu uz skolu mēro kājām, nenēsā ne atstarotājus, ne arī citus atstarojošus elementus savā apģērbā. Tikai 24% no visiem aptaujātajiem skolas vecuma bērniem lieto atstarotājus ikdienā, lai gan 80% no tiem uzskata, ka atstarotāju lietot ir nepieciešams.
Aptaujājot visu 10 pilsētu iedzīvotājus, noskaidrojām, ka atstarotājus lieto tikai 15% respondentu. Lielākoties ar atstarotājiem ir nodrošinājušās sievietes, tā rādot piemēru saviem bērniem. Reti kad tos nēsā pusaudži un gandrīz nekad – vīrieši. Arī autovadītāji uzskata, ka viņiem atstarotāji nav nepieciešami, jo ikdienā pārvietojas ar automašīnu, tomēr lielākā daļa no viņiem atzīst, ka vienmēr līdzi ir atstarojošā veste, gadījumam, ja tumsā jāiziet uz ceļa.
Jautāti par to, kā varētu mudināt cilvēkus nēsāt atstarotājus, aptuveni trešdaļa aptaujāto uzskata, ka tos vajadzētu dāvināt uz ielām līdzīgu akciju veidā. Vairāki cilvēki labprāt dāvanā saņemtu arī atstarojošās vestes, jo dzīvo ārpus apdzīvotas vietas, bet paši tās iegādāties nevēlas. Tāpat arī iedzīvotāji uzskata, ka vajadzētu piemērot sodus par atstarotāju nelietošanu diennakts tumšajā laikā. Savukārt jaunieši uzskata, ka nepieciešams veidot reklāmas kampaņas, kas liktu aizdomāties par iespējamajām sekām, ja atstarotājs netiek lietots.
Arī sabiedrībā pazīstami cilvēki atzīst, ka atstarotājs var izglābt dzīvību un ir nepieciešamas Latvijas tumšajos rudeņos un ziemās.
Valmieras teātra aktieris Mārtiņš Meiers stāsta, ka, pārvietojoties ar velosipēdu, vienmēr lieto atstarotāju, jo tas ir vienīgais veids, kā tumšā laikā cilvēks kļūst pamanāms, īpaši uz slikti apgaismotiem ceļiem.
Futbola kluba Liepāja prezidents Māris Verpakovskis un “Rally Talsi” organizators Raimonds Strokšs pārsvarā ikdienā pārvietojās ar automašīnu, taču apgalvo, ka atstarotājs cilvēkam ir obligāta prasība, jo citādi tie vienkārši nav pamanāmi uz ceļa. Tas ir jāiegaumē, lai varētu izvairīties no ceļu satiksmes negadījumiem. Latvijas Nacionālā Teātra aktrise Zane Jančevska un Jaunā Rīgas Teātra aktieris Andris Keišs atgādina, ka atstarotāju ir iespējams iegādāties vai pat izveidot pašam sev tīkamā formā un padarīt tā lietošanu daudz patīkamāku. Ikviens atzīst, ka atstarotāji viennozīmīgi veicina drošību uz ceļa un novēl visiem ievērot ceļu satiksmes noteikumu pamatprincipus un būt drošībā.