Lasīšanas laiks: 3 min
Vietās, kur ar pļaujmašīnu vai mauriņa traktoru nav iespējams piekļūt, lieti noderēs trimmeris vai krūmgriezis. Abu ierīču darba uzdevums būtībā ir viens – nopļaut zāli grūti aizsniedzamās vietās un attīrīt teritoriju no krūmājiem un nezālēm. Kā izvēlēties piemērotāko un saprast, kas īsti nepieciešams – trimmeris vai krūmgriezis?
1. Apdomājiet, kādam nolūkam un kur izmantosiet instrumentu – dārzā, mazās pļavās, pie grāvjiem, ceļmalās, lielās pļavās vai mežā, lai apgrieztu kokus un krūmus?
2. Cik ātri vēlaties savu darbu paveikt – no tā ir atkarīgs, cik jaudīga tehnika jums patiesībā vajadzīgs.
3. Kādus griešanas piederumus vēlaties izmantot – trimmera galvu, griezējnažus vai disku krūmu apgriešanai.
4. Izvērtējiet, cik ilgu laiku dienā darbosieties ar instrumentu. No tā ir atkarīgs instrumenta ergonomiskums – ērtība strādājot, zems vibrācijas līmenis, vienkārša ierīces iedarbināšana un optimāls svars.
Galvenās trimmera atšķirības no krūmgrieža
- Uz labā roktura ir vadības poga, kas ļauj fiksēt dzinēju uz ¾ no maksimālajiem apgriezieniem.
- Reduktoram ir zemāks pārnesuma skaitlis – ļauj iegūt lielāku instrumenta efektivitāti ar mazākiem apgriezieniem.
- Reduktoram ir platāks leņķis starp zobratu asīm – ērtāk vadīt griešanas aprīkojumu tuvāk zemei.
- Atšķirīgs rokturu stiprinājums, kas atvieglo pļaušanu.
Galvenās krūmgrieža atšķirības no trimmera
- Reduktoram ir lielāks pārnesuma skaitlis – ļauj iegūt lielāku griezējinstrumenta efektivitāti ar maksimālajiem apgriezieniem.
- Komplektējams ar griezējinstrumentiem, kas paredzēti koksnes griešanai.
- Reduktoram ir šaurāks leņķis starp zobratu asīm – ērtāk vadīt griezējinstrumentu paredzētajā augstumā.
- Atšķirībā no trimmera tas ātri uzņem apgriezienus.
Ko izvēlēties?
Trimmerus var iedalīt divās grupās – elektriskie/akumulatora un benzīna dzinēja trimmeri. Benzīna dzinēja darba apjoms vidēji ir 28 cm3. Trimmeri paredzēti galvenokārt īsas vai biezas zāles pļaušanai, un tiem ir dažādas griešanas spoles. Ieteicams izvēlēties tādu trimmeri, kura transmisijas sistēma ir jau aprīkota ar sajūgu. Tas ir vieglāk iedarbināms, un arī labāk no drošības viedokļa – tukšgaitas apgriezienos trimmera galva negriežas. Projekta “Dārza tehnikas eksperti” pārstāvis Mārtiņš Jaudzems atgādina, ka svarīgi lietot arī pareizo trimmera galvas aizsargu, jo tajā novietotais asmens nogriež auklu piemērotajā garumā, kā arī novērš trimmera un mazā dzinēja pārslodzi.
Dārza malu un terases apmales pļaušanai vislabāk ir piemērots trimmeris ar mazu benzīna dzinēju vai akumulatoru, kas pēc vienas uzlādēšanas reizes strādā 15–20 minūtes. Ja pļaujamās teritorijas malā ir alksnājs vai neliels krūmājs, ko ir nepieciešams retināt, var izvēlēties krūmgriezi. Ja nepieciešams gan pļaut zāli, gan griezt krūmus, pārliecinieties, vai konkrētais modelis spēs kvalitatīvi veikt abas funkcijas.
Krūmgriezi izmanto liela apjoma darbos, kā arī pļaušanā un krūmu apgriešanā. Ar speciālo zāģripu ir iespējams nogriezt pat 15–20 cm diametrā resnus kokus. Šādiem griezējiem parasti ir spēcīgs dzinējs, to transmisijas sistēmas ir no izturīgāka materiāla. Šie griezēji, salīdzinot ar trimmeriem, iztur ievērojami lielāku darba slodzi. Krūmgriezi – trimmeri ar piedziņas vārpstu un reduktoru var izmantot kopā ar trimmera galvām un metāliskajiem asmeņiem, taču krūmu griešanai nav iespējams izmantot diskus. Tādu krūmgriezi lieto lielā dārzā, kurā ir asa un cieta zāle.
Jāatceras, ka trimmeris darbojas ar 8 līdz 9 tūkstošiem apgriezienu minūtē, tādēļ, strādājot ar to, jāievēro visi droša darba priekšnosacījumi – jālieto slēgti apavi, austiņas, sejas aizsargs un aizsargbrilles.