Lasīšanas laiks: 2 min
Lai arī fiziskās aktivitātes ieņem nozīmīgu vietu jauniešu brīvā laika pavadīšanā, tomēr sportošanas paradumi dažādās vecuma grupās atšķiras, secināts aptaujā par Latvijas jauniešu sportošanas paradumiem.
Kā portālu “Valmieras Ziņas” informēja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas konsultante Dita Bukovska, veiktās aptaujas rezultāti liecinot, – jaunieši apzinās fizisko aktivitāšu pozitīvo ietekmi uz veselību, tomēr bieži motivācijas trūkums viņus kavē sportot.
Aptaujā piedalījušies 820 jaunieši no visas Latvijas vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kuri norādījuši, ka savu brīvo laiku pavada gan aktīvi, gan pasīvi. 53% savu brīvo laiku pavada sportojot, 13% – apmeklējot deju nodarbības, 64% – pie datora, 40% – skatoties televīziju un 30% – lasot.
Kā norādīja D.Bukovska, lielākā daļa jeb 67% jauniešu atzinuši, – ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas bieži, pat vairākas reizes nedēļā.
Visbiežāk sporto vīrieši, jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem un jaunieši, kuri apmeklē organizētas sporta nodarbības trenera vai sporta skolotāja vadībā.
Reizi vai dažas reizes nedēļā ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas 17% jauniešu un gandrīz tikpat sporto reti vai nekad.
Fizisko aktivitāšu veikšanas paradumi dažādās vecuma grupās atšķiras. Jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem ir aktīvāki, kamēr fizisko aktivitāšu kritums vērojams grupā no 19 līdz 25 gadiem. Tikpat kā visi, kuri apmeklē organizētās sporta nodarbības, norādījuši, ka paši sporto arī brīvajā laikā bez sporta skolotāja vai trenera, atzīmēja D.Bukovska.
Pēc viņas teiktā, biežākie sporta veidi jauniešu vidū esot skriešana, vieglatlētika un braukšana ar velosipēdu, kam seko garākas pastaigas, volejbols, peldēšana, basketbols, futbols, slidošana un aerobika vai fitness.
Galveno iemeslu vidū, kādēļ jaunieši nodarbojas ar sportu, tiek minēta iespēja gūt patīkamas emocijas un vēlme rūpēties par savu izskatu un veselību, savukārt motivācijas trūkums vai neuzņēmība uzskatāmi par galveno šķērsli, kas jauniešus kavē veikt fiziskās aktivitātes. Pēc D.Bukovskas teiktā, tie jaunieši, kuri ar sportu nodarbojas reti vai nekad, kā iemeslus visbiežāk minējuši slinkumu, laika trūkumu vai to, ka nav biedru, ar ko kopā sportot.
Aptauju šī gada februārī veica Latvijas Tautas sporta asociācija sadarbībā ar IZM. Vairāk par pētījuma rezultātiem iespējams uzzināt ministrijas mājaslapā.