Lasīšanas laiks: 2 min
Tālruņus pie automašīnas stūres lieto četras piektdaļas jeb vairāk nekā 83% autovadītāju, ceturtdien Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja kompānijas “Virši-A” izpilddirektors Jānis Priedītis.
Viņš informēja, ka “Virši-A” veikuši autovadītāju aptauju. Tā arī parādīja, ka 90% apzinās, ka tas ir bīstami gan viņiem, gan citiem satiksmes dalībniekiem, taču tāpat tā dara. Tādēļ “Virši-A” kopā ar Valsts policiju sāk akciju, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai.
Valsts policijas Satiksmes drošības departamenta direktors Normunds Krapsis LTV pastāstīja, ka par runāšanu pa telefonu pie stūres līdz šim sastādīti 2608 protokoli, kas ir aptuveni par 400 vairāk nekā šajā periodā pagājušajā gadā. Pa mobilajiem tālruņiem pie automašīnas stūres tiek ne tikai zvanīts, bet skatīti sociālie tīkli, sports, rakstītas īsziņas, teica Priedītis.
Viens no iemesliem, kāpēc autovadītāji neievēro noteikumus un neizmanto brīvroku sistēmu, runājot pa tālruni pie stūres, ir mazie sodi – Latvijā par šādu pārkāpumu ir 15 eiro sods. Piemēram, Igaunijā par šādu pārkāpumu ir līdz 200 eiro liels sods, citās Eiropas valstīs – no 70-80 eiro, pastāstīja Krapsis. Otrs iemesls ir tas, ka bieži vien sīki pārkāpumi tiek uzskatīti par nebūtiskiem un tādiem, kas neietekmē satiksmes drošību.
Daudzi apzinās, ka tas ir bīstami, taču uzskata, ka situāciju kontrolē un nekas slikts jau nenotiks, teica Krapsis. Viņš uzsvēra, ka jālieto austiņas, runājot pa mobilo tālruni, vadot autoamšīnu, taču atzina, ka arī tā tiek novērsta autovadītāja uzmanība no ceļa, tādēļ akcijā aicinās vispār nelietot mobilo tālruni, vadot automašīnu.
Akcijā sabiedrībā pazīstami cilvēki stāstīs savu pieredzi, izmantojot mobilo tālruni, vadot automašīnu, un uzsvērs šādas rīcības kaitīgumu.