Lasīšanas laiks: 4 min
“Mani joprojām pārsteidz tas, cik daudz radošu un oriģinālu ideju ir cilvēkiem,” teic Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora (VBII) vadītāja Elīna Leimane. Tā kā 16.maijā un 17.maijā Valmierā notiek Vidzemē lielākā izstāde “Vidzemes Uzņēmēju dienas 2014”, Valmieras pilsētas pašvaldība uz sarunu par uzņēmējdarbības vidi Valmierā aicināja VBII vadītāju E.Leimani.
Valmiera – uzņēmēju pilsēta
“Valmiera ir uzņēmēju pilsēta – tas ir likumsakarīgs rezultāts, ņemot vērā pašvaldības sniegto atbalstu, lai radītu piemērotu vidi jaunu uzņēmumu ienākšanai pilsētā, turklāt var just, ka arī pašiem iedzīvotājiem piemīt “uzņēmēju gēns”,” stāsta E.Leimane. Kopš 2007.gada, kad darbu uzsāka Valmieras Biznesa un inovāciju inkubators, tā pakalpojumus saņēmuši vairāk nekā 100 uzņēmumi, no kuriem vairākiem izdevies iekarot ne tikai Latvijas, bet arī pasaules tirgu.
Patlaban inkubatorā darbu turpina 42 uzņēmumi, 17 no tiem ir valmieriešu veidoti, bet pārējie – no citām pašvaldībām. Skaidrojot, kāpēc tik daudz cilvēku izvēlas savu uzņēmumu veidot tieši Valmierā, E.Leimane norāda, ka lielu lomu spēlē gan tas, ka šeit ir pieejams biznesa inkubatora pakalpojums, gan arī koncentrējas augsti kvalificēts darbaspēks.
“Lai uzņēmums sekmīgi darbotos un virzītos uz izaugsmi, nepieciešama spēcīga komanda,
tādēļ uzņēmēji meklē vietu, kur būtu gan labi attīstīta infrastruktūra un pakalpojumi, gan arī pieejams atbilstošas kvalifikācijas darbaspēks.
Šeit būtisku atbalstu sniedz gan Vidzemes Augstskola, gan arī Valmieras Profesionālā vidusskola.”
Inkubatora vadītāja skaidro, ka interese par uzņēmējdarbības sākšanu ir saglabājusies stabila, pieprasījumu skaitam pārsniedzot reālās iespējas inkubatorā uzņemt uzņēmumus, kas tādējādi veicina veselīgu konkurenci.
“Lielāku interesi varēja novērot krīzes gados, kad daudzi cilvēki zaudēja darbu un sava uzņēmuma dibināšanu uzskatīja kā labu alternatīvu.
Tomēr jāatzīst, ka tā daļa, kas atnāk uz konsultācijām, uzraksta pieteikumu un kopumā nolemj spert šo soli, veidojot savu uzņēmumu, kopš 2007.gada saglabājusies stabila,” stāsta E.Leimane.
Viņa skaidro, ka pamatā interese ir par iespējām izveidot savu uzņēmumu informāciju tehnoloģiju, radošo industriju vai tūrisma nozarē, kas ir noteiktas kā prioritāri attīstāmās, taču ir liela interese arī par ražojošo uzņēmumu izveidi, kas gan prasa lielākas sākotnējās investīcijas.
Biznesa inkubatori uzņēmējdarbības veicināšanai
“Esmu pārliecināta, ka nav labu vai sliktu ideju – visu izšķir cilvēks. Ja savs uzņēmums nav tikai īslaicīga iegriba un izlolotā ideja ir tā, kas aizrauj, turklāt, ja līdzās ir arī spēcīga komanda, tad pat sākotnēji mazāk perspektīvas idejas var pilnveidot un padarīt ļoti veiksmīgas.
Būtiski ir saglabāt entuziasmu, pašaizliedzīgi darboties un “nezaudēt dūšu”, ja kādreiz kaut kas neiet, kā plānots.
Tādēļ ir inkubatora pakalpojums, kur mēs varam palīdzēt uzņēmējam atrast labāko iespējamo risinājumu.” Tajā pašā laikā E.Leimane uzsver, ka
iniciatīvai pilnveidoties jānāk no paša uzņēmēja puses, jo bez uzņēmības pat lieliska ideja var ciest neveiksmi.
Diskutējot par biznesa inkubatoru turpmāko nākotni Latvijā, E.Leimane ir pārliecināta, ka, ņemot vērā sasniegtos rezultātus, arī turpmāk valstiskā līmenī būtu jāatbalsta inkubatoru darbība:
“Matemātiski rēķinot, finansējums, kas tika novirzīts atbalsta pasākumu realizēšanai, jau šobrīd ar uzviju ir atpelnīts samaksāto nodokļu veidā.
Turklāt, kā jau minēju, interese par biznesa inkubatora pakalpojumiem pārsniedz mūsu iespējas sniegt atbalstu. Šie fakti apliecina, ka biznesa inkubatoru izveide Latvijas reģionos ir bijusi nepieciešama.”
Viņa norāda, ka inkubatoru vajadzību apzinās arī ministriju līmenī, kur šobrīd turpinās diskusijas ne vairs par to, vai inkubatoriem būt, bet gan par biznesa inkubatoru programmu turpmāko saturu. Tajā pašā laikā viņa secina, ka ieilgušo diskusiju dēļ būs pārrāvums starp esošo un nākamo programmu. Neraugoties uz to, Valmieras Biznesa un inovāciju inkubators turpinās pildīt savas funkcijas.
Tiem valmieriešiem, kuriem padomā ir sava biznesa ideja, bet ir bail spert pirmo soli, E.Leimane novēl noticēt sev un savai idejai un mēģināt:
“Lai sāktu, nav uzreiz jāveic milzu investīcijas vai jāpamet viss cits – tik vien kā jāatnāk uz sarunu ar mums.
Turklāt es aicinātu cilvēkus nekautrēties par savu ideju un nebaidīties, ka viņu ideju kāds varētu nozagt. Vēlos atkārtoti uzsvērt, ka nav sliktu ideju! Sarunas laikā mēs varam mēģināt identificēt, vai biznesa idejai ir izaugsmes potenciāls, un sniegt padomu, kā rīkoties tālāk. Nevajag baidīties, ir jāsāk darīt!”