Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien, 11.jūnijā Valmierā biedrības “Apeirons” un “Babyroom” veica vides pieejamības apsekošanu, lai apzinātu dažādas iestādes un vides objektus, kas pieejami cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos, portāls “Valmieras Ziņas” noskaidroja tikšanās laikā ar abu biedrību pārstāvjiem.
“Vides pieejamība ļoti būtiski ietekmē cilvēku ar invaliditāti ikdienu, tostarp iespēju būt patstāvīgiem un neatkarīgiem,” stāstīja biedrības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.
Visas vasaras garumā tiks pārbaudīti vairāki tūkstoši vides objektu visā Latvijā, lai pieejamākos no tiem vēlāk apkopotu mobilajā aplikācijā “Mapeirons”.
I.Balodis tikšanās laikā norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai pirms ēkas būvniecības vai vides labiekārtošanas darbiem tiktu apzināts arī to cilvēku vajadzības, kuriem ir invaliditāte vai kuriem ir mazi bērni ratiņos. “Uzņēmējs pats zaudē klientus tikai tādēļ, ka klients pie viņa netiek,” atzīmēja I.Balodis.
Kā tikšanās laikā norādīja Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes vadītāja Rita Jemšika, cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar ratiņiem lielākoties grūti piekļūt privātiem uzņēmējiem piederošām ēkām. Tāpat viņa uzsvēra, ka
nereti par iebrauktuvi, piemēram, veikalā, ir padomāts, tomēr tā iekšējais izkārtojums ir tik šaurs, ka cilvēks ar ratiņiem tālāk nevar pārvietoties.
“Pūriņu skolas” vadītāja Arta Masele tikšanās laikā atzīmēja, ka jaunajiem vecākiem īpaši neparocīgs ir Valmieras tirgus paviljons, jo durvis ir par šauru, lai paviljonā iebrauktu ar ratiem, tādēļ rati jāatstāj ārā.
Biedrības “Babyroom” pārstāve Laura Bluša portālam “Valmieras Ziņas” norādīja, ka
šīs kampaņas mērķis ir izcelt pozitīvos piemērus un iedrošināt citus uzņēmējus tiem sekot,
nevis kritizēt tos uzņēmējus, kuriem piederošas ēkas nav pieejamas vecākiem ar ratiņiem.
Pēc īpaši izstrādātiem kritērijiem tiks izvērtēti vairāki simti objektu visā Vidzemes reģionā – privātās un pašvaldību iestādes, veikali, atpūtas un izklaides vietas, kā arī infrastruktūras un vides objekti.
Pec L.Blušas teiktā, biedrības “Babyroom” objektus pilsētās vērtēs pēc pieejamības, pēc tā, vai objektā ir bērnu stūrītis, bērnu krēsliņš, vieta bērna pārtīšanai. Kā vienu no svarīgākajiem vērtēšanas kritērijiem L.Bluša atzīmēja attieksmi.
“Iespējams, objekts ir pilnīgi nepiemērots mūsu vajadzībām, bet tajā ir laipns un atsaucīgs personāls – arī tas ir svarīgi,”
norādīja L.Bluša.
Vides apsekošanas kampaņa veikta sadarbībā ar VAS “Latvijas dzelzceļš” un uzņēmuma “Rimi Latvia” atbalstu.