Lasīšanas laiks: 2 min
Ar savu pašreizējo finansiālo situāciju nav apmierināts 41% Latvijas iedzīvotāju, liecina pēc “SEB bankas” pasūtījuma šovasar veikta Baltijas valstu iedzīvotāju aptauja.
Tikai 23% Latvijā aptaujāto ir vairāk vai mazāk apmierināti ar savu finansiālo situāciju, bet 30% to novērtējuši neitrāli.
Aptaujā tika vaicāts, vai iedzīvotāji ir vai nav apmierināti ar savu pašreizējo finansiālo situāciju, ņemot vērā savus aktīvus, uzkrājumus, parādus un kredītus.
Latvijā ar savu finansiālo situāciju vairāk apmierināti tie, kuru ģimenē ienākumi ir virs 500 eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī. Tāpat vairāk apmierināti ir cilvēki ar augstāko izglītību, gados jauni cilvēki, augstākā vai vidējā līmeņa vadītāji, cilvēki, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību, kā arī Pierīgā dzīvojošie. Mazāk apmierināti ir iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 74 gadiem, bezdarbnieki, laukos dzīvojošie. No reģioniem apmierinātība viszemākā ir Latgalē.
Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar finansiālo situāciju ir viszemākā starp Baltijas valstīm – vien 4,3 punkti desmit punktu sistēmā. Lietuvā vērtējums ir 4,4 punkti, savukārt finansiāli visdrošāk jūtas Igaunijas iedzīvotāji, žurnālistus informēja “SEB bankas” sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Banka analizēja, cik ilgam laikam Baltijas valstu iedzīvotājiem pietiktu līdzekļu, zaudējot ienākumu avotu. Rudzītis atzina, ka secinājumi nav pārsteidzoši. Zaudējot pašreizējo ienākumu avotu, 60% Latvijas iedzīvotāju nāksies būtiski samazināt savus izdevumus. Vienlaikus 38% aptaujāto atzinuši, ka viņiem vispār nav uzkrājumu, tāpēc darba zaudēšanas gadījumā viņu ģimenes var palikt bez iztikas līdzekļiem. Savukārt vēl 22% iedzīvotāju uzkrājumi pietiktu tik tikko mēnesim. Īpaši satraucoša šī situācija ir tāpēc, ka daļa iedzīvotāju strādā bez sociālajām garantijām, tādējādi, zaudējot ienākumu avotu, to situācija būtu īpaši sarežģīta, atzīmēja bankas sociālekonomikas eksperts.
Finansiālā drošība ir mazāka gados jauniem iedzīvotājiem ar zemu izglītības līmeni un nelieliem ienākumiem. Savukārt biežāk uzkrājumus veido tie, kuru ienākumi ir virs 500 eiro mēnesī, iedzīvotāji ar augstāko izglītību, kā arī tie, kuri ir precējušies vai dzīvo ar partneri.
Latvijas iedzīvotāji ir finansiāli visievainojamākie salīdzinājumā ar Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem.
Iedzīvotāju finansiālās drošības indekss Baltijas valstīs aprēķināts, apkopojot sociālekonomiskos datus un apvienojot tos ar iedzīvotāju aptauju.
Aptauja veikta vasarā, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot ap 1000 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.