Lasīšanas laiks: 3 min
Par ceļu satiksmes negadījumu bēdīgo statistiku Latvijā ziņo arvien biežāk, īpaši ziemā, kad ātri satumst un ceļi ir slideni. SIA “VTU Valmiera” aicina parūpēties par savu un tuvinieku drošību, atgādinot dažus vienkāršus noteikumus, kuru ievērošana var pasargāt no nelaimes. Par tiem stāsta uzņēmuma autoskolas pasniedzējs Guntis Skrastiņš un autobusa vadītājs Edgars Zaķis.
Autobusa minimālais bremzēšanas ceļš ir puse no tā brīža braukšanas ātruma, tādējādi apdzīvotās vietās 25 metri pirms transportlīdzekļa ir attālums, kurā iespējams apdraudējums. Turklāt jāņem vērā ceļa apstākļi.
Autovadītājiem ieteicams būt uzmanīgiem, braucot 10 km/h lēnāk par atļauto ātrumu, pirms gājēju pārejām, krustojumiem, skolām, pieturām un citām vietām, kurās gājēji varētu atrasties uz braucamās daļas.
Tāpat arī, izrādot labo gribu un priekšroku dodot transportlīdzekļa vadītājam, kuram nav konkrētajā situācijā priekšroka, ir jāpārliecinās, cik tuvu ir aizmugurē esošs transportlīdzeklis, tādējādi raugoties, vai viņam būs iespēja nobremzēt.
Gājējam ir aizliegts izmantot pāreju, kamēr nav pārliecība, ka viņam ceļš tiek dots un transportlīdzekļa vadītājs spēs nobremzēt. Brauktuvi šķērsot drīkst tikai tad, ja transportlīdzeklis ir apstājies, jo gājējs nevar paredzēt, vai automašīna varēs nobremzēt tam drošā attālumā. Tādējādi situācija ir jānovērtē gan transportlīdzekļa vadītājam, samazinot ātrumu, ja pārejai tuvojas cilvēks, gan gājējam, brauktuvi šķērsojot tad, kad automašīna ir apstājusies.
Liels apdraudējums ir arī mūzikas austiņas, kas gājējam bloķē situācijas novērtēšanā svarīgu maņu – dzirdi. Nereti riskē arī autobraucēji, pie stūres sēžoties kapucē, kas aizsedz sānu skatu.
Tumšajos gadalaikos neatsverama ir atstarojošā veste vai apģērbā iestrādāts atstarojošs elements. Tādējādi gājējs ir pamanāms tādā attālumā, cik tālu ceļu izgaismo transportlīdzekļa lukturi: braucot ar tuvajām gaismām – līdz 100 metriem, tālajām – no 400 līdz 500 metriem. Bez vestes tumšajā diennakts laikā neapgaismotā vietā gājēju pamanīt ir gandrīz neiespējami. Tumšajā diennakts laikā, nenēsājot atstarotāju, kājāmgājējs apdraud ne tikai savu, bet arī visu to cilvēku dzīvības, kuri atrodas transportlīdzeklī bremzēšanas brīdī, šoferim mēģinot izvairīties no sadursmes.
Automobiļu gaismām, īpaši tuvajām, ir īpatnība, ka to stars palēnām slīd tuvāk asfaltam, tāpēc labi, ja atstarojošs elements ir arī pie gājēja kājas, turklāt jāuzmanās, ka to neaizsedz iepirkuma maisiņš, apģērbs, soma vai kas cits. Efektīvas ir mirgojošās diodes, tomēr jāņem vērā, ka tām jāizgaismo ne tikai priekšā esošais ceļš, bet jābūt novietotām arī gājēja mugurpusē. Tas pats attiecas arī uz lukturīšiem. Ja luktura gaisma vērsta uz priekšu, no aizmugures braucošajam tā pamanāma vien kā uz ceļa nomesta balta papīra lapa, tādējādi arī attālums ir nepietiekams, lai nobremzētu. Ja transportlīdzeklis tuvojas no aizmugures, ar lukturīti gājējam jāizgaismo ceļš aiz sevis.
Atstarotājs vai atstarojoša pavada būtu nepieciešami arī mājdzīvniekam.
Atstarojoša veste un apģērbs, kurā iestrādāti atstarojoši elementi, nedarbojas tikai divos gadījumos – ja tie kaut kādā veidā ir aizsegti un ja tie ir glīti salocīti somā vai mājās skapī.