Lasīšanas laiks: 2 min
Cēsu Jaunajā pilī trešdien, 18.februārī, plkst. 16.00 atklās izstādi “Fotogrāfijas celmlauzim Cēsīs Gustavam Cīmenam – 200”, informē Cēsu novada pašvaldībā.
Gustavs Cīmens ir pirmais fotogrāfs Latvijā, kuram tiek atzīmēta 200 gadu jubileju.
Viņš bija pirmais Cēsu fotogrāfs, kurš tur bija apmeties uz pastāvīgu dzīvi. Pateicoties Cīmenam, Cēsis ir otrajā vietā aiz Rīgas, kas ir visvairāk fotogrāfiski iemūžinātā pilsēta Latvijā. Viņa atstātais fotogrāfiskais mantojums būtiski papildina Latvijas foto vēstures kopainu.
Gan Cēsu muzejā, gan fotoattēlu krātuvēs Igaunijā un Latvijā apzinātas vairāk nekā 20 vizītkaršu formāta (6 x 10 cm) fotogrāfijas ar dažādu personu portretiem un tikpat daudz viņa fotografēto Cēsu un apkārtnes fotogrāfiju.
Apmeklētājiem piedāvāta iespēja aplūkot senāko zināmo fotogrāfijā fiksēto Cēsu panorāmu, izcilā pedagoga Augusta Holandera (Hollander) dibinātās mācību iestādes Bērzainē pie Cēsīm ēku kompleksu un apkārtni, kas pēc 1882. gadā uzceltās ģimnāzijas jaunās ēkas izmainījās līdz nepazīšanai.
Tāpat apskatāmi pirmie fotoattēli, kuros redzama grāfu Zīversu Cēsu Jaunā pils un Kārļu muižas kungu māja ar tās iemīniekiem.
Absolūti unikāli ir izstādē aplūkojamie Gustava Cīmena 1872. gada 10. (22.) maija fotogrāfētie lielās viesuļvētras postījumi Priekuļu, Līgatnes un Ķemju baznīcas apkārtnē.
G.Cīmens bija pirmais fotogrāfs Baltijā, kurš šādā veidā iemūžinājis dabas katastrofas.
Izstāde būs apskatāma līdz 22.martam.
Gustavu Hermani Cīmenu (Gustav Hermann Ziemens) dzimis Marienburgā Prūsijā (tagadējā Malborka Polijā) 1815.gada 18.februārī. 19.gadsimta 50.gadu otrajā pusē G.Cīmens ar ģimeni pārcelās uz Liepāju, kur nodarbojās ar dagerotipiju un fotogrāfiju. Izstādes autors un Cīmena atstātā mantojuma apzinātājs vēsturnieks Tālis Pumpuriņš pieļauj, ka Cīmens uz Cēsīm pārcēlies jau 1862.gadā. Kur atradusies fotogrāfa darbnīca. Vai tā ir viņa pirmā un vienīgā darbnīca Cēsīs, skaidrojams turpmākajos pētījumos.