Lasīšanas laiks: 2 min
(Papildināta 1.rindkopa un pievienota 2.rindkopa)
Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 14.marta plkst.6:30 līdz 16.marta plkst.6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) Vidzemē dzēsis 65 kūlas ugunsgrēkus, 13 no tiem – Valmierā un kaimiņu novados, portālam “Valmieras Ziņas” pavēstīja VUGD pārstāve Viktorija Gribuste.
Lielākās platības šajās dienās Valmieras pusē degušas Kocēnu novadā un Mazsalacā. Sestdien, 14.martā, pulksten 14:21 tika saņemts izsaukums uz Vaidavas pagastu, kur dega kūla 2500 kvadrātmetru platībā, savukārt svētdien, 15.martā, pulksten 15:37 tika saņemts izsaukums uz Liepu ielu Mazsalacā, kur dega kūla 2000 kvadrātmetru platībā.
Visā Latvijā aizvadītajās brīvdienās kopumā reģistrēti 334 kūlas ugunsgrēki, izdegusi teritorija 368 hektāru platībā. Visvairāk kūlas ugunsgrēku šajās brīvdienās reģistrēts Latgalē. Kopumā šogad Latvijā reģistrēti jau 738 kūlas ugunsgrēki.
VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Tā apdraud cilvēku īpašumu, veselību un dzīvību.
Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem VUGD kontrolē, vai tiek ievērotas Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumu Nr.82 “Ugunsdrošības noteikumu” prasības. Ja konstatēts pārkāpums, tiek uzsākta administratīvā lietvedība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.
Ugunsdrošības noteikumu 3.punktā noteikts, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka.
Savukārt 20.punkts nosaka, ka objekta teritoriju sistemātiski attīra no degtspējīgiem atkritumiem, bet ap ēkām 10 metrus platu joslu attīra no sausās zāles un nenovākto kultūraugu atliekām.
Paredzētie sodi:
- atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk – LAPK) 179.panta ceturtajai daļai par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām divsimt astoņdesmit līdz septiņsimt eiro;
- atbilstoši LAPK 51.panta otrajai daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no simt četrdesmit līdz septiņsimt eiro, bet juridiskajām personām – no septiņsimt līdz divtūkstoš deviņsimt eiro;
- saskaņā ar Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumu Nr.82 “Ugunsdrošības noteikumi” 21.punktu, zemes īpašniekiem (valdītājiem) jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šās prasības pārkāpšanu, atbilstoši LAPK 179.panta pirmajai daļai VUGD uzliek naudas sodu fiziskajām personām no trīsdesmit līdz divsimt astoņdesmit eiro, bet juridiskai personai – no divsimt astoņdesmit līdz tūkstoš četrsimt eiro.
Saskaņā ar LAPK 210.pantu pašvaldību administratīvās komisijas ir tiesīgas izskatīt šā kodeksa 51.panta otrajā daļā un 179.panta ceturtajā daļā paredzēto administratīvo pārkāpumu lietas.