Lasīšanas laiks: 4 min
Dalība Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasterī (Vidzemes pārtikas klasterī) uzņēmējiem sniedz virkni ieguvumu, tostarp iespēju izveidot sadarbības tīklus ar dažādu nišu ražotājiem, iespēju attīstīt savus produktus, sadarbojoties gan ar citiem uzņēmējiem, gan pētniekiem, kā arī iespēju iegūt starptautisko pieredzi, kontaktus, pieeju tirgum un citus ieguvumus.
Klastera dalībniekiem ir pieeja informācijai par pārtikas ražošanas nozares aktualitātēm, realizējamiem projektiem un informācijai no ārvalstu partneriem. Kas ir būtiski,
klasterī darbojas ne tikai pārtikas ražotāji, bet arī pētnieciskās institūcijas un atbalstošās asociācijas,
kas uzņēmēju skatījumā dalībai klasterī sniedz pievienoto vērtību, jo paver jaunas sadarbības un attīstības iespējas.
Klasteris sadarbojas arī ar pārtikas klasteriem ārzemēs, tostarp Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Dānijā, Lietuvā un Igaunijā. Tāpat sadarbība tiek organizēta arī Latvijas mērogā ar citu nozaru klasteriem. Patlaban veiksmīga sadarbība ir izveidojusies ar loģistikas klasteri un IT klasteri.
Pērn lielākie klastera sasniegumi bija darbs pie Baltijas jūras reģiona pārtikas klasteru sadarbības projektu izstrādes, uzsākta praktiska sadarbība jaunu produktu izstrādē un esošo produktu uzlabošanā,
piemēram SIA “Valmiermuižas alus” sadarbojās ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) uztura speciālistiem produktu uzturvērtības uzlabošanai un atsevišķi klastera dalībnieki kopīgi startēja nozares izstādēs ārvalstīs, iegūstot arī starptautiskos kontaktus.
2013.gadā izveidota darba grupa klastera dzērienu ražotājiem, lai sekmētu pētnieku un ražotāju sadarbību un zināšanu apmaiņu. Pērn arī organizētas tikšanās ar pētniekiem no RSU, Latvijas valsts Augļkopības institūta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU), noslēgts uzlabotais klastera sadarbības līgums, nostiprināta starptautiskā sadarbība un turpināts darbs pie iepriekšējos gados aizsāktajiem projektiem, arī sadarbības ar zviedru, somu, lietuviešu un igauņu partneriem. Tāpat ieviests arī projekts, kura laikā četri klastera dzērienu ražotāj-uzņēmumi piedalījās divu nedēļu praksē Francijas ekoloģisko dzērienu ražojošos uzņēmumos un ieguva praktisku pieredzi par jaunu produktu izstrādi, Francijas tirgu, un plāno gūtās zināšanas izmantot arī praksē Latvijā.
Viens no būtiskākajām pagājušā gada aktivitātēm bija darbs pie partnerības, kas darbojas Baltijas jūras reģionā “BSR Food House”,
kura nākotnē varētu kalpot kā atbalsta punkts katras valsts klastera ražotajiem, nodrošinot kontaktus un iespējas ar ārvalstu tirgiem. Pašlaik ar šo projektu esam darbojušies tādā līmenī, ka mums ir skaidra partnerība, mums ir skaidri mērķi un servisa modeļi, bet praksē mēs, visticamāk, to visu ieviest varēsim tikai nākamajā gadā, kādā no pārrobežu programmām.
Tāpat 2013.gadā pie Vidzemes pārtikas klastera viesojās un par sadarbību ar mums interesējās uzņēmēju delegācija no jauna pārtikas nozares klastera Dānijā, Soro. Viņus interesēja sadarbība ar “Valmiermuižas alus” darītavas pārstāvjiem, tāpat arī saldējuma un ogu ražotāju piedāvājums. Tāpat mūs uzrunāja arī viens no četriem lieliem pārtikas klasteriem Vācijā, kuru interesēja iegūt sadarbības partnerus Baltijas valstīs un kopīgi izstrādāt projektus nākamajam plānošanas periodam.
Protams, pagājušajā gadā daudz tika sasniegts arī klastera iekšējā darbībā un organizācijā. Dalībnieki sāka ciešāk sadarboties, daudzi uzņēmēji piedalījās kopīgos pasākumos un pieredzes apmaiņas ekskursijās, tostarp Valmiermuižas tirdziņā, kā arī citādi sadarbojās. Katrā ziņā, bija jūtama klastera dalībnieku aktivizēšanās un viņu pašu iniciatīvas manāmi attīstījās, tajā skaitā vairāki uzņēmēji sāka domāt arī par produktu uzturvērtības uzlabošanu un pētniecību.
Savukārt 2014.gada lielākie izaicinājumi klasterim būs ieceres par biedrību virzīšana uz realizēšanos, lai ar laiku klasteris varētu pretendēt uz arvien vairāk projektu finansējumiem,
kā arī izmantot citas šī juridiskā statusa priekšrocības. Tāpat šogad paredzēts kopā ar Vidzemes Augstskolu izveidot klastera mājas lapas demo versiju, kas primāri būs domāta ārzemju auditorijai – nevis patērētājiem, bet galvenajiem ārzemju partneriem.
Vienlaikus klastera plānos ir turpināt darbu arī pie projektu izstrādes kopā ar ārzemju partneriem, lai ar šiem projektiem nākamgad varētu startēt pārrobežu programmās, kurās zināms atbalsts plānojas arī klasteru attīstībai.
Klastera iekšienē panākta vienošanās, ka 2014.gadā tiks realizēta uzņēmēju sadarbība organizējoties uzkopīgiem braucieniem uz ārvalstu izstādēm un tiks attīstīta arī iekšējā sadarbība. Tāpat paredzēts organizēt arī apmācības par pārtikas tirgus tendencēm un izdot digitālu bukletu par pašu klasteri. Protams, plānos ir arī jaunu dalībnieku piesaiste, jo, –
jo vairāk būs aktīvu dalībnieku, jo vairāk viņiem būs iespējas zināšanu apmaiņai un paši arvien aktīvāk varēs īstenot savas idejas.
Vidzemes pārtikas klasteris ir ģeogrāfiski koncentrēts, organizēts un atvērts sadarbības tīkls, kurā sadarbojas pārtikas nozares un saistītie uzņēmumi, kā arī publiskā un zinātniskā sektora institūcijas, tostarp klastera koordinators Vidzemes plānošanas reģions, 21 uzņēmums, četras zinātniskās institūcijas un trīs atbalstošās asociācijas. Klasteris nav Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmas finansēts projekts, taču finansējumu sadarbības tīkls rod projektu finansējuma piesaistes ceļā.
Klasteris darbojas uz dalībnieku sadarbības līguma pamata un organizē savu darbību ar sanāksmēm, semināriem, darba grupām, kopīgam dalībām projektos un citās aktivitātēs, apmeklējot vienam otra uzņēmumus un citādi kopīgi sadarbojoties un daloties pieredzē. Klastera iniciatīva uzsākta 2010.gadā.