Lasīšanas laiks: 3 min
Skolas un ikdienas gaitās jaunieši lielākoties dodas kājām, vai pārvietojas ar velosipēdiem. Lai arī steiga mēdz būt liela, satiksmes noteiktumu ievērošana var izglābt dzīvību. Ne visur, kur nepieciešams šķērsot ielu, tās plānotāji kā drošāko risinājumu ir paredzējuši gājēju pārejas ierīkošanu.
Tādēļ svarīgi ir atcerēties, ka ielas šķērsošanai visdrošāk ir izvēlēties taisnu un labi pārredzamu ielas posmu. Vispirms paskatoties pa kreisi, pēc tam – pa labi un pārliecinoties, ka netuvojas braucoši transporta līdzekļi, var doties pāri. Ielu var šķērsot arī krustojumos, kā arī pa gājēju pārejām. Taču jebkurā gadījumā gājēja pienākums ir pārliecināties, vai tuvojošies transporta līdzekļi gājēju ir pamanījuši un spēs laicīgi nobremzēt. Redzot tuvojošos smago automašīnu, bērni ir aicināti atcerēties kampaņas “Apstājies. Paskaties. Pamāj.” vēstījumu, kad izpildot visas trīs darbības, bērns sagaida, kad smagās automašīnas vadītājs ir pamājis pretī un droši var šķērsot ielu.
Braukšana sabiedriskajā transportā skolēniem, uzrādot skolēna apliecību, Valmierā ir bez maksas. Autobuss tiek izmantots gan nokļūšanai uz skolu, gan attālākām ārpusklases nodarbību norises vietām. Taču ar jaunākiem bērniem ir svarīgi pārrunāt rīcību gadījumos, ja izkāpts nepareizajā pieturvietā vai autobuss nokavēts. Izkāpjot no autobusa, nedrīkst doties uzreiz pāri ielai. Vislabāk ir pagaidīt, kamēr autobuss aizbrauc, vai šķērsot ielu autobusa aizmugurē.
Lai jaunietis bez vecāku pavadības brauktu uz skolu ar velosipēdu, viņam ir jābūt vismaz desmit gadu vecam. Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Velosipēdam ir jābūt tehniskā kārtībā, aprīkotam ar bremzēm. Braucot nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam jābūt aprīkotam ar atstarotājiem, kā arī gaismas lukturiem. Ja to nav vai nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Velosipēdistam, šķērsojot brauktuvi vai mainot braukšanas joslu, vienmēr jāpārliecinās, vai ar savu rīcību netraucē pārvietoties gājējiem vai citiem satiksmes dalībniekiem. Pirms brauktuves šķērsošanas velosipēdu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu un jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo ceļu.
Ja jaunietis ikdienā pārvietojas ar mopēdu, ģimenē būtu jāpārrunā satiksmes noteikumu ievērošanas jautājumi. Nereti jaunieši ar mopēdiem pārvietojas pa vietām, kur atļauta pārvietošanās vien ar nemotorizēto transportu – Sajūtu un Atpūtas parka teritorijā, estrādes apkārtnē, kā arī braukšana pāri pār Vanšu un Dzelzs tiltiem. Nereti jaunieši pašrocīgi ir pārbūvējuši mopēda izpūtēju, lai braucot radītu lielāku troksni. Taču, šādi braucot pa ielām, tiek radīts diskomforts apkārtējiem iedzīvotājiem.
Jauniešu, kas izmanto skeitparku, drošībai nepieciešams lietot ķiveri, roku un kāju aizsargelementus. Nereti traumas tiek gūtas, lietojot nepiemērotus braucamrīkus – velosipēdus, skrejriteņus jeb skūterus un skeitborda dēļus, kas neiztur lēcienu radīto pastiprināto slodzi. Tādēļ rampas drīkst izmantot tikai ar speciāli sagatavotu inventāru.
Skolas vecums var būt saistīts arī ar dažādu atkarību veidošanos. Nereti tā ir smēķēšana, tai skaitā ar elektroniskajām cigaretēm. Taču neviena atkarība nesākas vienā dienā. Pusaudzis līdz tai nonāk pamazām, un, ja vecāki ir gana vērīgi un klātesoši, viņi jau laikus var pamanīt signālus, kas liecina par to, ka bērna dzīvē kaut kas jāmaina, ka viņam vajag palīdzību.
Valmieras pašvaldības policija nereti risina arī situācijas, kad bez pieaugušo uzraudzības palikuši pusaudži organizē dzīvokļos skaļas ballītes, traucē kaimiņu mieru, smēķē un lieto alkoholu. Šādos gadījumos atbildība par pašvaldības Sabiedriskās kārtības noteikumu pārkāpšanu un administratīvā atbildība ir gan pusaudža vecākiem, gan pusaudzim.
Valmieras pilsētā ir pieejama arī jauna atpūtas un vides izziņas infrastruktūra – Ģīmes dabas taka, kur ir sagatavota visa nepieciešamā infrastruktūra nesteidzīgai vides izzināšanai. Taču, lai nebojātu tās apmeklējuma prieku sev un citiem, un saglabātu dabu nepiesārņotu, takas apmeklējuma laikā radušos atkritumus ir vēlams neatstāt takas teritorijā, bet ņemt sev līdzi. Atkritumiem ir paredzētas arī takā novietotās atkritumu urnas.