Lasīšanas laiks: 2 min
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina būt uzmanīgiem, izvēloties un lietojot elektroierīces – gaismas lampiņu virtenes un svētku rotājumus, informē aģentūru BNS.
PTAC Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane norādīja, ka elektrotraumas var nopietni apdraudēt dzīvību.
“Ja bērns vai pieaugušais pieskāries bojātam vadam, kontaktligzdai vai ierīcei, arī tad ir gūta elektrotrauma, ja arī ietekme uzreiz nav redzama. Sekas ir sirds ritma traucējumi vai pat sirds apstāšanās, kas pēc gūtās traumas var parādīties novēloti – pēc divām līdz sešām stundām. Elektriskās strāvas ietekmē organisma audos var rasties apdegumi, kas mēdz būt mazi, bet dziļi. Turklāt saskare ar strāvu nenotiek vienā punktā, bet visā tās ceļā cauri ķermenim. Ja šajā ceļā ir svarīgi orgāni, elektrotrauma var nopietni apdraudēt dzīvību.”
Izvēloties elektroierīci, patērētājiem jāiepazīstas ar precei pievienoto informāciju, tostarp nepieciešams pārliecināties, ka prece ir marķēta ar CE zīmi un tai ir pievienota lietošanas instrukcija valsts valodā – brīdinājumi. Tāpat ir būtiski pievērst uzmanību, vai gaismiņu virtenes ir paredzētas lietošanai iekštelpās vai ārtelpās.
Prece jānovērtē arī vizuāli – vai tai nav defekta, vai nav bojāts strāvas padeves vads, vai savienojumu vietās ar vadu nav asas šķautnes, vai elektroprecē nav spraugu. Lampiņu virtenes vadam jābūt vismaz sērkociņa biezumā, no kontaktdakšas līdz pirmajai lampiņai jābūt vismaz viena metra atstatumam.
Elektrības vadam un kontaktligzdai jābūt pārklātiem ar elektrību nevadošu materiālu. Bojātos vadus ieteicams nomainīt, nevis notīt ar izolācijas lenti. Jāraugās, lai tie nebūtu pieejami bērniem un mājdzīvniekiem.
Elektrības vadu tuvumā nedrīkst dedzināt atklātu liesmu, jo tā var sakausēt izolāciju. Gaismas virtenes un citas dekorācijas, pieslēgtas strāvai, nedrīkst ilgstoši atstāt bez uzraudzības.