Lasīšanas laiks: 3 min
Aizvadītajā nedēļā noslēdzās Vidzemes Augstskolas (ViA) integrētā apvidus prakse, kas norisinājās desmit dienu garumā (no 15.maija līdz 24.maijam) Skujenes un Sērmūkšu apkārtnē. Par intergēto apvidus praksi pastāstīja ViA studiju programmas “Tūristu gids – ceļojumu un pasākumu organizators” 2.kursa studente Linda Makare.
“Lauku prakse tiek rīkota, lai studenti varētu apgūt nepieciešamās zināšanas tūrisma jomā ārpus ierastajām lekcijām. Studenti veic dažādus labiekārtošanas un sakopšanas darbus noteiktajā vietā.” Studenti prakses laikā pārvietojās ar velosipēdu, jo tās laikā tika veidoti dažādi velomaršruti. Visi izveidotie velomaršruti tiek apsekoti un izvērtēti, kā arī katram maršrutam tiek veidots apraksts. Integrētās apvidus prakses ietvaros studenti ņēma dalību arī muzeju nakts pasākuma izveidē.
“Prakses mērķis ir iegūt jaunas iemaņas tūrisma organizēšanā, pasākumu veidošanā, kā arī apsekot un iegūt informāciju par noteikto prakses vietu, kas palīdz turpmākajai vietas attīstībai,” stāsta studente.
Prakses laikā studentiem bija jāveic dažādi uzdevumi sākot no apkārtnes uzkopšanas, velomaršrutu izveides līdz pat muzeju nakts pasākumu realizācijai.
“Mēs piedalījāmies muzeju nakts pasākuma organizēšanā, vadīšanā un eksperimentālās mūzikas un mākslas festivāla norisē. Veicām senlietu kolekcijas “Dzirnaiņi” ekspozīcijas kārtošanu, apkārtnes labiekārtošanu, Amatas novada tūrisma objektu, apkārtnes sakopšanas darbus. Sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem, izveidojām Gaujas iztekas takas maršruta koncepciju, kā arī apsekojām Elka kalnu. Veicām seno Skujenes apkārtnes fotogrāfiju digitalizēšanu, veidojot video projekcijas Muzeju nakts laikā, par Skujeni senāk un tagad. Sagatavojām arī dažas autobusu pieturu – Skujenē un Sērmūkšos – apgleznošanas skices, kuras sadarbībā ar mākslas skolas audzēkņiem, tiks apgleznotas.”
Kopumā tika apsekoti četri velomaršruti Skujenes apkārtnē. Studenti arī uzstādīja upju sākumzīmes – Amatai un Gaujai.
Integrētā apvidus prakse studentiem bijusi ļoti noderīga, jo bija iespēja apgūt jaunas iemaņas un pieredzi muzeju nakts veidošanā, kā arī maršrutu plānošanas un apsekošanas principi.
“Veidojām muzeju nakts pasākumu Skujenē, kura ietvaros norisinājās pirmais eksperimentālās mākslas un mūzikas festivāls “Krāmi skan vērtīgi”. Man tā bija pirmā šāda veida pieredze pasākumu organizēšanā. Apguvu pasākuma plānošanas, kā arī pasākuma realizācijas prasmes.”
Studenti uzkrāja jaunas zināšanas par dabu un dažādiem augiem, kā arī apguvu prasmes kā pareizi jāmēra dižkoki un dižakmeņi. “Tā kā prakses laikā daudz laika tiek pavadīts braucot ar riteni, tad tiek uzlabota fiziskā forma, izturība un pacietība.”
Prakses laikā studenti saskārās ar dažādiem interesantiem un neaizirstamiem piedzīvojumiem.
“Prakse noteikti bija viens liels piedzīvojums. Nekad neaizmirsīšu kā mēs devāmies ekspedīcijā, lai meklētu “Pīslas staburagu”, jo ceļā nācās izbrist cauri brikšņiem, pāri bebru dambjiem, kas uzbūvēti pāri Pīslas upei, līdz atradām vietu, kur veidojas staburags. Vieta ir grūti sasniedzama, un mēs esam vieni no lieciniekiem, kur esošajā vietā pēc pāris tūkstoš gadiem var izveidoties staburags. Dažiem no ekspedīcijas dalībniekiem, ieskaitot mani, “palaimējās” arī iekrist esošajā ūdenī, bet tas padarīja ekspedīciju vēl interesantāku un neaizmirstamāku.”