Lasīšanas laiks: 2 min
Otrdien, 12.maijā, Vidzemes Augstskolas (ViA) Inženieru zinātnes kompleksā, Tērbatas ielā 10, norisinājās “National Geographic” ceļojošās fotoizstādes “Pārtikas neredzamā puse” atklāšana. Izstādi varēs apskatīt līdz 24.maijam.
Izstādes autori ir starptautiski atzīti fotogrāfi, kuri ir dokumentējuši zemnieku dzīvi dažādās pasaules valstīs, atainojot gan tradicionālo lauksaimniecību, gan zemnieku sadzīvi un kultūru.
Fotogrāfijās skatāms dabai nodarītais kaitējums, piekopjot agresīvu lauksaimniecību. Izstādē lasāmi arī apraksti, kas sniedz dziļāku ieskatu mūsdienu pārtikas sistēmā, kas lielākoties ir vērsta uz peļņas gūšanu un nerisina pastāvošās problēmas.
“Viena no izstādē iekļautajām fotogrāfiju sērijām “Piecu soļu plāns, kā pabarot pasauli?” mudina domāt par draudiem videi, ar ko parasti iztēlojamies mašīnas un skursteņus, nevis pusdienas. Tomēr patiesība ir tāda, ka mūsu nepieciešamība pēc ēdiena rada vienu no lielākajiem draudiem planētai,”
teikts izstādes aprakstā.
Domājot par to, kā nodrošināt ar pārtiku deviņus miljardus pasaules iedzīvotāju 2050.gadā, kad pasaulē būs par diviem miljardiem vairāk iedzīvotāju nekā šobrīd, žurnāls “National Geographic Latvija” laika posmā no 2014.gada maija līdz decembrim izdeva rakstu sēriju, stāstot, kā nodrošināt pasauli ar pārtiku, nepārslogojot planētu.
ViA apskatāmais ir daļa no projekta, kurā ar sociālās kampaņas palīdzību aicina domāt par atbildīgu pārtikas patēriņu, aicinot domāt ekoloģiski un ekonomiski un atbalstot vietējos tirgotājus. Tiek arī rosināts izvēlēties godīgu tirdzniecību, ēst veselīgi, neizmest pārtiku un samazināt gaļas patēriņu.
“Šos postulātus spēj īstenot ikviens valsts iedzīvotājs, ietekmējot gan pasaules, gan vietējo ekoloģisko un ekonomisko situāciju,”
stāstīja nevalstiskās organizācijas “Homo ecos” pārstāve Aiga Aizpuriete.
“Izstāde liek aizdomāties par to, ko mēs darām, kā mēs dzīvojam un ko mēs ēdam,”
pastāstīja Evija un Artis, izstādes apmeklētāji, valmierieši, kuri arī cenšas īstenot videi nekaitīgu dzīvesveidu, piemēram, šķirojot atkritumus un veidojot komposta kastes, lai nebūtu jāizmanto mākslīgais mēslojums.
Izstādi finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.