Lasīšanas laiks: 7 min
No 29.novembra ir sācies Valmieras pilsētas čempionāts basketbolā, kuru jau ceturto gadu organizē BK “Vidzemes Augstskola/Valmiera Glass” sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. Turpinot noskaidrot, ko par turnīru domā komandu pārstāvji, un kādi ir viņu mērķi, motivācija šosezon, šajā reizē piedāvājam interviju ar “vssk.lv” komandas spēlētāju Andri Akmentiņu.
Andris Akmentiņš ir aktīvs sporta entuziasts. Kopā ar saviem domubiedriem izveidojis komandu “vssk.lv”, kura arī šajā sezonā piedalās VPČ. Komanda līdz šim aizvadījusi veiksmīgas sezonas, it īpaši pagājušo, kur tika izcīnīts čempiona tituls.
Kad izveidojās sporta klubs “vssk.lv” un kādam sākotnējam mērķim tas tika darīts?
Vidzemes Studentu Sporta klubs izveidots 2009.gadā, kad kopā ar saviem draugiem – Jāni Kliesmetu un Jāni Kopeiku mācījāmies Vidzemes Augstskolā. Biju iniciators Vidzemes Augstskolas basketbola komandas izveidei 2007.gadā, un līdz pat 2011. gadam paši spēlējām Studentu basketbola līgā. Sporta klubs bija vajadzīgs, lai varētu kārot komandas organizatoriskos jautājumus, kā arī organizēt dažādus basketbola turnīrus. 2011.gada beigās Vidzemes Augstskolas basketbola komandas stafetes kociņu nodevu Robertam Zeilem ar domu biedriem.
Kad studijas man Vidzemes Augstskolā tuvojās noslēgumam, vairāk pievērsos pludmales volejbola attīstībai Valmierā, un VSSK izveidoja lielāko pludmales volejbola amatieru čempionātu Vidzemē – “Valmiera Beach”. Laika gaitā kopā ar BK “ViA” spēlētāju Jāni Kliesmetu pievērsāmies arī volejbola sacensību organizēšanai Valmierā. Tomēr šobrīd no 2012. gada nogales VSSK atkal ir atjaunota basketbola komanda, un pēdējos trīs gadus spēlējam Valmieras pilsētas čempionātā.
Kādi bija komandas sākotnējie iemesli startiem VPČ un kāda ir komandas komplektēšanas pieeja?
Basketbola komandas kodolu veidojam trīs bijušie Vidzemes Augstskolas studenti – es, Jānis Kopeika un Kaspars Jomerts, kuri kopā spēlējām Studentu basketbola līgā, kā arī vairākus gadus cīnījāmies kopā Cēsu basketbola čempionātā. Komandu man veidot pamudināja šobrīd “ViA” LBL3 komandas spēlētājs Artūrs Līmanis, ar kuru bijām kopā trenējušies nometnē pie “LU” galvenā trenera Artūra Visocka – Rubeņa. Piesaistījām savus paziņas no Valmieras, Cēsīm, Siguldas un Limbažiem un komanda bija gatava startam Valmieras pilsētas čempionātā.
“vssk.lv” debijas sezonā VPČ ieguvāt otro vietu, savukārt pagājušajā sezonā pakāpāties augstāk un izcīnījāt čempionu titulu. Kā vērtējat šīs aizvadītās divas sezonas?
Protams, ka komandas panākumus pēdējos divus gadus vērtēju pozitīvi. Prieks, ka ir izdevies uzvarēt komandas, kuras pirms tam daudzi vērtēja augstāk, nekā mūs, kā arī tās, kuras uz papīra nosacīti ir spēcīgākas. Domāju, ka panākuma atslēga bija mūsu motivācija, jo, kamēr citās komandās ir daudz LBL2 un LBL3 līgas spēlētāju, mums lielākā daļa tādu nav, tāpēc ir lielāka vēlme uzvarēt.
Vai Jūsu komandai ir uzstādīti konkrēti mērķi šī gada VPČ sezonai?
Par cik neesam profesionāla komanda, konkrēts mērķis, ka par katru cenu jāuzvar čempionāts – nav. Tomēr, ja reiz piedalāmies un spēlējam, tad cīnāmies par medaļām un uzvaru katrā spēlē.
Amatieru sacensībās sportiskos rezultātus var ietekmēt ļoti daudz apstākļi, jo bieži vien spēlētājiem priekšplānā var izvirzīties tādas lietas, kā ģimene, darbs, studijas, sacensības citos turnīros, ierobežotās iespējas trenēties vai privātā dzīve.
Profesionālā sportā šīs lietas ir pakārtotas rezultātam, bet šeit minētie faktori bieži vien rezultātu ietekmē vairāk, nekā cīņa laukumā. Tādēļ svarīgi arī mums būt uz svarīgākajām spēlēm ierasties pilnā sastāvā, tad arī uzvaras neizpaliks. Galvenais, lai džekiem spēlēšana sagādā prieku, ir liels azarts un cīņas spars laukumā. Ja spēlēšana un komandas kopā sanākšana rada prieku, tad nekur neizpaliek arī labi rezultāti.
Tā kā jaunā VPČ sezona jau rit pilnā sparā, kā “vssk.lv” gatavojas katrai čempionāta spēlei un kā vērtējat jau aizvadīto spēļu sniegumu?
Komanda kopā netrenējas, bet vairāki spēlētāji nosacīti gatavojas savās komandās, kuras startē LBL3 vai citos turnīros. Pārējie komandas biedri paši trenējas atsevišķi, skrien, apmeklē fitnesa klubus, spēlē futbolu vai hokeju.
Par aizvadītajām četrām spēlēm – labi nospēlējām pret “Rūjienu”, kura šobrīd ir LBL3 līdere B grupā, kā arī izdevās bez lielām grūtībām uzvarēt “Vidzemes Augstskolu”. Pret šī brīža turnīra līderiem “Melnā nāve” un “VSŠ” nospēlējām savu iespēju robežās, jo uz abiem mačiem bijām nepilnos sastāvos un trūka daudz vadošo spēlētāju. Turpretī, pretinieki bija pret mums ieradušies spēcīgos sastāvos un, iespējams, ar papildus motivāciju apspēlēt pērnā gada čempionus. Nekas, svarīgākās spēles jau sāksies tikai turnīra Play-Off fāzē.
Kā vērtējiet citu komandu sastāvus? Jūsuprāt, kuri šogad ir lielākie favorīti uz titulu?
Uz papīra spēcīgas komandas ir “Melnā nāve” un “Valmieras stikla šķiedra”, kur katrā ir vairāki labi LBL2 spēlētāji un basketbolisti ar labu pieredzi dažāda līmeņa sacensībās. Ne velti, abiem pretiniekiem zaudējām. Spēcīgs pretinieks ir arī 2013.gada čempioni “Byko”, tomēr ne vienmēr ar labu sastāvu uz papīra uzvaras ir garantētas. Šai komandai atslēgas spēlētājs ir saspēles vadītājs, kas spēj pārējiem komandas biedriem atdot labas piespēles īstajā brīdī. To pierāda arī “Byko” pēdējais zaudējums pret VBSS, kuri arī ir krietni progresējuši salīdzinājumā ar pērno sezonu. Kā jau minēju, šosezon ļoti labu sniegumu LBL3 rāda “Rūjiena”, kuru uzvarējām pērn čempionāta finālā. Domāju, ka par medaļām var cīnīties sešas komandas. Viss būs atkarīgs no sastāviem, kādos tās ieradīsies uz svarīgākajām spēlēm, kā arī spēlētāju motivācijas konkrētajā turnīrā.
Cik zināms, ļoti bieži tiesājat basketbola spēles, vai tas sagādā kādas grūtības pārslēgties laukumā no tiesneša uz spēlētāja lomu?
Abas lietas daru vairāk kā 10 gadus, līdz ar to laikam jau esmu pieradis pie abām lomām. Tiesāšanai uz spēlēm gatavojos nopietnāk, jo tur kaut ko sasniegt basketbolā man ir vairāk iespēju nekā spēlētājam. Tiesājot arī ir daudz lielāka atbildība, jo katrs lēmums spēli var ietekmēt daudz vairāk, nekā esot spēlētājam uz laukuma.
Tā kā Jums ir pieredze arī citos apkārtējo Vidzemes pilsētu basketbola turnīros. Kāds līmenis ir citās pilsētās un ar ko atšķiras tieši Valmieras Pilsētas čempionāts?
Tādos turnīros, kā Cēsīs un Smiltenē ir izveidojušās ilgākas tradīcijas, līdz ar to ir interesantas cīņas starp komandām, kuras spēlē jau piecus līdz desmit gadus viena pret otru. Cēsīs viennozīmīgi jāizceļ tiesnešu kvalifikācijas augstais līmenis, kas pietrūkst daudz citos pilsētas vai novada čempionātos. Valmierā atkal jāuzteic tādi elementi, kā spēlētāju statistika, informācija mājas lapā un sociālajos tīklos, kā arī dažādi sacensību vizuālie materiāli un foto galerijas. Mūsdienās cilvēkiem, kas bieži lieto datorus un mobilās ierīces, tas patīk. Par spēļu līmeni – šķiet, pēdējos gados tas ir audzis un četras labākās komandas varētu būt nedaudz labākas, nekā Smiltenē vai Cēsīs. Labs līmenis ir arī Limbažu labākajām komandām.
Vai turnīram pēdējos gados vērojama attīstība?
No sportiskā viedokļa, manuprāt, šosezon esam soli atpakaļ. Mazā komandu skaita dēļ, izvēlētais sacensību formāts, ka visas astoņas komandas spēlē Play-Off, nerada nekādu intrigu regulārajā turnīrā. Līdz ar to komandas var atļauties spēlēt nepilnos sastāvos un sezonas beigās tikai uz pāris spēlēm atnākt spēcīgākajos virknējumos. Tas sabojā sportisko intrigu visas sezonas garumā. Būtu interesantāk arī, ja piedalītos 10 vai 12 komandas, nevis septiņas vai astoņas.
Kas ir tas, ko Jūs šajā turnīrā vēlētos sagaidīt gan no organizatoriskās, gan citu komandu puses?
Vēlētos kvalitatīvāku tiesāšanas līmeni Valmieras čempionātā. Labs paraugs ir tepat Cēsīs, kur tiesā LBL2 līmeņa tiesneši, un mači starp TOP4 komandām tiek nodrošināti ar trīs laukuma tiesnešiem. Te gan jāpiebilst, ka daudz kas atkarīgs arī no pieejamajiem finanšu resursiem. Bet lielākā problēma ir mazais kvalificēto tiesnešu skaits Vidzemē priekš lielā spēļu apjoma sezonā dažādās sacensībās.
Vēl viena svarīga lieta, kas turnīram nāktu par labu – sakārtot komandu spēļu formas. Diezgan bēdīgi, ka ir dažas komandas, kur katram no spēlētājiem laukumā ir savādāks krekls. Manuprāt, ar šo jautājumu organizatoriem vajadzētu pacīnīties.
Zinu, ka bija pērn ideja par tādu kā Vidzemes kausa izcīņu, kurā varētu savā starpā sacensties visi Vidzemes čempionātu uzvarētāji vai finālisti, piemēram: Valmiera, Cēsis, Smiltene, Rūjiena, Sigulda, Limbaži, Valka un citi tuvējie rajonu čempionāti. Savulaik 2010.gadā ar Vidzemes Studentu sporta klubu Valmierā bijām noorganizējuši šādu divu dienu turnīru, kura nosaukums bija “Vidzemes reģiona kausa izcīņa”. Bija laba atsaucība un ļoti interesantas cīņas, kur varēja salīdzināt pilsētu savstarpējo līmeni. Tādu noteikti būtu vērts noorganizēt.
Novēlējums citām komandām?
Komandām vēlu pozitīvu sportisko garu, nevainot savās neveiksmēs tiesnešus, un pašu galveno – lai spēlētājiem ir laba veselība un sacensībās negūtu traumas.