Lasīšanas laiks: 2 min
“Ja vēlies mieru, gatavojies karam” šādu risinājumu Latvijas drošībai piedāvā tie, kuri saistībā ar Ukrainas konfliktu uzskata, ka Latvija lielajam kaimiņam – Krievijai ir garda delikatese. Sabiedrība tiek biedēta ar iespējamiem militāriem uzbrukumiem, bet cilvēku nomierināšanai valstī uzturas pāris simti ASV kareivji. Tomēr drošībai tas nav pietiekami, tādēļ sabiedrībā norit diskusija par obligātā militārā dienesta atjaunošanu papildus profesionālajai armijai, kas darbojas pēc brīvprātības principa.
Aizsardzības ministrs R.Vējonis neuzskata obligāto militāro dienestu par nepieciešamu, jo mums jau ir labi sagatavoti profesionāļi, savukārt brīvprātīgajiem ir iespēja iesaistīties Jaunsardzē un Zemessardzē. Ministrs apgalvo, ka jaunieši vēl aktīvāk izbrauks no valsts, ja tiks ieviests obligātais militārais dienests (OMD).
Raugoties no kaimiņvalstu perspektīvas, Lietuvas Seims jau akceptējis OMD un šoruden tiek plānots iesaukt dienestā 3000 – 3500 vīriešus vecumā no 19 – 26 gadiem. Pēc lietuviešu aprēķiniem iesaukto uzturēšana un apmācīšana izmaksās divas reizes lētāk, nekā tāda paša skaita profesionālā dienesta kareivju sagatavošana.
Saeima apstiprināja aizsardzības budžeta pakāpenisku palielināšanu līdz 2020.gadam līdz 2% no IKP. Kaimiņu aprēķini ir viela pārdomām, cik lielā mērā varam paļauties un profesionālo armiju un kā lietderīgāk izmantot plānoto budžeta palielinājumu, lai stiprinātu mūsu valsts aizsardzības spējas.
Par labu obligātā militārā dienesta ieviešanai parasti tiek minēts arguments, ka būtu lielisks veids kārtīgu vīriešu izaudzināšanai, jo militārais dienests norūdītu viņus un pieradinātu pie disciplīnas, nevis dīkdieņu un žēlošanās stila. Ne velti mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi obligāto militāro dienestu nav atcēlušu, arī pēc valsts iestāšanās NATO.
Taču viens no būtiskākajiem jautājumiem ir, kā motivēt jauniešus iesaistīties militārajā dienestā. Bieži minētais patriotisms šajā gadījumā nedarbojas, jo daudziem jauniešiem šīs sajūtas ir svešas un neizprotamas. Kā pierādījumu varu minēt lielo aizbraukušo skaitu, kuru vidū lielākā daļa ir jauni cilvēki.
Lēmuma pieņemšanu par obligātā militārā dienesta atjaunošanu Latvijā būtu jāpieņem tautai, jo tas ļoti tieši skar jauniešus un viņu ģimenes, tāpēc viņiem ir visas tiesības caur balsošanu paust savu attieksmi. Šāds balsojums pierādītu, ka valstī pastāv demokrātija, un vara pieder tautai, nevis tiek realizēta caur vienpersoniskiem lēmumiem.