Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras pilsētas pašvaldība un SIA “Valmieras ūdens” aicina mājsaimniecības ar decentralizēto kanalizāciju slēgt līgumus par asenizācijas pakalpojumu regulāru izmantošanu vai arī pievienoties pilsētas centralizētajai kanalizācijai. Rodoties aizdomām par videi kaitīgu notekūdeņu apsaimniekošanu vai pamanot vidē izplūdušus notekūdeņus, aicina par to ziņot Valmieras pilsētas pašvaldībai.
Kā informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Bieziņa, šādi rīkojoties, valmierieši paudīs labo gribu cīņā par piesārņojuma kaitīgo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību.
Ērtākais veids, kā ziņot par problēmām, kas saistītas ar notekūdeņu apsaimniekošanu, ir izmantot Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapas www.valmiera.lv sadaļu “Ziņo par problēmu”. Tur, norādot savu vārdu, e-pastu, tālruni, problēmas veidu un sniedzot problēmas aprakstu, ir iespējams detalizēti informēt par radušos situāciju. Pēc ziņojuma nosūtīšanas atbildīgie speciālisti uzsāks problēmas risināšanu. Nepieciešamības gadījumā piesārņojuma izpētes veikšanai tiks piesaistīts Valsts vides dienests.
Avāriju gadījumos var ziņot, zvanot Valsts vides dienesta Valmieras reģionālajai vides pārvaldei pa tālruni 64207266 vai 25475666, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112, Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valmieras pilsētas pašvaldības policijai pa tālruni 64222951 vai 28681330. Var izmantot arī tālrunī lejupielādējamo mobilo aplikāciju “Vides SOS” (www.videssos.lv).
Valmieras pilsētas pašvaldības 15.09.2011. saistošie noteikumi Nr.114 “Valmieras pilsētas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” nosaka, ka savrupmāju dzīvojamā apbūve jāpieslēdz pilsētas centralizētajam kanalizācijas notekūdeņu tīklam teritorijās, kur tas ir izbūvēts. Šobrīd iespēja pievienoties pilsētas centralizētajai kanalizācijai ir nodrošināta 98% Valmieras mājsaimniecību. Savrupmāju dzīvojamās apbūves teritorijās un vietās, kur nav iespējams pieslēgties centralizētajam pilsētas kanalizācijas notekūdeņu tīklam atsevišķi novietotām ēkām ar notekūdeņu daudzumu līdz 0,3 m3 diennaktī, pieļaujama hermētisku krājrezervuāru (jeb nosēdbedru) izmantošana vai, ja notekūdeņu daudzums ir līdz 1 m3 diennaktī, lokālu bioloģisko attīrīšanas iekārtu izbūve. Noteikumi aizliedz lokālu notekūdeņu filtrācijas lauku veidošanu un izmantošanu. Taču, ja notekūdeņi tiek uzkrāti krājrezervuāros, īpašniekam ir jānodrošina to hermētiskums un jānoslēdz līgums par to tukšošanu ar asenizācijas pakalpojuma sniedzēju.
SIA “Valmieras ūdens” apkopotie dati liecina, ka krājrezervuārus kā notekūdeņu apsaimniekošanas veidu Valmieras pilsētā izmanto vairāk nekā 600 nekustamajos īpašumos, no kuriem izvestie notekūdeņi būtu jānodod bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Līgumu par krājrezervuāru izvešanu noslēgušas vairāk nekā 100 personas, un lielās atsaucības dēļ SIA “Valmieras ūdens” pagarina akciju “Uztici savu noslēpumu mums!” līdz 31.jūlijam. Tās laikā ikviens, kurš noslēdz līgumu par turpmāku krājrezervuāra izvešanu, saņem atlaižu kuponu vienai pakalpojuma saņemšanas reizei, kā arī simbolisku dāvanu no uzņēmuma.
Saskaņā ar Ūdenssaimniecības pakalpojumu likuma pārejas noteikumiem Valmieras pilsētas pašvaldībai līdz 2017.gada 1.martam ir jāpieņem jauni saistošie noteikumi. Tajos tiks noteikta kārtība, kādā kanalizācijas tīkli vai būves tiek pievienotas centralizētajai kanalizācijas sistēmai, kā arī decentralizētās kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtība.