Valmieras Ziņas

Agita Zariņa: Izrāde “Attālinātās mācības”

Lasīšanas laiks: 6 min

Laikā, kad nevaram apmeklēt teātra izrādes, aicinu ielūkoties pašā interesantākajā izrādē, ko šobrīd bez ieejas biļetes piedzīvo katra ģimene, kurā ir skolas vecuma jaunietis. Atšķirībā no ierastā iestudējuma, šai izrādei ir vairāki režisori – katram mācību priekšmetam savs. Kopumā skolēns piedzīvo ap 15 režisoru ieceres un norādījumus. Tas, ko skolēns var izvēlēties, ir nemainīgā istabas scenogrāfija, tērpu un mūzikas noformējums – atstāt pidžamu, mācoties ieslēgt mīļāko mūziku. Viss cits ir plūsma, kurai gribi negribi jāļaujas. Kā jūtas skolēns šajā laikā, kad pieaugušo pasauli vairāk interesē autostāvvietu brīvbiļetes, aizkavējies datortehnikas iepirkums attālinātajām mācībām (ja nāk negaidīts epidēmijas 2. vilnis, pieaugušie to nevarēja paredzēt), atbildīgo ministru spēja parādīt savu vienotību uzskatos slēgt vai neslēgt kādu veikalu, likt vai nelikt masku, pērkot krējumu? Tik daudz svarīgu lietu, kas pieaugušajam risināmas.

Kur paliek skolēns, kā viņš šobrīd jūtas un kāda būs viņa izglītība, skaļi nesaucot vārdu “kvalitāte”?

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā pavasarī un tagad regulāri tiek aptaujāti skolēni, lai saprastu, kas uzlabojams attālinātājās mācībās, ko nu jau oficiāli saucam par mācību procesu. Šoreiz pētījām ne tikai skolēnu izpratni un neskaidro mācību priekšmetos, bet arī to, kāda ir skolēna labsajūta, cik stundas dienā skolēns velta mācībām un vai skolēnam ir kāds, ar ko dienas laikā var parunāties?

Tātad. Izrāde sākas ar nokavēšanos, jo diezgan lielai daļai skatītāju (lasīt – dalībnieku) iepriekšējais vakars ievilcies datorspēlēs, filmās un telefona bīdīšanā, rīti ir grūti, smagi un vēli, jo režisori parādi diriģē attālināti un neredz (kameru neieslēgšu(!)), cikos es atradīšu sevī motivāciju sākt.

Ar motivāciju ir visgrūtāk – to atzīst gandrīz puse aptaujāto skolēnu.

Visgrūtāk ir tiem skolēniem, kuriem jau klātienē kāds no mācību priekšmetiem nepadevās vai bija nepieciešams plašāks skolotāja skaidrojums un atbalsts. Tie, protams, visbiežāk ir eksaktie mācību priekšmeti (fizika, ķīmija, bioloģija, arī matemātika), kuros nepieciešama lielāka iedziļināšanās un piepūle. Bet pie visstiprākās saņemšanās izpratne šajās lielajās zinātnēs var rasties subjektīva. Kā teica mans kolēģis Rūdolfs:

“Mācīt matemātiku attālināti ir līdzīgi kā mācīt peldēt tumsā – kas skaļāk šļakstās un rīstās, tos pavelk virs ūdens, tikmēr vieni jau ir krastā, bet vieni ir dziļi dzelmē.”

Vissatraucošākie ir dati par skolēnu pastaigām svaigā gaisā vai kustībām. Ja izrādes starpbrīdī mēs izkustinām savu ķermeni, muskuļiem uzņemot skābekļa devu, tad attālinātajās mācībās laiks un ķermenis izplūst laikā un telpā.

Aptuveni katrs 5. skolēns vispār neiet ārā, puse no skolēniem iziet svaigā gaisā vienu reizi dienā. Tāpēc skolas un vecāku uzdevums ir domāt, piedāvāt viltīgas sportiskas aktivitātes, kas spēj skolēnu izvilkt no “datortelpas”.

Tas, ko mācās šobrīd visas iesaistītās personas, ir plānošanas prasme. Apjoms, lielā informācijas plūsma, kurā skolēnam pašam(!) jāorientējas, termiņos iesniegts darbs uzliek milzu atbildību un izaicinājumus. Un tikai pieaugušajam šķiet, ka viss ir paveicams ātri un vienkārši. Nav jau tā, ka plānošanas prasme klātienes procesā būtu mērķtiecīgi mācīta. Vairāk tomēr skolotājs ir atgādinājis, virzījis. Nu pašmācībā to mācāmies. Tāpēc svarīgāk par saturu šobrīd ir dot atbalsta veidus skolēnam procesa un laika plānošanā. Kā plānot, kurš no veidiem katram skolēnam atbilstošāks? Kā kontrolēt un pārraudzīt paša paveikto? Šis ir dzīves eksāmens, un, kā mēs zinām, ja eksāmenu nenokārtosi, nāksies atkārtot.

Tas, kas satrauc šai savstarpējā sadarbībā,- ir skolēnu nebaidīšanās atrast informāciju un uzdot to par savējo, vecāka vai drauga veikto uzdevumu iesniegt kā savējo. Sauksim lietas īstajos vārdos – plaukst plaģiātisms.

Ko skolēns ar to iegūst? Nav atbildes. Jā, mēs katrs savulaik skolā esam špikojuši, bet šobrīd tā ir zara zāģēšana, uz kuru sēžam, tā ir šķietama problēmas atrisināšana. Skolotājs nevar nākamo stundu izveidot tā, lai skolēni neskaidro apgūst, ja nereti darbi tiek iesniegti aizdomīgi perfekti. Maskējamies? Karnevālā pazūd vērtības, sajūk patiesība ar meliem, bet pusnaktī, kad kritīs maskas, mēs pūrā gribēsim labu izglītību. Bet vai būs?

Ir arī labas ziņas. Daudzi skolēni atzīst, ka attālinātais process ļauj plānot savu režīmu, izvirzīt prioritātes, noteikt savu darba tempu. Puse skolēnu atzīst, ka mācību process kopumā vērtējams kā labs. Šeit gan svarīgi piebilst par skolēna slodzi – trešdaļa aptaujāto mācās 4 – 6 stundas dienā, piektdaļa – 6-8 stundas, bet 15 % vairāk par 8 stundām dienā.

76 % aptaujāto atzīst, ka mājās jūtas labi vai ļoti labi, bet aptuveni katrs 10. skolēns – slikti vai ļoti slikti.

Lūk, daži viedokļi: “Šajā brīdī, mācoties attālināti, jūtos vairāk motivēta un tiešām katru dienu pavadu vismaz 5h mācoties uzdoto. Uzdoto cenšos pēc iespējas labāk izprast, nevis vienkārši nokopēt no interneta, pārrakstīt no grāmatas vai paprasīt kādam klasesbiedram. Cenšos arī uzturēt veselīgu gulēšanas režīmu”, “Man ar attālināto mācību procesu veicas diezgan labi. Gan atzīmes ir labas, gan arī pašsajūta. Visu skolotājas doto izpildu laicīgi, bez kavējumiem, protams, ne uz visām tiešsaistes stundām paspēju pieslēgties. Kopumā esmu priecīgs par paša paveikto”,

“Vairāk par visu es vēlos iet uz skolu. Es nesaprotu vairākas mācības. Man ir grūti pašam saprast, kas jādara. Šitā nekas nesanāks”,

“Mana vienīga motivācija ir, jo ātrāk pabeigs, jo mazāk būs atlicis, ko darīt”, “Ir dienas, kad mazie brāļi ir mājās, tad traucē mācīties. Arī pie aizvērtām durvīm dzirdu kā trako” un “Dažreiz man palīdz mamma, bet viņa daudz neko nesaprot”.

Īpaša loma šajā izrādē ir pieaugušajiem. Vecākiem vairāk nekā jebkad ir jāatrod laiks pastaigai, atbalstam, vai arī – vienkārši sarunai. Skolotājam jāsaprot, ka visu, kas standartā, iemācīt šobrīd var tikai cirka akrobāts, un jāizvērtē, kas ir tā esence, ko savā priekšmetā skaidri, precīzi, mierīgi šobrīd varu dot. Bet visiem pieaugušajiem jāsaskata, ka neesam vieni, ka ar mums kopā aug mūsu bērni, kuriem tieši šobrīd veidojas izpratne par pasauli (viņi vēro mūsu reakcijas un rīcību). Viņi aug tagad, ne vakar, ne rīt. Galu galā tieši tagad ir laiks, lai veltītu to viens otram. Tāda ir galvenā izrādes doma – beidzot neskriet, bet apstāties un saprast.

Izmantojot situāciju, saku lielu paldies katram skolotājam, kuru tuvākais draugs un sabiedrotais šobrīd ir datora ekrāns un pirkstu veiklība. Paldies katram vecākam, kas atrod laiku un pozitīvo iedvesmu savam skolēnam. Paldies katram skolēnam, kas saprot un izvērtē, ko es šodien iemācījos un paveicu, kā varu uzlabot savas prasmes.

Kā slavenajā Māra Čaklā citātā: “Man pieder viss, kas ar mani ir noticis.” Mēs visi kopā augam un mācāmies.

Izrāde ir smaga, nogurdinoša, pat apnicīga, jo tās ilgums ir neparedzams. Kur ņemt spēku un motivāciju skolēnam, skolotājam, vecākam? Tikai ikdienas priekos, mazajās veiksmēs un savā mugurkaulā. Nekas mūs tā nepārbauda un nestiprina kā cilvēks pats. Laikā, kad mainās pasaule, sevi nepazaudēt var tikai cilvēks pats. Ja 38 % skolēnu reti vai nemaz nekomunicē ar klasesbiedriem, ja puse skolēnu pa dienu mājās ir vieni, tad mums IR jāatrod laiks sarunai.

Tāpēc tikai no mūsu attieksmes ir atkarīgs, vai mācīšanās process šobrīd ir komēdija, drāma vai traģēdija.

Nobeigumā mūsu sporta skolotāja Ginta ieteikums visiem nogurušajiem – lai jebkurš muskulis saņemtu skābekli, izmanto kādu no šiem 3 ieteikumiem: 1) apļo visu, ko vari,- rokas, plecus, kājas u.c., 2) ar plaukstām paplikšķini visur kur vari – sev, otram u.c.,3) stiepies, kur vien vari un kā vien vari – gultā, pie galda u.c. Kā organisms saņems elpu, tā radīsies prieks un motivācija.

Priekškars vēl neveras…

Aktuālais jautājums

Cik šogad plāno tērēt Ziemassvētku dāvanām?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi uz nenoteiktu laiku  SANTEHNIĶI / INŽENIERKOMUNIKĀCIJU MONTĒTĀJU Galvenie darba pienākumi: ūdensvadu un kanalizācijas tīklu, siltumapgādes sistēmu apkalpošana sanitārtehnisko iekārtu uzstādīšana un apkalpošana ūdens skaitītāju nomaiņa, ierīkošana un uzstādīšana citu santehnisko darbu veikšana profesionālās kvalifikācijas apliecība - inženierkomunikāciju montētājs vai cits specialitāti apliecinošs izglītības dokuments praktiska darba pieredze santehniķa darbā augsta saskarsmes kultūra un prasme kontaktēties ar cilvēkiem B kategorijas autovadītāja apliecība valsts valodas zināšanas ne mazākas kā pamata līmenī (A2) atbildīgu darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu pabalstu sistēmu dažādos nozīmīgos dzīves gadījumos stabilu atalgojumu no EUR 1280 (bruto) mēnesī piemaksas par virsstundu/dežūru darbu un darbu svētku dienās Pieteikties līdz 2025.gada 24. janvārim, sūtot CV elektroniski uz Personals@v-nami.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Tālrunis informācijai: 28329013. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: SANTEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-01-24 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Ja esi enerģisks un esi gatavs jauniem izaicinājumiem, kā arī vēlies sevi pilnveidot un izmantot savas profesionālās zināšanas un pieredzi kopējo mērķu sasniegšanā, tad tieši Tu, kā kolēģis, esi nepieciešams Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" komandai!* Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" ir  lielākais valsts ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējs Latvijā AICINAM DARBĀ APRŪPĒTĀJUS filiālē "Rūja" (uz noteikt laiku, pilnu slodzi) Mēs piedāvājam: sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; algu (bruto) EUR 715 – EUR 768; pārbaudes laikā atalgojums līdz EUR 716; Summēto darba laiku (saskaņā ar darba grafiku); 25% ikmēneša piemaksu par darbu, kas saistīts ar īpašu risku; Profesionālus kolēģus, izaugsmes un apmācības iespējas; Sociālās garantijas; papildus atvaļinājuma dienas par īpašo risku (3 darba dienas gadā) un ikgadējo novērtējumu (no 4 līdz 10 darba dienām gadā); Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātiem mēnešiem. Būtiskākie amata pienākumi: Veikt klientu aprūpi atbilstoši klientu funkcionālajam stāvoklim; Atbildēt par klientu drošību un sekot, lai klienti ievērotu iekšējās kārtības noteikumus; Nodrošināt tīrību un kārtību klientu dzīvojamās telpās, koplietošanas telpās, veicot mitro uzkopšanu ne retāk kā vienu reizi dienā; Labas komunikācijas un sadarbības prasmes. Prasības pretendentam: Pamatizglītība vai vidējā izglītība. Vēlama praktiskā darba pieredze šajā vai līdzīgā amatā. Darba vieta: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Jeri, Jeru pagasts, Valmieras novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas ar norādi "Aprūpētājs" sūtīt uz e-pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv. Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/media/2279/download Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. *Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" (reģ.nr.40900035103) ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās valsts pārvaldes iestāde, kas sniedz valsts apmaksātu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu abu dzimumu pilngadīgām personām institūcijā ar smaga garīga rakstura traucējumiem (I un II invaliditātes grupa).  Profesija: APRŪPĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūja, Jeri, Jeru pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-01-07 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz e-pastu vakances@vsaczemgale.gov.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola - attīstības centrs, Vaidavā (turpmāk – Iestāde) aicina darbā angļu valodas skolotāju nepilnai darba likmei (4 kontaktstundas un 2,154 stundas citu pienākumu veikšanai nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Nākotnes iela 1 un Skolas iela 5, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: ● īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā ANGĻU VALODA atbilstoši Valsts pamatizglītības standartam 1.-5.klasei; ● veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; ● sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem un speciālistiem; ● organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; ● iesaistīties Iestādes īstenotajos projektos; un Jums ir: ● izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; ● valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām; spēja motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: ● atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”, 1511,40 EUR pirms nodokļu nomaksas par pilnu slodzi (36 stundas nedēļā); ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālas garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; ● personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; ● drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītības dokumentu kopijas lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv, vai personīgi Iestādē, adrese: Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads, ar norādi “Pieteikums angļu valodas skolotāja/-as amatam” līdz 2025.gada 6.janvārim plkst.16:00. Tālrunis papildu informācijai: 29406732. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasīb Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-01-06 Kontaktpersona: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv 29406732

Mūsu partneri