Lasīšanas laiks: 3 min
Mēs esam pieraduši, ka koki mums ir visapkārt, bieži vien nenovērtējot to lomu. Piedāvājam jums iepazīties ar astoņiem pārsteidzošiem faktiem par kokiem, kas jums liks pārvērtēt to nozīmi.
1.Oglekļa un skābekļa balanss
Viens 30 metrus augsts koks ir spējīgs absorbēt 22,7 kg ogļskābās gāzes gada laikā, kas koka dzīves laikā ir aptuveni, tas pats apjoms ko izdalītu mašīna, kura nobrauc 41 500 km. Šī paša izmēra koks gada laikā saražo 2,721 kg skābekļa, kas ir pietiekošs daudzums divu cilvēku eksistēšanas nodrošināšanai. Balstoties uz Melburnas Universitātes pētījumiem, jo vecāki ir koki, jo ātrāk tie aug.
2. Koki un citas sugas
Koki palīdz uzturēt dzīvo dabu, piemēram, viens ozols spēj uzturēt simtiem dažādu sugu, ieskaitot 284 kukaiņu sugas un 324 uz koka augošas ķērpju sugas un apakšsugas, kas savukārt nodrošina ēdienu putniem un nelieliem zīdītājiem. Ozola zīles, kas sāk veidoties tikai aptuveni 40 gadus veciem kokiem ir lieliska barība daudzām sugām, piemēram, mežacūkām, sīļiem, baložiem, pīlēm, vāverēm, āpšiem, briežiem un pelēm.
3.Kam vajadzīgs kompass
Koki ir vērtīgs navigācijas līdzeklis, ja esat apmaldījušies. Ziemeļu mērenajā klimatā sūnas visvairāk aug uz koka stumbra ziemeļu pusē. Ja koks ir nozāģēts ir jāpēta koka augšanas apļi – no centra visbiezākais slānis norādīs uz ziemeļiem.
4.Taupa enerģiju un naudu
Koki, kuri atrodas netālu no īpašuma var celt tā pārdošanas vērtību – par 14% Anglijā un par 37% ASV. Koki pie mājas samazina gaisa kondicionētāja izmaksas par 30 % un ietaupa no 20 – 50% apkures enerģijas. Tas izskaidrojams ar to, ka koki ne tikai nodrošina ēnu, bet no liela koka izgaro aptuveni 378,5 litri ūdens dienā, kas aizstāj aptuveni 10 gaisa kondicionētājus, kuri darbojas 20 stundas dienā.
5.Vai koki nogalināja dinozaurus?
Pastāv teorija, ka garo, ziedošo koku (segsēkļu) mežu attīstība, iespējams, ir bijusi galvenais iemesls dinozauru izzušanā. Tiek uzskatīts, ka ātrums, ar kādu ziedaugi attīstījusies uz Zemes (iespējams, veicinot straujas klimata pārmaiņas) bijis pārāk liels, lai dinozauri spētu pielāgoties jaunajai diētai. Ziedošie augi labāk ražo skābekli. Zinātnieki norāda, ka, līdz ar straujo ziedaugu pieaugumu, lielo zālēdājdinozauru metabolisms varētu būt paātrinājies tiktāl, ka viņi vairs nespēja apēst pietiekami daudz pārtikas, lai sevi uzturētu.
6.Pašaizsardzība un komunikācija
Koki ir pašaizsardzības un komunikācijas meistari. Zinātnieki ir atklājuši, ka koki izdala ķimikālijas sauktas par fenoliem pret kukaiņu uzbrukumiem, kas kukaiņiem ir pretīgas un pat var kavēt to attīstību. Savdabīgi, ja kokam uzbrukuši kukaiņi tas dod “signālus” blakus esošajiem kokiem, izdalot gaisā ķimikālijas un pat sūtot elektriskus signālus caur sakņu sistēmu.
7.Pats lielākais
Vislielākais koks pasaulē ir sekvoja jeb sarkankoks, kas aug Kalifornijā, ASV. Visaugstākā koka rekords ir 115,7 metri, kā arī sekvojas stumbrs ir ievērojams, jo uz tā iespējams ierīkot deju placi.
8.Vecākais dzīvais organisms uz Zemes
Pasaules vecākie dzīvojošie organismi ir “Pando” apšu kolonija, kas pazīstama arī kā “trīcošais milzis”, Jūtas pavalstī, ASV. Kolonija aizņem 41,7 hektārus zemes, tiek lēsts, ka kopā apses sver 6600 tonnas, kas to padara arī par smagāko dzīvo organismu kopu. Šīs apses ir kloni, kuri ir ģenētiski identiski, tiek apgalvots, ka šo koku sakņu sistēma, kura savieno apses, ir aptuveni 80 000 gadus veca.