Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 29.jūlijā, Valmieru darba vizītē apmeklēja veselības ministre Anda Čakša. Dienas pirmajā pusē ministre viesojās Valmieras pilsētas pašvaldībā, lai uzzinātu par veselības aprūpes jomā Valmierā jau sasniegto un galvenajiem izaicinājumiem. Ministre tikās ar Vidzemes slimnīcas dalībnieku pārstāvjiem – Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Jāni Baiku un Valkas novada domes priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli, kā arī Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāju Uģi Muskovu un Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektori Eviju Voitkāni.
Pēc vizītes pašvaldībā ministre apmeklēja Latvijā lielāko ģimenes ārsta praksi, tiekoties ar primārās aprūpes speciālistu Juri Jakovinu. Savukārt pēcpusdienā ministre viesojās Vidzemes slimnīcā, kur iepazinās ar slimnīcas darbību, infrastruktūru un pārrunāja veselības aprūpes jautājumus ar Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāju Uģi Muskovu, valdes locekļiem Gunu Poikāni un Venti Beķeri.
“Ģimenes ārstu novecošanās un jaunu speciālistu trūkums rosina domāt par īpašas sistēmas izveidi, valstij uzņemoties arbitra lomu reģionālajā plānošanā, lai varam rēķināties ar ārstu pieejamību. Atbalstām ministrijas redzējumu veicināt sistēmu, ka finansējums nav jādala mehāniski, bet tiek pamatots ar pacienta patieso vajadzību. Tāpat priecājos, ka veselības ministre saredz Vidzemes slimnīcas perspektīvu, novērtē tās līdzšinējo darbību un būtisko lomu pacientu aprūpē,” norāda Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.
Anda Čakša apmeklējuma noslēgumā atzinīgi novērtēja slimnīcas kolektīva darbu. “Diezgan labi var redzēt, ka procesi slimnīcā ir mērķēti uz pacientu,” norādīja ministre. Viņasprāt, Vidzemes slimnīca ir labs piemērs saprātīgai saimniekošanai, no kā vajadzētu mācīties arī citām veselības aprūpes iestādēm.
Uz pacientu centrēta medicīniskā aprūpe ir galvenais princips, ko Anda Čakša vēlas ieviest veselības sistēmas sakārtošanā. Kā savu darbības mērķi viņa uzskata “ceļa stabu” ielikšanu, kas neļautu novirzīties no mērķa arī nākamajiem ministriem ilgtspējīgas medicīnas sistēmas izveidē Latvijā.
Šādas sistēmas izveidei, viņasprāt, ir svarīgas trīs lietas. Pirmā, iegūt lielāku finansējumu, lai varētu īstenot nākamos divus punktus. Naudas apjoma palielināšanai medicīnas sistēmā ministre rosina novirzīt daļu no sociālā nodokļa. Anda Čakša neatbalsta obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā, jo katram iedzīvotājam mēnesī varētu būt jāmaksā 25 līdz 70 eiro.
Otrā, skaidri definēt, kādus valsts nodrošinātos pakalpojumus iedzīvotāji varēs saņemt dažādās medicīnas iestādēs. To nosakot, ir arī skaidri jādefinē pakalpojumu standarti un apjoms, ko valsts pērk no medicīnas iestādēm savu iedzīvotāju vajadzībām. Slimnīcās konkrēto apjomu noteiktu valsts, savukārt ambulatorajā sektorā par valsts pasūtījumu varētu konkurēt valsts un privātie pakalpojuma sniedzēji, ļaujot iedzīvotājiem izvēlēties sev vēlamo. Valstij kā pasūtītājam būtu svarīgi sekot līdzi, kā tiek nodrošināta pakalpojuma pieejamība un kvalitāte, kā arī novērtēt, vai tiek sasniegti noteiktie mērķi, piemēram, vai un cik ilgā laikā pacienti tiek izārstēti, vai viņi saglabā darba spējas u.c.
Kā trešo būtisko mērķi Anda Čakša izvirza e-veselības sistēmas ieviešanu, kas nodrošinātu pacienta datu pieejamību un apmaiņu visā medicīnas sistēmā. Tas ļautu būtiski ietaupīt līdzekļus, novēršot liekus atkārtotus izmeklējumus. Tāpat e-veselības sistēma atvieglotu dzīvi gan ārstiem, kuriem samazinātos ārstam ievadāmās informācijas apjoms, gan pacientiem, kuri varētu ietaupīt patērēto laiku, kontaktējoties ar ārstniecības iestādēm.