Lasīšanas laiks: 4 min
Medicīnas zinātņu doktors, docents, ķirurgs koloproktologs Aigars Martinsons.
Jau vairākkārt esam stāstījuši par to, kas ir tautā sauktie hemoroīdi jeb hemoroidālā slimība, kā to diagnosticē un ārstē un kā, izmantojot mūsdienīgas lāzertehnoloģijas, ārstēšanu var padarīt pacientam krietni vieglāku, nesāpīgāku un ērtāku. Ja vien runa nav par stipri ielaistiem hemoroidālās slimības gadījumiem, tad atbrīvoties no traucējošās problēmas ir iespējams ambulatoros vai dienas stacionāra apstākļos, un arvien vairāk cilvēku to izmanto.
„Lāzermedicīnas klīnikas ķirurgu koloproktologu pacientu skaits ir jūtami pieaudzis. Pagājušā gadā esam pieņēmuši ap 1600 pirmreizējo pacientu, veikuši ap 140 HeLP procedūru un vairāk nekā 150 LHP operāciju,” stāsta medicīnas zinātņu doktors, docents, ķirurgs koloproktologs Aigars Martinsons. „Mēs augstu vērtējam to, ka cilvēki rūpējas par savu veselību un nāk uz proktologa konsultāciju, ja viņiem ir sūdzības par diskomfortu anālās atveres apvidū, nevis automātiski pieņem, ka pie visa vainīgi hemoroīdi un tas nav nekas nopietns.”
Kādas citas problēmas izpaužas līdzīgi?
Piemēram, taisnās zarnas gļotādas plīsumi, kondilomas, polipi. Polipi taisnās zarnas iekšpusē var kļūt ļaundabīgi. Es vienmēr uzsveru: ja anālās atveres apvidū ir diskomforts, tad jādodas pie proktologa, lai noskaidrotu, kas to izraisa. Ir jātiek skaidrībā par savu diagnozi un tālāko ārstēšanu.
Jūs minējāt HeLP procedūras un LHP operācijas. Ko ar tām var panākt?
HeLP procedūras (no angļu valodas – hemorrhoid laser procedure) gaitā ar speciālu doplerzondi tiek atrasts, kurā vietā zem gļotādas ir hemoroīdus barojošais asinsvads un precīzi tajā vietā tas tiek noslēgts. Šo metodi vairāk izmanto agrīnām hemoroīdu stadijām. Ar lāzera palīdzību tiek mainīta asinsvada sieniņas struktūra un asinsvads slēdzas. Mezgli, kuri ir palielināti tikai nedaudz, pēc zināma laika saplok. Labu efektu ar HeLP lāzertehnoloģiju var panākt arī pacientiem, kuriem ir sūdzības par niezi, diskomfortu un citām subjektīvi nepatīkamām sajūtām anālajā zonā. Procedūru parasti veic ar speciālu atsāpinošu gēlu; atsevišķos gadījumos to papildina ar ļoti vieglu nomierinošu līdzekļu ievadi vēnā. Mūsu klīnikā tā jau kļuvusi par ierastu procedūru; rezultāti ir labi, pacienti – apmierināti. Ja slimības pakāpe ir lielāka, HeLP lāzerprocedūra ļauj uz kādu laiku samazināt traucējošos simptomus, kamēr pacients ir gatavs nopietnākai ārstēšanai.
Lielākās hemoroidālās slimības stadijās efektīva ir LHP (laser hemorrhoidal plastic) operācija. Ja hemoroīdi ir jau pārāk lieli un sāk izkrist, tad saistaudi, kas tos tur pie zarnas sieniņas, ir izstaipīti, tāpēc vairs nav iespējams panākt tik labu efektu, vienkārši slēdzot artērijas, kas apgādā hemoroidālos mezglus ar asinīm. Mezglā tiek ievadīts speciāls lāzervads un veikta mezgla slēgšana no iekšpuses, kuras rezultātā mezgls saplok, varētu teikt – pielīp pie zarnas sieniņas. Ir ļoti precīzi aprēķināts, cik liela enerģija vajadzīga šim nolūkam, lai nebojātu taisnās zarnas slēdzējmuskuli vai gļotādu.
Kādu sagatavošanos prasa LHP operācija?
Operācija tiek veikta spinālā vai intravenozā anestēzijā. Pēcoperācijas sāpes ir ļoti nelielas un nav salīdzināmas ar tām, kas pacientam būtu jāpārcieš pēc klasiskās operācijas. Sagatavošanās operācijai, kas notiek anestēzijā, vienmēr prasa lielāku atbildību gan no ārsta, gan no paša pacienta puses. Pacientam maksimāli precīzi jāievēro mūsu ieteikumi – ir jāveic noteikts izmeklējumu klāsts un nedēļu pirms operācijas jātiekas ar anesteziologu, kurš caurskata izmeklējumu rezultātus, iztaujā pacientu un izvēlas piemērotāko anestēzijas veidu. Ja kaut kas piemirsies – nedēļas laika vēl var pagūt to veikt. Tā nav formalitāte, bet vitāli svarīga lieta.
Kādas komplikācijas var būt pēc LHP operācijas ?
Šī ķermeņa daļa ir bagātīgi apasiņota, bet tai raksturīga arī ātra brūču dzīšana. Sāpju sindroms ir vairāk vai mazāk izteikts atkarībā no tā, cik labi pacients kopumā panes sāpes, cik liels ir apstrādātais hemoroidālais mezgls un kāds ir apdeguma laukums. Citas komplikācijas ir ļoti retas. Kopumā klīnikā ir jāpavada 2 stundas, un jau tajā pašā dienā pacients dodas mājās.
Ko liecina jūsu vērojumi – kurai no šiem metodēm cilvēki dod priekšroku, ja viņiem ir izvēle?
Diezgan daudzi pacienti Latvijā ir noskaņoti radikālai rīcībai. Viņi saka: dakter, dariet visu, lai šī kaite man nekad vairs neatkārtotos! Tik kategoriskus solījumus gan medicīnā nevar dot, taču statistika liecina, ka aptuveni 96 procentiem piecu gadu laikā pēc LHP operācijas neatkārtojas hemoroidālās slimības simptomātika. Tāpēc, ja pacients ir ieinteresēts ilgākā un stabilākā rezultātā, piedāvājam LHP operāciju. Citi vispirms vēlas pamēģināt HeLP metodi, viņi spriež tā: padzīvosim, paskatīsimies, kā būs. Vācijā, kur es stažējos, cilvēki vairāk bija noskaņoti vispirms pamēģināt kaut ko vieglāku.
Hemoroīdi, moderna ārstēšana – Dr. Mauriņa Lāzermedicīnas klīnika