Lasīšanas laiks: 3 min
19. maijā Valmieras muzeja Garšaugu namiņā Zeltīte Kaviera aicināja pievienoties nodarbībā “Ar zāļu tēju pusdienās”, stāstot arī par pieneņu un raspodiņu lietošanu.
Z.Kaviere, ārstniecības augu pazinēja, sniedza vērtīgus padomus par dabas augu izmantošanu sīrupu un tēju pagatavošanā. Klātesošie ne tikai pierakstīja teikto un uzdeva jautājumus, bet arī nobaudīja Zeltītes vākto augu tēju, pašgatavoto pieneņu sīrupu un cepumus.
Zeltīte nodarbībā norādīja, ka svarīgi ir iepazīt ārstniecības augus un to ietekmi, jo citādi to efekts var būt pretējs. Augu pazinēja atzina, ka nesen lasīts raksts, kurā nekorekti aprakstīta gan ārstniecības augu iedarbība, gan arī ieteicamais daudzums. Klātesošajiem Zeltīte demonstrēja tabulas ar lietošanas daudzuma norādēm dažādiem augiem.
Jāatceras, ka ir augi un augu daļas, kuras uzturā lietot nedrīkst, piemēram, dievkrēsliņi, driģenes un māllēpju ziedi. Kā norādīja Zeltīte, ir jāizvēlas veselīgs uzturs un jādzer daudz ūdens, tad slimības nepielipšot.
Eksperte atgādināja, ka cilvēki reizēm pārcenšas ar ārstniecības augu lietošanu, kas var kaitēt veselībai. Tie jālieto noteiktajās devās, ja ir tāda nepieciešamība. Būtiski ir noskaidrot slimības patieso cēloni, nevis tikai cīnīties ar sekām.
Tikšanās laikā Z.Kaviere cienāja ar gardiem un veselīgiem salātiem: 100g gārsa, 300g topinambūrs, viens apelsīns, viena karote eļļas (vislabāk izmantot linsēklu eļļu, jo salātos nejutīs tās garšu, taču vērtīgās vielas tiks uzņemtas), viena karote ābolu etiķa vai citrona sulas (ābolu etiķa garša salātos būs jūtama) un viena karote medus.
Pieneņu laikā eksperte dalījās arī vairākās šī auga izmantošanas receptēs.
Pieneņu sīrupam būs nepieciešams desmit saujas pieneņu, kuras aplej ar pieciem litriem verdoša ūdens, pievieno citronu un atstāj ievilkties piecas stundas. Tad šķidrumu vāra, pievienojot trīs kilogramus cukura. Dziru atstāj vienu līdz divas dienas tvaicēties uz lēnas uguns. Šajā procesā vienai trešdaļai no šķidruma jāizgaro, lai produktu varētu saglabāt. Lietošana: 200 grami sīrupa uz vienu litru ūdens. Šādi var veidot arī citu ziedu sīrupus, piemēram, plūškoka, kura sīrups palīdzēs pret iesnām un klepu.
Pieneņu uzlējuma pagatavošanai vajadzēs kaltētas pieneņu saknes. Tās palīdzēs cīņā pret reimatismu, gastrītu, kā arī uzlabos gremošanas darbību un attīrīs organismu. Tinktūrai nepieciešams: 50 grami pieneņu saknes, kuras vislabāk vākt rudenī, gluži kā citas saknītes, un 0,5l degvīna. Šim šķidrumam vismaz pāris nedēļas atļauj savilkties. Nepacietīgākie var sākt lietot tinktūru jau pēc divām nedēļām, taču labāk būtu ievērot mēneša ciklu. Tinktūru lieto pa ēdamkarotei dienā.
Z.Kaviere pastāstīja arī par raspodiņu, kas ir labs līdzeklis asiņošanas apturēšanai, caurejas novēršanā, tas ir urīndzenošs, kā arī veicina vielmaiņu un atkrēpošanos. Raspodiņu var lietot gan tējās, gan kā mazgāšanas līdzekli, lai ātrāk sadzītu brūces, arī saberzts pulverī tas saglabās labās īpašības. Raspodiņus var ievākt pļavās vai izaudzēt. Derīga ir visa auga virszemes daļa, ne tikai ziedi.
Jāatceras, ka tinktūras un sīrupus ieteicams lietot proporcijā viena ēdamkarote uz litru (nevis glāzi) ūdens. Tāpat arī par šādu sīrupu, tinktūru un uzlējumu nepieciešamību un receptēm labāk konsultēties ar ekspertu vai arī apmeklēt nodarbības Valmieras muzeja Garšaugu namiņā.