Lasīšanas laiks: 3 min
Otrdien, 17.februārī, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā notika skolas Metodiskā centra organizētā “Radošā akadēmija”. Tās ietvaros nodarbību par teksta izpratni un veidošanu vadīja skolotāja Daina Sirmā, dzejniece, Literatūras gada balvas ieguvēja.
“Pirmo reizi iesaistos šāda veida pieredzes nodošanā. Nav receptes, lai iemācītu rakstīt, varu dot tikai padomus, kas man noderējuši. Arī pati dzeju sāku rakstīt nejauši. Iedvesmojoši bija “Literārajā Akadēmijā” pildītie uzdevumi un tur pielietotā metodika. Apsveicamas ir visas radošās izpausmes, tomēr atbildība jāuzņemas, ja grib veikumu publiskot plašākai sabiedrībai. Mūsdienās informatīvā telpa ir piesātināta arī ar dažādām muļķībām,”
portālam “Valmieras Ziņas” atzina D.Sirmā.
“Radošajā akadēmijā” varēja pieteikties dažādu Valmieras un tuvākās apkaimes skolu audzēkņi, kurus interesē dzejas rakstīšana. Neformālā gaisotnē meitenes kopā ar Dainu apsprieda, kā tekstu padarīt radošāku, stāstā iekļaujot galveno varoni, aprakstot it kā maznozīmīgus sīkumus un izmantojot citas metodes. Katram vārdam ir būtiska nozīme, jo, piemēram, teksta papildinājums ar norises vietu – vakars sānielā vai vakars ziedošā pļavā, raisa atšķirīgu noskaņu un rakstītā vizualizāciju.
Nodarbības dalībniece Karīna atzina:
“Man ļoti patīk rakstīt domrakstus, uztverot un aprakstot grāmatā ieliktās sajūtas. Šādas tikšanās palīdz padziļinātā un interesantā veidā analizēt tekstus, ko nav iespējams veikt literatūras stundās, kur jāņem vērā arī ierobežotais laiks un tas, ka ne visiem klasesbiedriem ir par to interese.”
Savukārt nodarbības apmeklētāja Ieva pastāstīja, ka mēdz rakstīt dzeju, ko drīzumā publicēs arī skolas avīzē:
“Izmantoju iespēju piedalīties šādās radošajās nodarbībās, jo tās palīdz pilnveidoties. Pārsvarā rakstu par to, kā jūtos konkrētajā brīdī. Reizēm ir bijis, ka naktī ceļos un pierakstu prātā ienākušās domas, citreiz – jūtu, ka ir daudz sakāmā, bet papīrs paliek tukšs.”
Dalībnieki plāno doties radošā plenērā, kā arī veidot virtuālu žurnālu, kurā darbi tiks apkopoti, analizēti, rediģēti un, iespējams, publicēti plašākai publikai.
Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas Metodiskā centra organizētās “Radošās akadēmijas” nodarbības sākās 2011.gadā, informē Māris Bušmanis, Valmieras pilsētas un starpnovadu latviešu valodas un literatūras skolotāju metodiskās apvienības vadītājs. Šajā laikā ar jauniešiem un latviešu valodas skolotājiem strādājuši, tikušies, skolēnu darbus vērtējuši literāti Kārlis Vērdiņš, Iveta Ratinīka, Gundars Ignats, Māris Rungulis, Ieva Samauska, Andris Akmentiņš, Māra Zālīte, aktieri Jānis Āmanis, Krišjānis Salmiņš, Kaspars Zāle, Ieva Puķe, Baiba Valante, Arnolds Osis, Mārtiņš Meiers, dramaturģe Rasa Bugavičute, valodniece Ina Druviete, pēc izrādes “Atvari” noskatīšanās – režisors Varis Brasla, scenārists Alvis Lapiņš, aktieri Vizma Kalme, Elīna Vāne un Inese Ramute.
Šajā mācību gadā ar pamatskolēniem atkal tiekas rakstniece Ieva Samauska, bet vidusskolas vecuma dzejas interesentiem nodarbības vada dzejniece Daina Sirmā.
Pateicoties Valmieras Drāmas teātra un citu teātru vadības atbalstam, skolotāji literatūras un teātra kontekstā tikušies ar dramaturgu Lauri Gundaru, režisoriem Oļģertu Kroderu, Viesturu Meikšānu un Indru Rogu, aktieriem Aināru Ančevski un Zani Daudziņu, Liepājas teātra aktieriem Kasparu Kārkliņu, Aneti Berķi un Pēteri Lapiņu, literātiem Noru Ikstenu, Andru Manfeldi, Ievu Kolmani, Ronaldu Briedi, Dainu Sirmo un Andri Briedi.